0

Neptunes improve, but still lose to Prosser

photo

Grandview's Taran Perez competes in the boys 10&U 40-yard backstroke event against Prosser Thursday night.

GRANDVIEW - The Grandview Neptunes lost 511-226 to the visiting Pirahnas last night in their home pool.

The score, however, was an improvement over the June 26 defeat of 607-167.

Grandview's first win of the evening was that of the Grandview girls 14&U 160-yard medley relay team, consisting of Jessica Hall, Jenalee Mariotti, Jessica Morales and Tiffany Owen.

Neptune girls 14&U competitor Tiffany Owen earned the first victory in individual competition. She finished the 40-yard butterfly in 26.29, nearly three seconds ahead of teammate and runner-up Jessica Hall, who clocked 29.14. Owen earned runner-up honors in the 40-yard freestyle, clocking 24.75 behind Pirahna Hailey Rankin.

Neptune 14&U boys swimmers Fabian Ruiz and Jared Churchill edged Prosser's Nolan Saam in both the 40-yard backstroke. Ruiz earned the win with a time of 30.57 and Churchill was three hundredths of a second behind with a time of 30.60. Saam's time was 31.03.

Ruiz and Churchill continued earning points for Grandview throughout the meet. Ruiz finished first in the 40-yard freestyle, clocking 21.75. He beat out Saam, who finished with a time of 22.62, and Churchill earned fourth place honors in the event. Churchill also earned third place honors in the 40-yard butterfly and Ruiz placed third in the 40-yard breaststroke.

Aliyah Graham of the Neptunes earned a win in the girls 10&U 40-yard breaststroke, clocking 39.16.

Grandview's Micah Binfet earned top honors in the boys 10&U breaststroke, clocking a time of 34.44. He also placed third in the butterfly with at time of 40.75.

In the boys 8&U, Westly Lakin remained consistent throughout the evening, winning each of his four individual events, the butterfly, backstroke, breaststroke and the freestyle.

In the girls 12&U backstroke, Grandview's Tiana Perez earned the victory with a time of 32.09, with teammate Breanna Lopez behind her in mere tenths of a second, clocking 32.81.

Neptunes boys 18&U competitor Matt Concienne earned runner-up honors to Prosser's Tyler Burgett in the 40-yard backstroke. Burgett edged Concienne by little more than a second.

Grandview competes again in its home pool against Wapato next Tuesday, July 22. The meet will count as a double scoring meet in an effort to make up for the two team's July 1 meet, which was canceled due to the Wild River Foods fire in Grandview.

Prosser 511

Grandview 226

160-Yard MEDLEY RELAY

Girls 10&U

1st-Prosser (Haley Clark, Hanna Clark, Maria Mullen, Jamei Fassler) 2:59.21

Boys 10&U

No event

Girls 12&U

1st-Prosser (Gabby Villarreal, Karli Lusk, Josie Fool) 2:14.15

Boys 12&U

1st-Prosser (S. Kawakami, W. Burgett, T. Hobbick, T. Gant) 1:59.75

Girls 14&U

1st-Grandview (Jessica Hall, Jenalee Mariotti, Jessica Morales, Tiffany Owen) 2:06.25

Boys 14&U

1st-Prosser (N. Saam, J. Clark, J. Wildman, C. Baker) 1:58.87

Girls 18&U

1st-Prosser (H. Rankin, R. Watkins, M. Elliott, E. Taylor) 1:48.10

Boys 18&U

1st-Prosser (T. Burgett, B. Hobick, C. McKinney, A. Miller) 1:41.84

40-Yard BUTTERFLY

Girls 8&U

1st -Leah Blakney (P) 43.70, 2nd- Kylie Colson (G) 55.09, 3rd -Hazel Edwards (P) 55.47, 4th -Cassandra Ruiz (G) 58.93

Boys 8&U

1st -Westly Lakins (G) 55.33

Girls 10&U

1st-Annie Brouwer (P) 33.69, 2nd-Aliyah Graham (G) 38.10, 3rd-J. Hamilton (P) 38.60, 4th-Reagan Colson (G) 41.77

