0

Sharks splash down on the Whales

photo

Emily Hutchins swims in the 10 and Under girls freestyle relay during this past Tuesday's home meet against Toppenish. The Sharks improved to 5-2 on the season with last night's win at Wapato.

WAPATO - The Sunnyside swim team built an early lead that Wapato couldn't overcome last night as the Sharks went on to beat the Whales 457-356.

The Sharks got on the scoreboard early winning the first four divisions in the medley relay. Sunnyside built on its 20-10 lead by sweeping the girls and boys 8 and under races in the butterfly.

As was the case for most of the night, the Whales had competitive older swimmers, but struggled with their younger water dwellers.

Toni Castillo had a remarkable night, winning the five individual events hands down. Castillo's most overpowering time of the night was in the backstroke, where she posted a winning time of 47.58, besting teammate Maria Broersma (54.91).

Katie Knee was also a five-time winner for the Sharks in the girls 14 and Under division. Knee blew away Wapato's Amanda Juarez in the individual medley with a time of 3:09.21. Juarez was a distant second with a clocking of 3:25.61.

Teammate Kathleen Dolan was as equally dominating in the four individual events she competed in for the Sharks in the girls 12 and Under races. Dolan won the butterfly (38.18), breaststroke (45.33), freestyle (33.06), and backstroke (42.0) events.

In the boys 12 and Under division, Sunnyside's Jacob Hollander won the butterfly (49.0) and the breaststroke (53.6).

Tad Tyhuis was a three-time winner for the Sharks in the boys 8 & Under. Tyhuis won the backstroke, breaststroke and butterfly.

The Sharks (5-2) will host Naches Tuesday, July 13.

Sunnyside 457, Wapato 356

Medley Relay

Girls 10 & Under: 1st (S)-Jordain Saenz, Marisa Broersma, Toni Castillo, Emily Hutchins, 3:13.13.

Boys 10 & Under: 1st (S)-Cristian Vargas, G. Rodriguez, Tim Stiteler, Darick Anderson, 3:46.20.

Girls 12 & Under: 1st (S)-Samantha Siller, Alissa Martin, Kathleen Dolan, Megan Schlenker, 3:00.50.

Girls 14 & Under: 1st (S)-Megan Tyler, Janelle Mendoza, Molly Dolan, Katie Knee, 2:44.29.

Girls 15 & Older: 1st (W)-2:39.05; 2nd (S)-C. Moore, Emily Kresse, Cami Funk, Rachelle Durfey, 2:50.15.

Butterfly

Girls 8 & Under: 1st (S)-Brittany Broersma, 1:07.28; 2nd (S)-Sydnee Hernandez, 1:14.35; 3rd (S)-Allison Stutesman, 1:34.75; 4th (S)-Alyson Spidle, 1:51.24.

Boys 8 & Under: 1st (S)-Tad Tyhuis, 1:04.28; 2nd (S)-Austin Garza, 1:18.44; 3rd (S)-Ethan Partch, 1:38.94.

Girls 10 & Under: 1st (S)-Toni Castillo, 45.99; 2nd (W)-Bethany Imperial, 53.11; 3rd (S)-Jordain Saenz, 59.29; 4th (S)-Emily Hutchins, 1:05.91.

Boys 10 & Under: 1st (W)-Anthony Whiz, 54.62; 2nd (S)-Tim Stiteler, 57.38; 3rd (S)-Cristian Vargas, 1:01.24; 4th (S)-Tony Garza, 1:10.69.

Girls 12 & Under: 1st (S)-Kathleen Dolan, 38.18; 2nd (S)-Samantha Siller, 47.19; 4th (S)-Megan Schlenker, 49.91.

Boys 12 & Under: 1st (S)-Jacob Hollander, 49.00; 2nd (W)-Eric Wilson, 49.84; 3rd (S)-Brad Luff, 56.15; 4th (S)-Mathew Bermudez, 56.93.

Girls 14 & Under: 1st (S)-Katie Knee, 36.66; 2nd (W)-Felicia Gonzales, 36.71; 3rd (S)-Molly Dolan, 38.9; 4th (S)-Megan Tyler, 42.85.

Boys 14 & Under: 1st (W)-Adam Barney, 35.54; 3rd (S)-David Funk, 42.32; 4th (S)-A.J. Salazar, 48.66.

Girls 16 & Under: 1st (W)-Leonie George, 37.81; 2nd (S)-Rachelle Durfey, 38.75; 4th (S)-Cami Funk, 45.49.

Boys 16 & Under: 1st (W)-Chris Wilson, 33.93; 3rd (S)-Jacob Kresse, 55.24; 4th (S)-David Knee, 1:01.60.

Girls 18 & Under: 1st (W)-Mary Labbee, 37.34; 2nd (S)-Emily Kresse, 38.4; 3rd (S)-Laura Matson, 40.12; 4th (S)-Anna Henry, 44.34.

Boys 18 & Under: 1st (W)-Brandon Ambrose, 33.93; 3rd (S)-Kasey Hursh, 39.05; 4th (S)-Kaleb Hursh, 1:08.30.

