0

Sharks power past Tarpons

photo

Sunnyside swimmer Sydnee Hernandez loses her goggles in the girls 8 & under butterfly last night against Toppenish.

The defending Mid Valley League swim champion Sunnyside Sharks reconvened from the Fourth of July break well rested.

Sunnyside pounded a hapless visiting Toppenish team last night, 533-257, to improve to 4-2 on the season.

Toppenish managed to keep the opening of the meet close, trailing 25-15 after the medley relay. But, the Sharks were overpowering in the butterfly, taking a dominating 139-55 lead at the end of the event. They never looked back.

The turning point in the meet was with the boys 8 and under and the boys and girls 10 and under butterfly. In the three divisions, Sunnyside outscored Toppenish 37-2. Tad Tyhuis posted a strong time in winning the boys 8 and under butterfly with a clocking of 1:02.31, besting teammate Austin Garza (1:21.38). Toni Castillo also had a very strong time in the butterfly winning the girls 10 and under with a clocking of 42.34. Sunnyside was also helped out in the butterfly by performances from Rachelle Durfey (39.46) in the girls 16 and under and Laura Matson in the girls 18 and under. Matson had the fastest time of the night in the butterfly, 36.28.

Sunnyside built on its lead even more with some notable performances in the breaststroke. The Sharks' boys 10 and under, girls 14 and under and girls 16 and under all swept their divisions. Katie Knee had the fastest time of any Shark swimmer in the breaststroke, winning the girls 14 and under in a time of 44.80.

Knee also swam an impressive 32.09 in the girls 14 and under freestyle. Sunnyside swept the girls and boys 10 and under, girls 16 and under and girls 18 and under freestyle events to take an insurmountable 422-209 lead heading into the freestyle relay.

The Sharks will be at Wapato this Thursday night.

Sunnyside 533, Toppenish 257

Medley Relay

Boys 10 & Under: 1st (S)- Christian Vargas, G. Rodriguez, Tim Stiteler, Darick Anderson 3:50.77.

Girls 12 & Under: 1st (S)-Samantha Siller, Josslyn Ahumada, Kathleen Dolan, Alissa Martin 2:59.41.

Boys 12 & Under: 1st (S)-Edgar Vargas, Brad Luff, Jacob Hollander, Omar Vergara 3:28.06.

Girls 14 & Under: 1st (S)-Megan Tyler, Katie Knee, Molly Dolan, Heather Van Corbach 2:46.49.

Girls 18 & Under: 1st (S)-Laura Matson, Cami Funk, Emily Kresse, Rachelle Durfey 2:44.28.

Butterfly

Girls 8 & Under: 1st (T)- Alexis Medelez, 1:00.55; 2nd (S)- Brittany Broersma, 1:09.37; 3rd (S)-Sydnee Hernandez, 1:10.43.

Boys 8 & Under: 1st (S)-Tad Tyhuis, 1:02.31; 2nd (S)-Austin Garza, 1:21.38; 3rd (S)-Ethan Partch, 1:22.12.

Girls 10 & Under: 1st (S)-Toni Castillo, 42.34; 2nd (S)-Jordain Saenz, 57.68; 3rd (S)-Emily Hutchins, 1:02.56.

Boys 10 & Under: 1st (S)-Tim Stiteler, 57.56; 2nd (S)-Christian Vargas, 1:00.40; 3rd (S)-Darick Anderson, 1:10.21; 4th (S)-Tony Garza, 1:14.65.

Girls 12 & Under: 1st (S)-Kathleen Dolan, 38.81; 2nd (T)-Sabrina Galaviz, 45.62; 3rd (S)-Samantha Siller, 45.81; 4th (S)-Megan Schlenker, 49.09.

Boys 12 & Under: 1st (T)-Zane Blythe, 42.18; 2nd (S)-Brad Luff, 53.02; 3rd (S)-Omar Vergara, 58.02; 4th (S)-Edgar Vargas, 1:01.15.

Girls 14 & Under: 1st (S)-Katie Knee, 37.28; 2nd (S)-Molly Dolan, 40.84; 3rd (S)-Megan Tyler, 42.37; 4th (S)-Kaitlyn Broersma, 44.71.

Boys 14 & Under: 1st (S)-Sam Bardell, 40.37; 2nd (S)-David Funk, 42.15; 3rd (S)-Jakob Anderson, 44.72.

Girls 16 & Under: 1st (S)-Rachelle Durfey, 39.46; 2nd (S)-Cami Funk, 44.75; 3rd (S)-Crystal Moore, 45.39; 4th (S)-Hannah Glockner, 50.18.

Boys 16 & Under: 1st (T)-Tyler Ward, 36.06; 3rd (S)-Jacob Kresse, 51.12; 4th (S)-David Knee, 59.96.

Girls 18 & Under: 1st (S)-Laura Matson, 36.28; 2nd (S)-Emily Kresse, 38.88; 3rd (S)-Anna Henry, 42.09.