Boys 10&U

1st-Scott Blakney (P) 34.21, 2nd-Levia Russell (P) 39.75, 3rd- Micah Binfet (G) 40.75, 4th-Camden Baker (P) 53.40

Girls 12&U

1st-M. Forsyth (P) 29.90, 2nd-Kate Burnett (P) 30.50, 3rd-Danielle McKeirnan (P) 31.03, 4th- Gabby Villarreal (P) 31.32

Boys 12&U

1st-Ty Hobbick (P) 24.22, 2nd-William Burgett (P) 26.66, 3rd- Jose Castilleja (G) 26.72, 4th-Taylor Gant (P) 30.97

Girls 14&U

1st- Tiffany Owen (G) 26.29, 2nd-Jessica Hall (G) 29.14, 3rd- Hailey Rankin (P) 29.50, 4th-Brenna Cherry (P) 31.10

Boys 14&U

1st-James Wildman (P) 26.46, 2nd-Nolan Saam (P) 26.59, 3rd- Jared Churchill (G) 27.44, 4th-Chase Baker (P) 29.28

Girls 16&U

1st-McKenna Elliott (P) 23.56, 2nd- Hanna Rankin (P) 25.22, 3rd-Tara Esparza (P) 35.37

Boys 16&U

1st-Chris McKinney (P) 21.21, 2nd-Branden Hobbick (P) 21.74, 3rd-Spencer Blanshan (G) 22.78, 4th-Ryan Contreras (G) 22.91

Girls 18&U

1st-Ruthie Watkins (P) 23.03, 2nd-Haley Saam (P) 28.71, 3rd-Danyel Stuber (G) 32.72

Boys 18&U

No event

40-Yard BREASTSTROKE

Girls 8&U

1st-Leah Blakney (P) 40.84, 2nd-Kylie Colson (G) 44.47, 3rd-Madison Diener (G) 51.28, 4th-Hazel Edwards (P) 51.47

Boys 8&U

1st-Westly Lakins (G) 55.50

Girls 10&U

1st-Aliyah Graham (G) 39.16, 2nd- Annie Brouwer (P) 41.66, 3rd-Kaylee Perkins (P) 42.36, 4th-Reagan Colson (G) 42.97

Boys 10&U

1st-Micah Binfet (G) 34.44, 2nd- Scott Blakney (P) 38.75, 3rd-Camden Baker (P) 50.09, 4th-Maurice Prieto (G) 50.28

Girls 12&U

1st-2nd-Kate Burnett (P) 34.34, 2nd- Taylor Hall (G) 34.47, 3rd-Veronica Lopez (G) 35.09, 4th-Karli Lusk (P) 37.90

Boys 12&U

1st-William Burgett (P) 29.65, 2nd-Ty Hobbick (P) 29.71, 3rd- Jose Castilleja (G) 33.21, 4th- Taylor Gant (P) 33.62

Girls 14&U

1st- Hailey Rankin (P) 30.78, 2nd-Tiffany Owen (G) 31.59, 3rd-Brenna Cherry (P) 35.77, 4th-Tawnya Francis (G) 36.07

Boys 14&U

1st-Nolan Saam (P) 27.03, 2nd-James Wildman (P) 29.37, 3rd-Fabian Ruiz (G) 31.19, 4th- Chase Baker (P) 31.75

Girls 16&U

1st-McKenna Elliott (P) 30.32, 2nd-Hanna Rankin (P) 36.47, 3rd-Tara Esparza (P) 42.47

Boys 16&U

1st-Chris McKinney (P) 26.78, 2nd-Branden Hobbick (P) 27.52, 3rd- Charles McClammer (P) 30.52

Girls 18&U

1st-Ruthie Watkins (P) 30.03, 2nd-Hayley Saam (P) 35.34, 3rd-Danyel Stuber (G) 37.38

Boys 18&U

1st-Tyler Burgett (P) 25.84

40-Yard BACKSTROKE

Girls 8&U

1st-Leah Blakney (P) 40.22, 2nd- Hazel Edwards (P) 42.55, 3rd-Madison Diener (G) 48.65, 4th-Marin Bender (P) 53.13