Breaststroke

Girls 8 & Under: 1st (S)-Brittany Broersma, 1:11.66; 2nd (S)-Sydnee Hernandez, 1:14.22; 3rd (S)-Lyndsee Anderson, 1:20.34; 4th (S)-Madi Marquez, 1:28.84.

Boys 8 & Under: 1st (S)-Tad Tyhuis, 1:11.17; 2nd (S)-Austin Garza, 1:19.18; 3rd (S)-Ethan Partch, 1:44.53; 4th (S)-Fox Rodriguez, 1:46.13.

Girls 10 & Under: 1st (S)-Toni Castillo, 53.29; 2nd (W)-Bethany Imperial, 53.7; 3rd (S)-Jordain Saenz, 56.55; 4th (S)-Marisa Broersma, 59.38.

Boys 10 & Under: 1st (S)-Cristian Vargas, 59.6; 2nd (S)-Giovanni Rodriguez, 1:01.25; 3rd (S)-Tim Stiteler, 1:04.47; 4th (S)-Darick Anderson, 1:10.91.

Girls 12 & Under: 1st (S)-Kathleen Dolan, 45.33; 2nd (W)-Kayla Alaniz, 48.13; 3rd (S)-Alissa Martin, 49.3; 4th (S)-Josslyn Ahumada, 51.31.

Boys 12 & Under: 1st (S)-Jacob Hollander, 53.6; 2nd (S)-Brad Luff, 55.06.

Girls 14 & Under: 1st (S)-Katie Knee, 43.6; 2nd (W)-Amanda Juarez, 43.73; 4th (S)-Kaitlyn Broersma, 47.37.

Boys 14 & Under: 1st (W)-Adam Barney, 38.26; 3rd (S)-David Funk, 47.26; 4th (S)-A.J. Salazar, 51.9.

Girls 16 & Under: 1st (S)-Rachelle Durfey, 44.9; 2nd (S)-Hannah Glockner, 45.0.

Boys 16 & Under: 1st (W)-Michael Mendez, 39.18; 3rd (S)-David Knee, 45.13; 4th (S)-Jacob Kresse, 55.4.

Girls 18 & Under: 1st (W)-Mary Labbee, 44.45; 2nd (S)-Anna Henry, 46.53; 3rd (S)-Emily Kresse, 46.88.

Boys 18 & Under: 1st (W)-Brandon Ambrose, 37.92; 2nd (S)-Kasey Hursh, 38.0.

Backstroke

Girls 8 & Under: 1st (S)-Brittany Broersma, 56.7; 2nd (S)-Sydnee Hernandez, 1:05.35.

Boys 8 & Under: 1st (S)-Tad Tyhius, 1:03.35; 2nd (W)-Bernal Thomas, 1:08.69; 3rd (S)-Austin Garza, 1:12.13; 4th (S)-Ethan Partch, 1:26.66.

Girls 10 & Under: 1st (S)-Toni Castillo, 47.58; 2nd (S)-Marisa Broersma, 54.91; 4th (S)-Jordain Saenz, 55.81.

Boys 10 & Under: 1st (W)-Anthony Whiz, 53.85; 2nd (S)-Cristian Vargas, 53.9; 4th (S)-Tim Stiteler, 1:02.47.

Girls 12 & Under: 1st (S)-Kathleen Dolan, 42.0; 2nd (W)-Ariel Valdez, 48.19; 4th (S)-Alissa Martin, 51.22.

Boys 12 & Under: 1st (W)-Eric Wilson, 50.29; 2nd (S)-Jacob Hollander, 51.5; 3rd (S)-Edgar Vargas, 56.31; 4th (S)-Omar Vergara, 58.4.

Girls 14 & Under: 1st (S)-Katie Knee, 40.61; 2nd (W)-Felicia Gonzales, 40.98; 3rd (S)-Megan Tyler, 42.85.

Boys 14 & Under: 1st (W)-Elias Wilson, 39.86; 3rd (S)-David Funk, 51.95; 4th (S)-A.J. Salazar, 53.45.

Girls 16 & Under: 1st (W)-Leonie George, 41.7; 3rd (S)-Crystal Moore, 44.76; 4th (S)-Hannah Glockner, 50.59.

Boys 16 & Under: 1st (W)-Michael Mendez, 38.7; 3rd (S)-David Knee, 46.41; 4th (S)-Jacob Kresse, 55.14.

Girls 18 & Under: 1st (S)- Laura Matson, 38.58; 2nd (W)-Mary Labbee, 40.93; 3rd (S)-Anna Henry, 49.31; 4th (S)-Emily Kresse, 49.9.

Boys 18 & Under: 1st (W)-Brandon Ambrose, 38.26; 4th (S)-Kaleb Hursh, 1:40.17.

Freestyle

Girls 8 & Under: 1st (S)-Brittany Broersma, 47.82; 2nd (S)-Sydnee Hernandez, 48.41; 4th (S)-Lyndsee Anderson, 1:04.5.

