0

Sharks take a bite out of Barracudas

photo

Sunnyside's Cristian Vargas swims one of the winning legs in the boys 14&U medley relay during the Sharks' home meet last night. Vargas also won the 50-meter backstroke.

It was virtually all Sunnyside last night as the Rotary-sponsored Sharks swim team dominated in its home pool in a 624-117 romp over the Naches Barracudas.

The win was well-rounded, as the girls prevailed 352-52 and the boys 272-65. The Sunnyside girls won all but four of their 37 events, while the boys grabbed first-place honors in 31 of 37 events.

Besides first-place finishes, overwhelming depth also favored the home Sharks, as the outnumbered Naches girls could only muster six second-place finishes and the Barracuda boys placed just three in the runner-up spot.

Girls 8&U

Naches' Kaley Roberts was one of the few Barracuda swimmers to find success in the Sunnyside pool. She won the 50-meter breaststroke in 1:06.96, outdistancing the Sharks' Aydan Harrington, who was second in 1:19.50.

Roberts also posted the top time in the 50-meter breaststroke in 53.66, the only swimmer in the age group to finish in less than a minute. Harrington was second in 1:09.02.

Roberts and Harrington also posted a one-two finish in the 50-meter freestyle in times of 47.69 and 55.94, respectively.

It was all Sunnyside, though, in the 50-meter butterfly, as Harrington grabbed first-place honors in 1:17.18 and teammate Alyssa Martin was second in 1:30.18.

Girls 10&U

Lyndsee Anderson of Sunnyside earned three first-place honors, the 50-meter butterfly in 50.09, the 50-meter breaststroke in 52.68 and the 50-meter freestyle in 41.40. Anderson was also a member of the winning 200-medley relay team that also included Katelyn Banks, Natalie Hernandez and Allyson Weddle.

Hernandez was second in the butterfly in 58.78, in the breaststroke in 54.75 and in the freestyle in 46.28.

Weddle and Banks claimed a one-two finish for the Sharks in the 50-meter backstroke, with respective times of 52.31 and 56.41.

Girls 12&U

Sunnyside's Brittany Broersma made it a clean sweep in this classification, winning all five individual events.

She edged teammate Tara Van Corbach in the 50-meter freestyle with a finish in 36.45. Van Corbach's runner-up time was 37.97.

Broersma and Van Corbach finished one-two in three other events: the 50-meter butterfly (in times of 43.10 and 47.56, respectively), the 50-meter breaststroke (48.18 and 49.38) and the 200-meter IM (3:24.84 to 3:46.72).

Rounding out individual competition, Broersma bested teammate Madi Marquez in the 50-meter backstroke with times of 44.72 and 48.90, respectively.

The Sharks also won both relays.

The team of Broersma, Van Corbach, Alexandra Newhouse and Marquez clocked a winning time of 3:12.02 in the 200-meter medley relay.

In the 200-free relay, the Sunnyside team of Sydney Hernandez, Broersma, Marquez and Van Corbach were first in 2:45.81.

Girls 14&U

Marisa Broersma won three of five individual events for Sunnyside, earning first-place honors in the 50-meter breaststroke (42.69), 50-meter backstroke (42.81) and the 200-meter IM (3:21.75).

The Sharks also accounted for first-place in the other two individual events, as Jackie Rodriguez was tops in the 50-meter butterfly (40.25) and Alissa Martin won the 50-meter freestyle (33.84).

Martin was also second in the butterfly (41.31) and the breaststroke (48.31). Broersma was the runner-up in the freestyle (34.35), and Emily Hutchins had the same finish in the 200-meter swim (3:41.82).

The team of Hutchins, Rodriquez, Broersma and Martin grabbed first-place honors in the 200-meter medley relay with a time of 2:50.50.

In the 200-meter freestyle relay, Sunnyside again claimed the top spot, with the team of Martin, Hutchins, Broersma and Rodriguez finishing in 2:30.65.

Girls 16&U

Kaitlyn Broersma won all five individual events for the Sharks in this classification.

The 16-year-old won the 50-meter butterfly in 36.47, the 50-meter breaststroke in 39.13, the 50-meter backstroke in 39.56, the 50-meter freestyle in 32.94 and the 200-meter IM in 3:06.03.

Sunnyside's Sarah Kilian was second in the butterfly in 44.38 seconds and teammate Megan Schlenker was second in the breaststroke in a time of 47.97.

The other three runner-up spots went to Naches, led by two second-place finishes by Bailey Dekker, who swam for a time of 43.35 in the backstroke and 34.09 in the freestyle. Teammate Katie Andringa was second in the 200 meters in a time of 3:58.35.

Girls 18&U

Sunnyside's Katie Knee won four of the five individual races as the Sharks swept to victory.

Knee won the 50-meter butterfly in 38 seconds and the 50-meter breaststroke in 43.32. The 17-year-old also won the 50-meter backstroke in 38.75 and the 50-meter freestyle in 31.56. The other top spot went to teammate Melissa Stamschror, who earned first-place honors with a time of 3:50.57 in the 200-meter IM.

