0

Sunnyside Sharks beach Whales, 504-240

WAPATO - Sweeping the first through fourth place spots in all the girls 8&U and 10&U 50-meter races, as well as in all the boys 12&U events, the Sunnyside Sharks sunk the Whales in the Wapato pool last night, 504-240.

Thursday evening's victory improved Sunnyside's Mid-Valley Summer Swim League record to 8-1.

Emily Banks was a three-time winner for the Sharks at girls 8&U, claiming wins in the 50-butterfly, breaststroke and backstroke events. Teammate Jolissa Mendoza claimed the 50-freestyle victory in that age division.

Sunnyside's Katelyn Banks also snared three wins last night, those coming in the girls 10&U age division (breast, back and free). Teammate Lindsay Schilperoort won the girls 10&U 'fly.

At boys 12&U, Tad Tyhuis of Sunnyside was the top finisher in the 50-'fly, back and free races. The Sharks' Joel Martin garnered the other 50-meter victory in that age division, that coming in the breaststroke. Teammate Alex Perez was the top swimmer in the boys 12&U, 200-meter individual medley.

The Sunnyside Sharks are scheduled to compete at a non-league, AAU meet in Toppenish this coming weekend. Next Tuesday, Sunnyside has a bye in the league rotation, but will travel to Naches next Thursday.