Boys 8&U

No event

Girls 10&U

1st-Jaiden Hamilton (P) 35.53, 2nd-Annie Brouwer (P) 38.61, 3rd-Jennifer Castaneda (G) 40.06, 4th-Elizabeth Thornbrugh (P) 40.15

Boys 10&U

1st-Scott Blakney (P) 38.53, Levi Russell (P) 44.31, 3rd-Micah Binfet (G) 45.47, 4th-Maurice Prieto (G) 47.44

Girls 12&U

1st-Tiana Perez (G) 32.09, 2nd-Breanna Lopez (G) 32.81, 3rd-Kate Burnett (P) 34.77, 4th-Gabby Villarreal (P) 34.98

Boys 12&U

1st-Ty Hobbick (P) 26.81, 2nd-Sam Kawakami (P) 32.60, 3rd- William Burgett (P) 33.02, 4th-Taylor Gant (P) 35.34

Girls 14&U

1st- Hailey Rankin (P) 29.08, 2nd- Brenna Cherry (P) 30.72, 3rd-Tiffany Owen (G) 31.94, 4th-Jessica Hall (G) 33.75

Boys 14&U

1st-Fabian Ruiz (G) 30.57, 2nd-Jared Churchill (G) 30.60, 3rd-Nolan Saam (P) 31.03, 4th-Eric Escobar (G) 34.99

Girls 16&U

1st-Hanna Rankin (P) 26.91, 2nd-Ely Taylor (P) 29.59, 3rd-GO Gomez (G) 33.75, 4th-Tara Esparza (P) 44.38

Boys 16&U

1st-Chris McKinney (P) 25.12, 2nd- Branden Hobbick (P) 25.22, 3rd-Spencer Blanshan (G) 25.50, 4th- Ryan Contreras (G) 26.21

Girls 18&U

1st-Ruthie Watkins (P) 28.25, 2nd-Hayley Saam (P) 32.86, 3rd-Danyel Stuber (G) 38.43

Boys 18&U

1st-Tyler Burgett (P) 24.50, 2nd-Matt Concienne (G) 25.62

40-Yard FREESTYLE

Girls 8&U

1st-Leah Blakney (P) 30.40, 2nd-Madison Diener (G) 40.63, 3rd-Hazel Edwards (P) 40.65, 4th-Anna Stutzman (P) 43.37

Boys 8&U

1st-Westly Lakins (G) 48.84, 2nd-Angel Morales (G) 58.16

Girls 10&U

1st- Annie Brouwer (P) 26.43, 2nd- Jaiden Hamilton (P) 26.47, 3rd-Aliyah Graham (G) 31.50, 4th-Natalee Oxley (G) 32.78

Boys 10&U

1st-Scott Blakney (P) 28.22, 2nd-Micah Binfet (G) 31.80, 3rd-Levi Russell (P) 33.47, 4th- Camden Baker (P) 33.60

Girls 12&U

1st-Karlie Lusk (P) 25.96, 2nd- Gabby Villarreal (P) 26.23, 3rd- Tiana Perez (G) 26.86, 4th-Kate Burnett (P) 27.86

Boys 12&U

1st- Jose Castilleja (G) 22.75, 2nd- William Burgett (P) 22.86, 3rd-Ty Hobbick (P) 23.06, 4th-Sam Kawakami (P) 25.40

Girls 14&U

1st- Hailey Rankin (P) 24.03, 2nd- Tiffany Owens (G) 24.75, 3rd-Brenna Cherry (P) 25.86, 4th-Jenalee Mariotti (G) 26.04

Boys 14&U

1st-Fabian Ruiz (G) 21.75, Nolan Saam (P) 22.62, 3rd-James Wildman (P) 23.27, 4th-Jared Churchill (G) 24.94