Crystal Moore grabbed three second-place finishes for Sunnyside, clocking times of 47.19 in the breaststroke, 48.47 in the backstroke and 36.56 in the freestyle. Teammate Heather Van Corbach grabbed the other runner-up spot with a time of 41.66 in the butterfly. There were no second-place finishes in the 200-meter event.

The Sunnyside team of Van Corbach, Kaitlyn Broersma, Knee and Moore earned the top prize in the 200-meter medley relay in 2:52.56. The Sharks also won the 200-meter freestyle relay in 2:57.93.

Boys 8&U

Sunnyside's Tavian Valenzuela ruled the pool, sweeping to victory in all three events in which there were qualifying times.

Valenzuela won the 50-meter breaststroke in 1:14.34, followed by teammate Zachary Spidle in 1:25.35.

Valenzuela won the 50-meter backstroke in 1:08.12, followed by teammate Bryce Murphy in 1:15.31.

The Sharks' top swimmer in this classification also won the 50-meter freestyle in 1:00.85, followed by teammate Patrick Zecchino in 1:13.75.

Boys 10&U

Alex Perez won four of five individual events to lead a Sunnyside sweep.

Perez claimed top honors in the 50-meter butterfly (1:05.02), the 50-meter backstroke (1:06.50), the 50-meter freestyle (47.88) and the 200-meter IM (4:46.59). The other top finish went to Sunnyside's Joel Martin in the 50-meter breaststroke in 1:01.88.

Martin was also second in the freestyle (47.93), the backstroke (1:07.10) and the 200-meter race (5:14.78).

The Sharks' Christian Murphy was second in the butterfly (1:12.34) and teammate Aaron Hicks was runner-up in the breaststroke in 1:05.90.

Sunnyside also swept the relay events.

The team of Timmy Martinez, Fox Rodriguez, Martin and Perez won the 200-meter medley relay in 4:04.50. Perez, Martin, Christopher Martin and Murphy won the 200-meter freestyle relay in 3:44.18.

Boys 12&U

The Sharks' Giovanni Rodriguez swept to victory in all five events.

The 12-year-old won the 50-meter butterfly in 54.69, the 50-meter breaststroke in 51.43, the 50-meter backstroke in 53.90, the 50-meter freestyle in 40.84 and the 200-meter IM in 4:15.75.

Sunnyside's Andrew Brewington grabbed second-place honors in two events, clocking a time of 51.25 in the freestyle and 1:01.03 in the backstroke. Teammate Ethan Partch was second in the butterfly in 55.31 seconds and another Shark, Cameron Schlenker, was second in the breaststroke in 1:08.12. There were no second-place finishes in the 200-meters IM.

The team of Rodriguez, Schlenker, Partch and Gabriel Saenz took top honors in the 200-meter freestyle relay in 3:57.15.

Boys 14&U

Sunnyside's Brad Luff and Naches' Luke Gilespie each won two events.

Luff was first in the 50-meter freestyle in 31.72 and the 50-meter butterfly in 35.87.

Gilespie's victories came in the 200-meter IM (3:25.94) and the 50-meter breaststroke (43.04).

Sunnyside's Cristian Vargas won the 50-meter backstroke in 40.65.

Luff grabbed a second-place finish in the breaststroke in 43.46, while Gilespie was second in the freestyle in 32.25.

Naches' Arik Debord was second in the 200-meter IM in 3:44.44, while Vargas was second in the butterfly for Sunnyside with a time of 38.09. Sunnyside's Tim Stiteler was second in the backstroke in 41.50.

The Sharks also won both relay events.

The team of Vargas, Luff, Andrew Rodriguez and Edgar Vargas won the 200-meter medley relay in 2:39.34. The team of Luff, Stiteler, Edgar Vargas and Cristian Vargas won the 200-meter freestyle relay in 2:21.90.

Boys 16&U

Naches' Derek Johnson dominated this classification, winning all five individual races.

The 16-year-old won the 50-meter butterfly in 37.07, the 50-meter breaststroke in 44.32, the 50-meter freestyle in 32 seconds and the 200-meter IM in 3:15.15.

Jakob Anderson grabbed three second-place finishes for Sunnyside, clocking 35.21 in the freestyle, 49.21 in the breaststroke and 39.91 in the butterfly.

Also earning second-place honors for Sunnyside was Matt Hatfield in the backstroke with a time of 43.75. There were no second-place finishes in the 200 IM.

Boys 18&U

Sunnyside's David Knee won two of three events, and finished second in the other.

Knee grabbed first-place honors in the 50-meter butterfly in 46.40 seconds and the 50-meter backstroke in 49.10. The 18-year-old was also second in the 50-meter freestyle in 33.68. That event was won by teammate Zile Wagner, who posted a time of 32.69.

Comments

Comments are subject to moderator review and may not appear immediately on the site.

Please read our commenting policy before posting.

Any comment violating the site's commenting guidelines will be removed and the user could be banned from the site.

Use the comment form below to begin a discussion about this content.

Sign in to comment