0

Piranhas earn season sweep over Sunnyside

The Sunnyside Sharks summer swim team had its three-meet win streak snapped Tuesday night in a 467-362 home loss to the Prosser Piranhas team.

As with the first time the clubs met back on July 3, the match was close early on before Prosser pulled away. The loss dropped Sunnyside to 6-3 for the season.

Girls 8&U

Aydan Harrington was the highest individual placer for the Sharks in this age group, taking second place in the 50-meter butterfly in 1:03.90. The event was won by Leah Blakney of Prosser in 59.86

Harrington was also third in the breaststroke in 1:12.13, an event won by Blakney with a time of 1:02.72.

The Piranhas' Hanna Clark earned first place honors in the backstroke, and Blakney took the top spot in the freestyle with respective times of 59.93 and 47.50. Harrington second in the freestyle in 53.34.

Girls 10&U

Lyndsee Anderson sparked the Sharks with a first place time of 54 seconds in the 50breaststroke, followed by teammate Natalie Hernandez in second in 56.19.

Anderson also collected second place finishes in the freestyle (42.31) and the 200-meter IM (4:17.81). The Sharks' Natalie Hernandez was third in the IM with a time of 4:19.16. Sunnyside's Katelyn Banks was third in the freestyle in 45.75.

Allyson Weddle of Sunnyside was second in the backstroke in 54.79. She was topped by Prosser's Makensie Forsyth in a time of 50.22.

Forsyth also won the freestyle (40.89) and the IM (3:55.91).

The Sunnyside quartet of Hernandez, Banks, Weddle and Anderson posted the winning time in the freestyle relay in 3:09.43.

Girls 12&U

The Sharks' foursome of Brittany Broersma, Madi Marquez, Alexandra Newhouse and Tara Van Corbach won the 200-meter freestyle relay in 2:39.81.

Brittany Broersma led Sunnyside with a first-place finish in the IM in 3:16.67. Hailey Rankin of Prosser and Van Corbach were second and third in the same event.

Broersma and Van Corbach went one-two in the freestyle with times of 35.84 and 36.71. Broersma also posted a second place time of 45.19 in the backstroke, less than half a second behind Rankin at 44.78.

Broersma and Van Corbach were second and third to Amy Ingram of Prosser in the breaststroke.

Little more than half a second was all that separated Rankin and Van Corbach in the butterfly, as Rankin prevailed in a time of 39.43 to Van Corbach's clocking of 40.09.

Girls 14&U

Sunnyside's Alissa Martin, Jackie Rodriguez, Marisa Broersma and Emily Hutchins prevailed in the 200-meter medley relay in 2:49.63.

The same quartet ruled the pool in the freestyle relay with a time of 2:30.28.

Broersma and Martin dominated action for Sunnyside in this age category, taking first or second in all but one of the individual events.

Broersma was first in the breaststroke in 43.81, followed by Martin. The two swapped finishes in the backstroke, with Martin coming out on top in 41.66.

Broersma again got the better of Martin in the freestyle, prevailing by less than a second in a time of 33.72 to Martin's 34.56.

Earning first place honors in the IM was Broersma in 3:18.87. Prosser's Anna White was second, followed by Hutchins.

Girls 16&U

It was a clean sweep for Kaitlyn Broersma of Sunnyside, who won all five individual competitions in this category.

She claimed victory in the butterfly in 37.02, followed by Prosser's Hanna Rankin less than a second behind at 37.93. Megan Tyler was third for the Sharks.

Broersma cruised to victory in the backstroke in a time of 39.40, nearly eight seconds better than her competition. Tyler was second.

Broersma also claimed victory in the IM with a time of 2:02.65. Prosser's B. Beierle was second in the event with a time of 2:19.77.

A battle for supremecy was fought in the backstroke, with Broersma narrowly clipping Rankin by a third of a second in a time of 38.31. Rankin posted a time of 38.65.

In addition, Broersma claimed first place honors in the freestyle in 33.72, followed by Martin.

Broersma made the sweep complete in the IM with a first place clocking of 3.00.88. Prosser's Haley Saam was a distant second, more than 40 seconds back.

Girls 18&U

The Sunnyside contingent of Katie Knee, Crystal Moore, Megan Tyler and Kaitlyn Broersma won the freestyle relay in 2:19.78. The foursome of Knee, Mollie Pearson, Broersma and Moore posted a winning time of 2:43.97 in the medley relay.

From there, nearly every contest in this category was closely fought.

Knee was first in the butterfly in 34.29, besting Prosser's Ruthie Watkins by four-tenths of a second. Pearson was third.

A runner-up finish in the breaststroke went to Knee, who lost by just 15 one-hundredths of a second to Prosser's Diana Smith, who posted a winning time of 42 seconds to Knee's 42.15.

