0

Sunnyside Sharks torpedo Barracudas

photo

Sunnyside firefighters extinguish items that caught fire underneath a patio covering Thursday.

NACHES - The Sunnyside Sharks summer swim team enjoyed its most lopsided win of the season last night in a 618-188 victory at Naches.

The win improved the Sharks' league record to 6-2.

Girls 8&U

Kaley Roberts of Naches won the butterfly in 24 seconds, followed by Aydan Harrington and Emily Banks, both of Sunnyside, in 28.12 and 28.9 seconds, respectively. Hunter Perez of Sunnyside was fourth in 34.20.

Those same four swimmers finished in the same places in the breaststroke

Roberts also won the backstroke in a time of 21.44, followed by Shark teammates Banks (27.8), Harrington (30.66) and Jolissa Mendoza (32.14).

Roberts made it a clean sweep for the Barracudas, with a win in the freestyle in a time of 20.94. Second through fourth places went to Harrington (23.22), Perez (26.8) and Mendoza (27.79).

Girls 10&U

The Shark quartet of Katelyn Banks, Natalie Hernandez, Lyndsee Anderson and Jordan Rodriguez won the medley relay in 3:12.24. The same foursome won the freestyle relay in 2:53.73.

Anderson and Hernandez went one-two in the butterfly, with respective times of 47.77 and 50.25. Naches' Jenna Whorton and Alexei St. Martin were third and fourth in 51.52 and 53.48.

Taking the top spot in the breaststroke was Hernandez in 47.22. She was followed by Sunnyside teammates Anderson (47.37), Banks (53.59) and Katelyn Hazzard (54.28).

Banks ruled the pool in the backstroke with a first-place time of 48.62, with Martin taking second for the Barracudas in 51.35. Anderson and Kalie Bestebreur of Sunnyside were next in 52.15 and 53.16.

Anderson took first place honors in the freestyle in 39.51, followed by Hernandez (41.89), Rodriguez (42.09) and Bestebreur (43.83).

Banks won the IM in 1:49.94, followed by St. Martin in 1:51.63. Rounding out the final four were Sunnyside's Rodriguez and Summer Hazzard with respective times of 2:04.84 and 2:05.83.

Girls 12&U

The Sunnyside team of Brittany Broersma, Alexandra Newhouse, Madi Marquez and Tara Van Corbach won the freestyle relay in 2:19.37. The same quartet took first place honors in the medley relay with a time of 2:38.69.

Van Corbach was first in the butterfly in 36.39, edging Naches' Paige Engquist, who was second with a time of 36.47. Broersma and Marquez rounded out the top four with times of 39.35 and 41.15.

Katie Hutchins was first for the Sharks in the breaststroke in 40 seconds, followed by Broersma (42.11) and Van Corbach (42.63). Engquist of Naches was fourth in 45.32.

Broersma claimed the top spot in the backstroke with a time of 40.19, followed by Marquez (43.06), Newhouse (43.84) and Van Corbach (44.03).

Engquist claimed first place for the Barracudas in the freestyle in 31.04. She was followed by Broersma (32.25), Van Corbach (33.33) and Marquez (35.32).

Engquist also earned top honors in the IM with a time of 2:56.19, followed by Broersma (2:57.75), Van Corbach (3:03.78) and Marquez (3:27.44).

Girls 14&U

The Sharks won the freestyle relay in a time of 2:09.53 led by the quartet of Alissa Martin, Emily Hutchins, Jackie Rodriguez and Marisa Broersma. The same four girls were also first in the medley relay in 2:24.34.

Broersma won the butterfly in 34.90, followed by Naches' Mckenzie Andringa in 35.28. Martin was third in 37.28 and Rodriguez fourth in 38.44.

Broersma also took the top spot in the breaststroke in 37.73, followed by Martin in 41.13. Barracuda teammates Shyiel Molano and Hannah Davidson were third and fourth with respective times of 42.47 and 43.72.

Davidson earned a rare first place finish for Naches in the backstroke with a time of 37.12. Broersma (37.51), Andringa (39.67) and Rodriguez (40.36) rounded out the top four.

