0

Greyhound summer classic this weekend

GRANDVIEW - It is a summer tournament that has only gotten better over the years. And the eighth annual Late Summer Classic Basketball Tournament in Grandview this weekend is expected to be even better than in years before.

The tournament, ran by Grandview High School boys basketball coach Scott Parrish and his staff, features 20 teams and starts off Friday, July 29.

The following is a list of the pool placements and game times for each day of the tournament. Games will be taking place at the high school and Grandview Middle School.

Pool A: 1-Grandview, 2-Ellensburg, 3-Granger, 4-Omak and 5-White Swan.

Pool B: 1-Nooksack Valley, 2-Prosser, 3-Kiona-Benton, 4-Sunnyside Christian and 5-Montesano.

Pool C: 1-Cashmere, 2-Forks, 3-RiverView, 4-Toppenish and 5-Sunnyside.

Pool D: 1-Southridge, 2-Zillah, 3-Riverside Christian, 4-Wapato and 5-Highland.

Friday, July 29

10 a.m-Grandview vs. Granger (high school). Prosser vs. Sunnyside Christian (middle school).

11:15 a.m.-RiverView vs. Sunnyside (high school). Southridge vs. Riverside Christian (middle school).

12: 30 p.m.-Kiona-Benton vs. Sunnyside Christian (high school). Zillah vs. Wapato (middle school).

1:45 p.m.-RiverView vs. Toppenish (high school). Southridge vs., Highland (middle school).

3 p.m.-Riverside Christian vs. Zillah (high school). Prosser vs. Kiona-Benton (middle school).

4:15 p.m.-Wapato vs. Highland (high school).

5:30 p.m.-Ellensburg vs. Granger (high school). Omak vs. White Swan (middle school).

6:45 p.m.-Toppenish vs. Forks (high school). Sunnyside vs. Cashmere (middle school).

8 p.m.-Grandview vs. White Swan (high school). Ellensburg vs. Omak (middle school).

9:15 p.m.-Forks vs. Cashmere (high school). Sunnyside Christian vs. Montesano (middle school).

Saturday, July 30

8 a.m.-Grandview vs. Omak (high school). Sunnyside vs. Toppenish (middle school).

9:15 a.m.-Nooksack Valley vs. Kiona-Benton (high school). Riverside Christian vs. Highland (middle school).

10:30 a.m.-Cashmere vs. Toppenish (high school). Prosser vs. Montesano (middle school).

11:45 a.m.-Ellensburg vs. White Swan (high school). Riverside Christian vs. Wapato (middle school).

1 p.m.-Nooksack Valley vs. Sunnyside Christian (high school). Highland vs. Zillah (middle school).

2:15 p.m.-RiverView vs. Forks (high school). Granger vs. White Swan (middle school).

3:30 p.m.-Grandview vs. Ellensburg (high school). Southridge vs. Wapato (middle school).

4:45 p.m.-Prosser vs. Nooksack Valley (high school). Granger vs. Omak (middle school).

6 p.m.-Southridge vs. Zillah (high school). Kiona-Beton vs. Montesano (middle school).

7:15 p.m.-Sunnyside vs. Forks (high school). Cashmere vs. RiverView (middle school).

8:30 p.m.-Game #1-B1 vs. D2 (high school). Game #2-D1 vs. B2 (middle school).

9:45 p.m.-Game #3-C2 vs. A1 (high school). Game #4-C1 vs. A2 (middle school).

Sunday, July 31

9 a.m.-Game #5-A5 vs. B5 (high school). Game #6-C5 vs. D5 (middle school).

10:15 a.m.-Game #7-A4 vs. B4 (high school). Game #8-C4 vs. D4 (middle school).

11:30 a.m. (semis)-Game #9-winner of game #3 vs. winner of game #4 (high school). Game #10-winner of game #1 vs. winner of game #2 (middle school).

12:45 p.m.-Game #11-A3 vs. B3 (high school). Game #12-C3 vs. D3 (middle school).

2 p.m.-Game #13-loser of game #3 vs loser of game #4 (high school). Game #14-loser of game #1 vs. loser of game #2 (middle school).

3:15 p.m.-Game #15-loser of game #9 vs. loser of game #10 for third and fourth place. (high school).

4:30 p.m.-Game #16-winner of game #9 vs. winner of game #10 for tournament championship (high school).

Comments

Use the comment form below to begin a discussion about this content.

Sign in to comment