Sunnyside

Medalists

At Wapato

From 7-10-08

50-METER BUTTERFLY

Girls 8&U

1st-Emily Banks 1:04.41

2nd-Jolissa Mendoza 1:17.44

3rd-Alyssa Martin 1:25.18

4th-Kassidy Cram 1:41.12

Boys 8&U

1st-Patrick Zecchino 1:23.57

Girls 10&U

1st-Lindsay Schilperoort 54.91

2nd-Katelyn Banks 56.16

3rd-Kalie Bestebreur 59.63

4th-Summer Hazzard 1:02.74

Boys 10&U

2nd-Fox Rodriguez 58.19

4th-Mathew Marquez 1:19.22

Girls 12&U

1st-Brittany Broersma 41.69

3rd-Madi Marquez 47.34

Boys 12&U

1st-Tad Tyhuis 46.07

2nd-Nickolas Ramirez 54.06

3rd-Cameron Schlenker 57.66

4th-Alex Perez 59.41

Girls 14&U

1st-Marisa Broersma 38.10

3rd-Alexandra Newhouse 40.44

Boys 14&U

1st-Cristian Vargas 34.75

4th-Tim Stiteler 39.22

Girls 16&U

2nd-Alissa Martin 41.65

4th-Anita Tadlock 55.31

Boys 16&U

4th-Edgar Vargas 40.50

Girls 18&U

1st-Kaitlyn Broersma 37.38

2nd-Melissa Stamschror 47.91

Boys 18&U

No Sunnyside medalists

50-METER BREASTSTROKE

Girls 8&U

1st-Emily Banks 1:06.78

2nd-Alyssa Martin 1:11.40

3rd-Emily Broersma 1:13.53

4th-Bailey Hazzard 1:21.50

Boys 8&U

1st-Carlo Rodriguez 1:24.40

2nd-Anthony Sanchez 2:03.44

Girls 10&U

1st-Katelyn Banks 55.71

2nd-Kalie Bestebreur 56.38

3rd-Lindsay Schilperoort 59.09

4th-Ashley Davis 1:00.16

Boys 10&U

2nd-Fox Rodriguez 54.28

3rd-Mathew Marquez 1:00.53

4th-Tavian Valenzuela 1:12.07

Girls 12&U

1st-Brittany Broersma 46.19

3rd-Lyndsee Anderson 47.44

4th-Madi Marquez 48.41

Boys 12&U

1st-Joel Martin 50.19

2nd-Tad Tyhuis 55.60

3rd-Alex Perez 1:03.07

4th-Cameron Schlenker 1:03.51

Girls 14&U

1st-Marisa Broersma 42.06

3rd-Alexandra Newhouse 47.25

Boys 14&U

2nd-Cristian Vargas 42.38

3rd-Tim Stiteler 45.38

4th-Giovanni Rodriguez 45.41

Girls 16&U

2nd-Alissa Martin 49.03

Boys 16&U

3rd-Edgar Vargas 46.19

Girls 18&U

1st-Kaitlyn Broersma 38.65

2nd-Melissa Stamschror 54.31

Boys 18&U

No Sunnyside medalists

50-METER BACKSTROKE

Girls 8&U

1st-Emily Banks 1:03.56

2nd-Jolissa Mendoza 1:14.63

3rd-Alyssa Martin 1:15.63

4th-Ashlee Maldonado 1:24.72

Boys 8&U

1st-Patrick Zecchino 1:10.19

2nd-Carlo Rodriguez 1:17.78

3rd-Parker Van de Graaf 1:26.41

Girls 10&U

1st-Katelyn Banks 51.00

2nd-Lindsay Schilperoort 55.00

3rd-Kalie Bestebreur 59.28

4th-Summer Hazzard 1:00.06

Boys 10&U

2nd-Bryce Murphy 1:00.38

3rd-Fox Rodriguez 1:02.03

Girls 12&U

1st-Brittany Broersma 42.87

2nd-Madi Marquez 46.28

4th-Lyndsee Anderson 51.75

Boys 12&U

1st-Tad Tyhuis 44.85

2nd-Christian Murphy 55.16

3rd-Nickolas Ramirez 55.62

4th-Christopher Martin 58.81

Girls 14&U

1st-Marisa Broersma 41.12

4th-Emily Hutchins 49.68

Boys 14&U

1st-Cristian Vargas 39.75

2nd-Tim Stiteler 41.88

Girls 16&U

2nd-Alissa Martin 42.44

4th-Anita Tadlock 50.57

Boys 16&U

4th-Spencer Jaquish 44.59

Girls 18&U

1st-Kaitlyn Broersma 40.68

2nd-Melissa Stamschror 52.22

Boys 18&U

No Sunnyside medalists

50-METER FREESTYLE

Girls 8&U

1st-Jolissa Mendoza 52.34

2nd-Emily Broersma 53.81

3rd-Alyssa Martin 1:03.31

4th-Allison Davis 1:03.72

Boys 8&U

1st-Carlo Rodriguez 52.53

2nd-Patrick Zecchino 59.97

3rd-Parker Van de Graaf 1:12.78

4th-Luke Stutesman 1:32.41

Girls 10&U

1st-Katelyn Banks 43.62

2nd-Ashley Davis 48.56

3rd-Kalie Bestebreur 48.66

4th-Summer Hazzard 49.84

Boys 10&U

2nd-Fox Rodriguez 48.03

4th-Aaron Hicks 52.75

Girls 12&U

1st-Brittany Broersma 34.85

2nd-Madi Marquez 35.32

3rd-Lyndsee Anderson 38.57

Boys 12&U

1st-Tad Tyhuis 37.07

2nd-Joel Martin 41.75

3rd-Alex Perez 42.22

4th-Cameron Schlenker 46.85

Girls 14&U

1st-Marisa Broersma 33.59

3rd-Alexandra Newhouse 36.90

Boys 14&U

1st-Tim Stiteler 31.72

4th-Cristian Vargas 36.25

Girls 16&U

2nd-Alissa Martin 34.71

4th-Danielle Newhouse 43.22

Boys 16&U

3rd-Matt Hatfield 34.84

4th-Edgar Vargas 36.25

Girls 18&U

1st-Kaitlyn Broersma 33.65

2nd-Melissa Stamschror 41.46

Boys 18&U

No Sunnyside medalists

200-METER INDIVIDUAL MEDLEY

Girls 10&U

1st-Sadie Salas 5:03.88

4th-Hunter Perez 5:47.72

Boys 10&U

2nd-Fox Rodriguez 4:04.37

3rd-Jacob Mendoza 5:27.53

Girls 12&U

2nd-Alyson Spidle 4:50.37

3rd-Courtnie Cunningham 5:03.05

Boys 12&U

1st-Alex Perez 4:25.05

2nd-Christopher Martin 5:09.53

Girls 14&U

1st-Marisa Broersma 3:10.66

4th-Emily Hutchins 3:45.19

Boys 14&U

2nd-Tim Stiteler 3:16.25

4th-Grant Stutesman 3:47.09

Girls 16&U

No race

Boys 16&U

No Sunnyside medalists

Girls 18&U

No race

Boys 18&U

No Sunnyside medalists

Comments

Comments are subject to moderator review and may not appear immediately on the site.

Please read our commenting policy before posting.

Any comment violating the site's commenting guidelines will be removed and the user could be banned from the site.

Use the comment form below to begin a discussion about this content.

Sign in to comment