In yet another close contest, Watkins prevailed in the backstroke over Knee, but by less than a fifth of a second in 38.32 to Knee's 38.5.

Knee and Watkins again dueled in the freestyle, with Knee coming out on top, this time with nearly three seconds to spare in a time of 30.78. Van Corbach was third.

Knee and Watkins were also one-two in the IM, with Knee prevailing comfortably in 2:59.35, more than 18 seconds in front. Moore was third.

Boys 8&U

Scott Blakney of Prosser dominated the field in this category.

He won the butterfly in 59.57, the breaststroke in 1:01.89 and the backstroke in 58.91. He made the sweep complete with a first place time of 47.84 in the freestyle.

Sunnyside's Zackary Spidle was third in the butterfly in 2:22.34. Skylar Gray was second for the Sharks in the breaststroke with a time of 1:24.69. Spidle was third in the same event.

Bryce Murphy of Sunnyside earned second place honors in the backstroke, followed by teammates Patrick Zecchino and Tavian Valenzuela.

Valenzuela was also second in the freestyle in 1:02.60, just besting teammate Carlo Rodriguez's time of 1:02.90.

Boys 10&U

Prosser swim teams won both the medley and freestyle relays, but the Sharks showed signs of life in some of the individual competitions.

Joel Martin provided Sunnyside its highest finish with third place honors in the freestyle in 42.23. Martin was also fourth in the breaststroke in 59.50.

The Sharks' Christian Murphy was fourth in the backstroke in 57.94 and fourth in the IM in 4:32.60.

Taylor Gant of Prosser won the butterfly in 52.09, the breaststroke in 52.97, the IM in 3:57.53 and the backstroke in 52.23. The Piranha's Riley Lusk won the freestyle in 38.93.

Boys 12&U

The Piranhas again won both relays in this category and Prosser's Ty Hobbick dominated in individual events..

Sunnyside's bright spot was Giovanni Rodriquez. He set the pace for the Sharks with second place honors in the breaststroke in a time of 47.87. Rodriguez also earned third place honors in the backstroke and the IM.

Hobbick won the butterfly in 40.53, the breaststroke in 46.41, the IM in 3:24.89 and the backstroke in 43.50. William Burgett was first for the Piranhas in the freestyle in 35.28.

Boys 14&U

The Sharks' foursome of Tim Stiteler, Brad Luff, Cristian Vargas and Edgar Vargas won the medley relay in 2:37.03. The same four swimmers also posted a first place clocking of 2:20.82 in the freestyle relay.

Luff claimed top honors for the Sharks in the butterfly, posting a time of 33.53 seconds. Cristian Vargas was third in 35.56.

First place in the breaststroke also went to Luff in 40.13. Edgar and Cristian Vargas earned second and third place honors.

Luff's run of top finishes was interrupted by Prosser's Chris McKinney's first-place clocking of 38.69 in the backstroke. Luff and Edgar Vargas were less than a second behind in second and third place times of 39.44 and 39.63.

McKinney and Luff were also one-two in the freestyle, followed by Stiteler in third place.

Luff earned his third individual top prize in the IM with a time of 3:08.53. Cristian Vargas was second.

Boys 16&U

Sunnyside's Jakob Anderson was third in the butterfly, fourth in the breaststroke and fourth in the freestyle. Spencer Jaquish was third for the Sharks in the backstroke.

Matt Hatfield was fourth for Sunnyside in the IM.

The bulk of the highlights in this category belonged to Prosser's Tyler Burgett, who made it a clean sweep.

Burgett won the butterfly in 30.11, the breaststroke in 37.19, the backstroke in 36.03, the freestyle in 29.21 and the IM in 2:48.35.

Boys 18&U

The Prosser swim team captured both the freestyle and medley relays, but Sunnyside had some high marks of its own in this category.

Zile Wagner of Sunnyside was second to Prosser's Burke Burgett in the butterfly, with a time of 35.87 seconds to Burgett's time of 31.47.

Wagner prevailed in the breaststroke, taking first place honors in a time of 42.68. Teammate David Knee was less than half a second behind in 43.13.

Wagner was third in the backstroke, which was won by Burgett in 35.93.

Prosser's Tommy Contreras was first in the freestyle in 32.65, followed by Knee in second place with a time of 34.06.

Burgett and Knee went one-two in the IM, with respective times of 2:51.57 and 3:33.28.

Comments

Comments are subject to moderator review and may not appear immediately on the site.

Please read our commenting policy before posting.

Any comment violating the site's commenting guidelines will be removed and the user could be banned from the site.

Use the comment form below to begin a discussion about this content.

Sign in to comment