Boys 18 & Under: 1st (T)-Amor Sosa, 44.46; 3rd (S)-Kaleb Hursh, 1:05.56.

Breaststroke

Girls 8 & Under: 1st (S)-Brittany Broersma, 1:06.15; 2nd (T)-Alexis Medelez, 1:06.40; 3rd (S)-Sydnee Hernandez, 1:11.96; 4th (S)-Lyndsee Anderson, 1:21.64.

Boys 8 & Under: 1st (S)-Austin Garza, 1:14.46; 2nd (T)-Enriquez Davalos, 1:35.75.

Girls 10 & Under: 1st (S)-Toni Castillo, 50.50; Tied for second (S)-Jordain Saernz and Marissa Broersma, 58.00.

Boys 10 & Under: 1st (S)-Giovanni Rodriguez, 58.56; 2nd (S)-Cristian Vargas, 1:02.97; 3rd (S)-Tim Stiteler, 1:04.53; 4th (S)-Grant Stutesman, 1:11.43.

Girls 12 & Under: 1st (S)-Kathleen Dolan, 45.71; 2nd (T)-Angela Chavez, 49.39; 3rd (S)-Alissa Martin, 49.50; 4th (S)-Josslyn Ahumada, 50.68.

Boys 12 & Under: 1st (T)-Zane Blythe-50.21; 2nd (S)-Brad Luff, 52.21; 4th (S)-Jacob Hollander, 57.75.

Girls 14 & Under: 1st (S)-Katie Knee, 44.80; 2nd (S)-Kaitlyn Broersma, 46.75; 3rd (S)-Janelle Mendoza, 47.80; 4th (S)-Megan Tyler, 48.57.

Boys 14 & Under: 1st (T)-Anthony Galaviz, 41.34; 2nd (S)-David Funk, 45.17; 3rd (S)-Jakob Anderson, 50.37; 4th (S)-A.J. Salazar, 50.53.

Girls 16 & Under: 1st (S)-Hannah Glockner, 44.34; 2nd (S)-Rachelle Durfey, 44.43; 3rd (S)-Cami Funk, 46.68; 4th (S)-Crystal Moore, 47.34.

Boys 16 & Under: 1st (T)-Daniel Serna, 41.46; 4th (S)-David Knee, 46.65.

Gurls 18 & Under: 1st (T)-Selena Galaviz, 40.92; 2nd (S)-Emily Kresse, 46.46; 3rd (S)-Anna Henry, 46.65; 4th (S)-Laura Matson, 51.65.

Boys 18 & Under: 1st (T)-Amor Sosa, 40.56; 3rd (S)-Kaleb Hursh, 1:12.68.

Backstroke

Girls 8 & Under: 1st (S)-Brittany Broersma, 52.62; 2nd (T)-A. Medelez, 57.75; 3rd (S)-Sydnee Hernandez, 1:01.81.

Boys 8 & Under: 1st (S)-Tad Tyhuis, 1:00.75; 2nd (T)-E. Davalas, 1:16.22; 3rd (S)-Austin Garza, 1:20.53; 4th (S)-Ethan Partch, 1:24.93.

Girls 10 & Under: 1st (S)-Toni Castillo, 45.40; 2nd (S)-Marisa Broersma, 52.65; 3rd (S)-Jordain Saenz, 55.65.

Boys 10 & Under: 1st (S)-Cristian Vargas, 56.37; 2nd (S)-Tim Stiteler, 57.90; 3rd (S)-G. Rodriguez, 1:00.33; 4th (S)-Tony Garza, 1:17.71.

Girls 12 & Under: 1st (S)-Kathleen Dolan, 41.93; 2nd (T)-T. Galaviz, 45.56; 3rd (S)-Alissa Martin, 49.46.

Boys 12 & Under: 1st (T)-Z. Blythe, 41.50; 2nd (S)-Jacob Hollander, 49.43; 4th (S)-Edgar Vargas, 53.13.

Girls 14 & Under: 1st (S)-Katie Knee, 41.12; 2nd (S)-Megan Tyler, 43.22; 3rd (S)-Kaitlyn Broersma, 45.28.

Boys 14 & Under: 1st (T)-A. Galaviz, 37.89; 3rd (S)-Sam Bardell, 46.18; 4th (S)-David Funk, 50.62.

Girls 16 & Under: 1st (S)-C. Moore, 45.09; 2nd (S)-Rachelle Durfey, 47.87; 3rd (S)-Hannah Glockner, 48.56.

Boys 16 & Under: 1st (T)-T. Ward, 39.87; 4th (S)-David Knee, 49.65.

Girls 18 & Under: 1st (S)-Laura Matson, 42.00; 2nd (S)-Anna Henry, 46.10; 3rd (S)-Emily Kresse, 47.71.

Freestyle

Girls 8 & Under: 1st (S)-Brittany Broersma, 47.31; 2nd (S)-Sydnee Hernandez, 47.40; 4th (S)-Lyndsee Anderson, 1:07.53.