Boys 8 & Under: 1st (S)-Tad Tyhuis, 46.85; 2nd (W)-Bernal Thomas, 58.3; 3rd (S)-Austin Garza, 59.81; 4th (S)-Ethan Partch, 1:15.59.

Girls 10 & Under: 1st (S)-Toni Castillo, 38.82; 2nd (S)-Marisa Broersma, 44.58.

Boys 10 & Under: 1st (W)-Anthony Whiz, 44.73; 2nd (S)-Cristian Vargas, 46.31; 3rd (S)-Tim Stiteler, 46.63; 4th (S)-Tony Garza, 51.54.

Girls 12 & Under: 1st (S)-Kathleen Dolan, 33.06; 2nd (S)-Samantha Siller, 39.44; 3rd (S)-Alissa Martin, 39.24.

Boys 12 & Under: 1st (W)-Eric Wilson, 40.31; 2nd (S)-Jacob Hollander, 40.55; 4th (S)-Omar Vergara, 43.82.

Girls 14 & Under: 1st (S)-Katie Knee, 31.83; 2nd (W)-Felicia Gonzales, 34.72; 3rd (S)-Kaitlyn Broersma, 35.68.

Boys 14 & Under: 1st (W)-Adam Barney, 30.94; 3rd (S)-David Funk, 36.39; 4th (S)-A.J. Salazar, 39.66.

Girls 16 & Under: 1st (S)-Rachelle Durfey, 33.46; 2nd (W)-Leonie George, 33.63; 4th (S)-Crystal Moore, 38.66.

Boys 16 & Under: 1st (W)-Michael Mendez, 30.82; 3rd (S)-David Knee, 38.0; 4th (S)-Jacob Kresse, 42.81.

Girls 18 & Under: 1st (W)-Mary Labbee, 33.13; 2nd (S)-Emily Kresse, 37.27; 3rd (S)-Anna Henry, 41.02.

Boys 18 & Under: 1st (W)-Brandon Ambrose, 30.55; 4th (S)K. Hursh, 52.59.

Freestyle Relay

Girls 10 & Under: 1st (S)-Jordain Saenz, Tara Van Corbach, Marisa Broersma, Toni Castillo, 3:14.24.

Boys 10 & Under: 1st (S)-Tim Stiteler, Tony Garza, Giovanni Rodriguez, Cristian Vargas, 3:29.96.

Girls 12 & Under: 1st (S)-Alissa Martin, Samantha Siller, Josslyn Ahumada, Megan Schlenker, 2:50.45.

Boys 12 & Under: 1st (S)-Brad Luff, Edgar Vargas, Omar Vergara, Jacob Hollander, 3:02.41.

Girls 14 & Under: 1st (S)-Megan Tyler, Molly Dolan, Kaitlyn Broersma, Katie Knee, 2:23.52.

Boys 14 & Under: 1st (S)-Michael Hutchins, David Funk, A.J. Salazar, Jakob Anderson, 2:55.78.

Girls 15 & Older: 1st (W)-2:27.34; 2nd (S)-C. Moore, Cami Funk, Anna Henry, Emily Kresse, 2:27.34.

Individual Medley

Girls 10 & Under: 1st (S)-Toni Castillo, 3:43.56; 2nd (S)-Jordain Saenz, 4:08.84.

Boys 10 & Under: 1st (S)-Cristian Vargas, 4:23.66; 2nd (S)-Tim Stiteler, 4:29.44.

Girls 12 & Under: 1st (S)-Alissa Martin, 3:47.37; 2nd (W)-Sophia Morales, 3:51.41; 4th (S)-Megan Schlenker, 4:09.23.

Boys 12 & Under: 1st (W)-Eric Wilson, 3:55.198; 2nd (S)-Jacob Hollander, 4:02.52; 4th (S)-Edgar Vargas, 4:20.59.

Girls 14 & Under: 1st (S)-Katie Knee, 3:09.21; 2nd (W)-Amanda Juarez, 3:25.61; 4th (S)-Megan Tyler, 3:30.15.

Boys 14 & Under: 1st (W)-Adam Barney, 3:06.72; 3rd (S)-David Funk, 3:30.64; 4th (S)-Michael Hutchins, 4:34.88.

Girls 16 & Under: 1st (W)-Samantha Gonzales, 3:29.20; 2nd (S)-Crystal Moore, 3:33.22.

Boys 16 & Under: 1st (W)-Chris Wilson, 3:03.63; 3rd (S)-David Knee, 3:45.33; 4th (S)-Jacob Kresse, 4:12.75.

Girls 18 & Under: 1st (W)-Mary Labbee, 3:14.79; 2nd (S)-Emily Kresse, 3:31.73; 3rd (S)-Anna Henry, 3:44.85.

Boys 18 & Under: 1st (W)-Brandon Ambrose, 2:55.86; 3rd (S)-K. Hursh, 5:52.12.

Comments

Comments are subject to moderator review and may not appear immediately on the site.

Please read our commenting policy before posting.

Any comment violating the site's commenting guidelines will be removed and the user could be banned from the site.

Use the comment form below to begin a discussion about this content.

Sign in to comment