Girls 16&U

1st-GO Gomez (G) 22.56, 2nd-Hanna Rankin (P) 23.50, 3rd-Tara Esparza (P) 27.87

Boys 16&U

1st-Chris McKinney (P) 19.41, 2nd-Branden Hobbick (P) 20.02, 3rd-Ryan Contreras (G) 20.20, 4th--Spencer Blanshan (G) 22.21

Girls 18&U

1st-Ruthie Watkins (P) 23.59, 2nd-Ely Taylor (P) 23.70, 3rd-Danyel Stuber (G) 28.59

Boys 18&U

1st-Tyler Burgett (P) 19.81, 2nd-Matt Concienne (G) 20.58

160-Yard FREESTYLE RELAY

Girls 10&U

1st-Prosser (B. Smith, J. Hamilton, K. Perkins, A. Brouwer) 2:13.66

Boys 10&U

1st-Grandview (B. Harris, M. Prieto, J. Fleming, M. Binfet) 2:47.63

Girls 12&U

1st-Prosser (K. Burnett, K. Lusk, G. Villarreal, J. Fool) 1:57.84

Boys 12&U

1st-Prosser (W. Burgett, T. Gant, S. Kawakami, T. Hobbick) 1:45.96

Girls 14&U

1st-Grandview (J. Mariotti, J. Hall, J. Morales, T. Owen) 1:51.69

Boys 14&U

1st-Prosser (J. Wildman, N. Saam, J. Clark, C. Baker) 1:42.96

Girls 18&U

1st-Prosser (B. Cherry, Hanna Rankin, Hailey Rankin, T. Esparza) 1:46.38

Boys 18&U

1st-Prosser (B. Hobbick, C. McKinney, T. Burgett, W. Burgett) 1:25.90

160-Yard INDIVIDUAL MEDLEY

Girls 10&U

1st-Leah Blakney (P) 2:54.87, 2nd-Annie Brouwer (P) 3:00.80, 3rd-Brittney Smith (P) 3:28.93, 4th- Kassandra Martinez (G) 3:35.12

Boys 10&U

1st-Scott Blakney (P) 2:50.81, Micah Binfet (G) 3:07.94, 3rd-Maurice Prieto (G) 3:52.44, 4th-Riley Harris (G) 4:28.90

Girls 12&U

1st-Rylee Suhadolnik (P) 2:37.35, 2nd- Tiana Perez (G) 2:38.34, 3rd-Kate Burnett (P) 2:40.91, 4th-Madison Zimmermann (P) 2:49.99

Boys 12&U

1st- Sam Kawakami (P) 2:30.44, 2nd-Taylor Gant (P) 2:34.19, 3rd- Jose Castilleja (G) 2:40.43, 4th-Eric Blakney (P) 2:48.40

Girls 14&U

1st- Hailey Rankin (P) 2:11.09, Tiffany Owen (G) 2:25.79, 3rd-Brenna Cherry (P) 2:31.83, 4th-M. Forsyth (P) 2:41.56

Boys 14&U

1st-Jared Churchill (G) 1:59.18, 2nd-Fabian Ruiz (G) 2:21.94, 3rd-Nolan Saam (P) 2:22.03, 4th-James Wildman (P) 2:26.49

Girls 16&U

1st-Hanna Rankin (P) 2:28.46, 2nd-Tara Esparza (P) 3:06.62

Boys 16&U

1st-Chris McKinney (P) 1:57.80, 2nd-Branden Hobbick (P) 1:58.28, 3rd-Ryan Contreras (G) 2:12.25, 4th-Spencer Blanshan (G) 2:46.17

Girls 18&U

1st-Hailey Saam (P) 2:37.50, 2nd-Danyel Stuber (G) 2:56.09

Boys 18&U

1st-Tyler Burgett (P) 1:52.42, 2nd-Anthony Kim (P) 1:59.41, 3rd-Tommy Contreras (P) 2:15.06, 4th-Keagan Christensen (G) 2:23.23

Comments

Comments are subject to moderator review and may not appear immediately on the site.

Please read our commenting policy before posting.

Any comment violating the site's commenting guidelines will be removed and the user could be banned from the site.

Use the comment form below to begin a discussion about this content.

Sign in to comment