Boys 8 & Under: 1st (S)-Tad Tyhuis, 45.84; 2nd (S)-Austin Garza, 54.15.

Girls 10 & Under: 1st (S)-Toni Castillo, 39.78; 2nd (S)-Jordain Saenz, 44.28; 3rd (S)-Marissa Broersma, 45.40; 4th (S)-Tara Van Corbach, 51.21.

Boys 10 & Under: 1st (S)-Cristian Vargas, 45.87; 2nd, Tim Stiteler, 46.09l; 3rd (S)-Darick Anderson, 46.33; 4th (S)-G. Rodriguez, 48.09.

Girls 12 & Under: 1st (S)-Kathleen Dolan, 33.31; 2nd (T)-S. Galaviz, 36.71; 3rd (S)-Alissa Martin, 38.84; 4th (S)-Megan Schlenker, 40.57.

Boys 12 & Under: 1st (T)-Z. Blythe, 39.00; 2nd (S)-Jacob Hollander, 40.03; 3rd (S)-Brad Luff, 43.65; 4th (S)-Omar Vergara, 44.32.

Girls 14 & Under: 1st (S)-Katie Knee, 32.09; 2nd (T)-E. Sidewell, 35.27; 3rd (S)-Megan Tyler, 36.75; 4th (S)-Kaitlyn Broersma, 36.87.

Boys 14 & Under: 1st (T)-A. Galaviz, 33.07; 2nd (S)-Sam Bardell, 33.78; 3rd (S)-David Funk, 34.59; 4th (S)-Jakob Anderson, 36.93.

Girls 16 & Under: 1st (S)-Rachelle Durfey, 35.21; 2nd (S)-Hannah Glockner, 37.18; 3rd (S)-C. Moore, 38.37; 4th (S)-Cami Funk, 42.47.

Girls 18 & Under: 1st (S)-Laura Matson, 35.59; 2nd (S)-Emily Kresse, 37.57; 3rd (S)-Anna Henry, 40.46.

Boys 18 & Under: 1st (S)-Kasey Hursh, 50.06; 2nd (T)-D. Drews, 50.90.

Freestyle Relay

Girls 10 & Under: 1st (S)-Marisa Broersma, Tara Van Corbach, Jordain Saenz, Toni Castillo 3:05.28.

Boys 10 & Under: 1st (S)-Tim Stiteler, D. Guillen, G. Rodriguez, Cristian Vargas, 3:30.31.

Girls 12 & Under: 1st (S)-Alissa Martin, Josslyn Ahumada, Megan Schlenker, Kathleen Dolan 2:40.78.

Girls 14 & Under: 1st (S)-Heather Van Corbach, Megan Tyler, Kaitlyn Broersma, Katie Knee 2:28.40.

Girls 18 & Under: 1st (S)-Emily Kresse, Cami Funk, Anna Henry, Laura Matson 2:45.75.

Individual Medley

Girls 10 & Under: 1st (S)-Toni Castillo, 3:43.59; 2nd (S)-Jordain Saenz, 4:10.93; 4th (S)-Tara Van Corbach, 5:08.96.

Boys 10 & Under: 1st (S)-Tim Stiteler, 4:37.15; 2nd (S)-G. Rodriguez, 4:54.33.

Girls 12 & Under: 1st (S)-Kathleen Dolan, 3:18.12; 2nd (T)-S. Galaviz, 3:36.34; 3rd (S)-Alissa Martin, 3:50.69.

Boys 12 & Under: 1st (S)-Jacob Hollander, 3:59.68; 2nd (S)-Brad Luff, 4:01.93; 4th (S)-Brent Tyhuis, 4:42.48.

Girls 14 & Under: 1st (S)-Katie Knee, 3:10.59; 2nd (S)-Megan Tyler, 4th (S)-Kassie Guillen, 3:56.08.

Boys 14 & Under: 1st (S)-David Funk, 3:26.31; 2nd (T)-Z. Blythe, 3:29.59; 3rd (S)-A.J. Salazar, 4:00.11.

Girls 16 & Under: 1st (S)-Crystal Moore, 3:31.10; 2nd (S)-Hannah Glockner, 3:50.17; 3rd (S)-Cami Funk, 4:04.69.

Boys 16 & Under: 1st (T)-D. Serna, 3:14.62; 3rd (S)-David Knee, 3:58.80; 4th (S)-Jacob Kresse, 4:19.55.

Girls 18 & Under: 1st (S)-Laura Matson, 3:27.35; 2nd (S)-Emily Kresse, 3:30.53; 3rd (S)-Anna Henry, 3:34.06.

Boys 18 & Under: 1st (T)-A. Sosa, 3:34.38; 3rd (S)-Kaleb Hursh, 5:51.28.

Comments

Use the comment form below to begin a discussion about this content.

Sign in to comment