Broersma regained the top spot in the freestyle in 30.54, followed by Andringa (31.14), Martin (31.25) and Davidson (32.28).

Broersma won her fourth individual event in this category, the IM, with a time of 2:51.61. Martin was second in 2:57.94, followed by Davidson (3:00.58) and Andringa (3:12.79).

Girls 16&U

In what was Naches' strongest age category, the host Barracudas took the top three spots in the butterfly. They were led by Katie Andringa in first with a time of 32.50, followed by teammates Morgan Voorhies (35.02) and Taylor Ranger (36.29). Sunnyside's Megan Tyler (37.55) was the lone Shark to crack the top four.

Kaitlyn Broersma of Sunnyside was first in the breaststroke in 34.24, followed by Voorhies (40.23), Tyler (41.10) and Bailey Dekker of Naches (42.56).

Broersma earned first place honors in the backstroke in 34.79, followed by Ranger (37.49), Dekker (38.28) and Tyler (38.67).

Top spot in the freestyle also went to Broersma in a time of 28.92. Dekker (30.43), Tyler (33.52) and Ranger (33.71) rounded out the top four.

Broersma and Tyler went one-two for Sunnyside in the IM, with respective times of 2:39.99 and 3:07.21. Voorhies (3:08.13) and Andringa (3:23.37) rounded out the top four.

Girls 18&U

The Sunnyside team of Katie Knee, Kaitlyn Broersma, Mollie Pearson and Rachelle Durfey won the freestyle relay in 1:56.93. The same four swimmers were first in the medley relay in 2:11.83.

Knee took top honors for the Sharks in the butterfly with a time of 30.67. Durfey and Pearson were second and third with respective times of 31 seconds and 32.44. Sunnyside's Julie Wedam took fourth in 43.76.

Durfey was first in the breaststroke in 36.40, followed by Knee (37.13), Pearson (38.53) and Megan Razey of Sunnyside (41.12).

Knee earned the top spot in the backstroke with a time of 34.47. She was followed by the Sharks' Melissa Stamschror in 43.53 and Wedam in 45.66.

First place honors in the freestyle went to Durfey with a time of 27.38. She was followed by Knee (27.66), Pearson (30.97) and Stamschror (35.09).

Knee captured first place in the IM in 2:42.53, and Durfey was second in 3:01.46.

Boys 8&U

Aaron George of Naches won the butterfly in 31.33. Sunnyside's Jacob Mendoza (39.97) and Bryce Murphy (40.94) finished second and third.

The Sharks turned the tables in the breaststroke, led by a first-place finish for Sunnyside's Tavian Valenzuela in 31.28. Sunnyside also took second through fourth place honors in the event with respective finishes by Skylar Gray (32.69), Murphy (41.17) and Mendoza (46.09).

Murphy took first place honors in the backstroke in a time of 27.94, followed by teammates Patrick Zecchino (30.25), Gray (30.31) and Valenzuela (30.37).

Boys 10&U

The Sunnyside foursome of Christian Murphy, Joel Martin, Mathew Marquez and Alex Perez won the medley relay in 3:39.03. The team of Martin, Murphy, Trajen Frank and Perez were first for the Sharks in the freestyle relay in 2:58.98.

Perez beat out Naches' James Simmons in the butterfly, recording a time of 48.45. Simmons was little more than a quarter-second behind in 48.81. Sunnyside's Timmy Martinez (59.86) and Martin (59.94) rounded out the top four.

Frank was first in the breaststroke in 53.70, followed by Martin (53.70), Murphy (1:00.96) and Perez (1:01.57).

Perez captured first-place honors in the backstroke in 55.71. Sunnyside teammates Murphy (56.09) and Martin (56.34) were second and third. Simmons of Naches was fourth in 57.75.

The top spot in the freestyle also went to Perez in 39.34. Martin (39.57), Frank (48.04) and Martinez (48.53) rounded out the top four.

Perez captured a fourth event in this category, taking first in the IM in 1:51.50. Simmons was second in 1:55.78. Martin and Frank rounded out the top four with respective times of 1:56.46 and 2:01.97.

Boys 12&U

The Sharks' foursome of Nickolas Ramirez, Ethan Partch, Cameron Schlenker and Giovanni Rodriguez was first in the freestyle relay in 2:49.62. The same quartet was also first in the medley relay in 3:06.21.

Schlenker was first in the butterfly with a time of 47.25, followed by Rodriguez (48.79) and Partch (50.16).

Claiming the top spot in the breaststroke was Rodriguez in 45.31, followed by Schlenker (53.43) and Ramirez (1:01.39). Andrew Brewington of Naches was fourth in 1:02.78.

Rodriguez was also first in the backstroke in 47.41, followed by Ramirez (52.82), Brewington (55.44) and Schlenker (1:01.97).

Taking first-place honors in the freestyle was Rodriguez in 36.97, followed by Schlenker (41.72), Ramirez (44.16) and Brewington (44.40).

Rodriguez made it four wins with a first place time of 3:42.32 in the IM. Schlenker and Brewington took second and third with respective times of 4:11.63 and 4:32.41.

Boys 14&U

The Sunnyside quartet of Grant Stutesman, Tim Stiteler, Andrew Rodriguez and Brad Luff won the freestyle relay in 2:07.31. The same foursome ruled the pool in the medley relay with a first place time of 2:21.16.

Luff won the butterfly for the Sharks in 32.63, followed by Naches' Luke Gillespie in 34.89. Rodriguez (35.54) and Stiteler (35.84) rounded out the top four.

Gillespie earned a top finish for the Barracudas in the breaststroke with a time of 35.73, followed by Luff (36.50), Arik Debord of Naches (40.73) and Stiteler (41.91).

Luff earned first place honors in the backstroke in 37.46, followed by Debord (37.69), Rodriguez (38.17) and Naches' Dylan Johnston.

Luff also took the top spot in the freestyle with a time of 28.83. He was followed by Gillespie (28.95), Stiteler (30.34) and Debord (31.33).

Luff won his fourth event in the IM in 2:44.64, followed by Gillespie (2:47.01), Debord (3:02.42) and Rodriguez (3:16.56).

Boys 16&U

Naches' Derek Johnson earned the top spot in the butterfly in 33.18, but Sunnyside rounded out the top four with three athletes; Jakob Anderson (33.36), Matt Hatfield (35.22) and Spencer Jaquish (39.63).

Anderson and Johnson switched finishes in the breaststroke, with the Sunnyside swimmer coming out on top with a time of 39.42. Johnson recorded a time of 39.72, while Hatfield (43.28) and Jaquish (45.09) rounded out the top four.

First place honors in the backstroke went to Johnson in 37.32. Jaquish placed second in 39.81, followed by Hatfield (40.59) and Anderson (42.93).

Johnson was also first in the freestyle in 27.53, followed by Anderson (30.23), Hatfield (31.65) and Jaquish (31.91).

Johnson won the IM in 2:55.60 and Sunnyside's Christian Rodriguez was second in 4:11.79.

Boys 18&U

The Sunnyside foursome of Matt Hatfield, Jakob Anderson, Zile Wagner and Spencer Jaquish captured first place in the freestyle relay in 2:03.61. The same four swimmers teamed up to take first in the medley relay in 2:18.34.

Wagner won the butterfly in 30.47, followed by Knee in 37.20. The same two swimmers finished in the same order in the breaststroke with times of 36.72 and 37.29, respectively.

Wagner also earned first place honors in the backstroke in 36.65, followed by Knee in 39.13. Wagner and Knee also went one-two in the freestyle with respective times of 27.63 and 29.93.

Knee won the IM in 3:07.03.

Comments

Comments are subject to moderator review and may not appear immediately on the site.

Please read our commenting policy before posting.

Any comment violating the site's commenting guidelines will be removed and the user could be banned from the site.

Use the comment form below to begin a discussion about this content.

Sign in to comment