0

Sharks swim circles around Wapato Whales

photo

Giovanni Rodriguez of Sunnyside (foreground) flies off the starting blocks in last night's 50-meter breaststroke race, in the boys 14&U division. Rodriguez garnered a third place finish in the sprint, clocking a time of 44.90 seconds. The winner, teammate Cristian Vargas, clocked a time of 43.88 seconds.

The Wapato Whales had the plug pulled on their pool last night, and instead of hosting a home meet against Sunnyside as originally planned, were forced to travel to the confines of the Sharks.

The last-minute switch of venues resulted in only a small contingent of the Wapato swim team trekking to Sunnyside. That proved to work in the Sharks' favor, as they throttled the visitors, 546-252.

Thursday evening's victory improved Sunnyside's Mid-Valley Summer Swim League record to 4-0. The Sharks have a bye next Tuesday, not returning to action until Thursday, June 26, at home against the Naches Barracudas.

Wapato 252

Sunnyside 546

200-METER MEDLEY RELAY

Girls 10&U

1st-Sunnyside (K. Banks, A. Davis, K. Bestebreur, S. Hazzard) 4:08.84

Boys 10&U

1st-Sunnyside (B. Murphy, J. Mendoza, M. Marquez, A. Hicks) 4:37.18

Girls 12&U

1st-Sunnyside (J. Rodriguez, K. Hazzard, A. Spidle, B. Broersma) 3:36.28

Boys 12&U

1st-Sunnyside (N. Ramirez, J. Martin, T. Tyhuis, A. Perez) 3:18.68

Girls 14&U

1st-Sunnyside (E. Hutchins, M. Broersma, A. Newhouse, C. Rollinger) 2:53.19

Boys 14&U

1st-Wapato (names unavailable) 2:38.31

Girls 18&U

1st-Sunnyside (K. Wedam, M. Stamschror, K. Broersma, J. Mendoza) 2:48.87

Boys 18&U

1st-Wapato (E. Reyes, E. Wilson, E. Ihnen, J. Groves) 2:28.72

50-METER BUTTERFLY

Girls 8&U

1st-Emily Banks (S) 1:06.07, 2nd-Jolissa Mendoza (S) 1:17.08, 3rd-Alyssa Martin (S) 1:21.60, 4th-Gentri Gray (S) 1:40.09

Boys 8&U

1st-Patrick Zecchino (S) 1:31.75

Girls 10&U

1st-Kalie Bestebreur (S) 55.87, 2nd-Katelyn Banks (S) 1:00.46, 3rd-Ashley Davis (S) 1:12.18, 4th-Summer Hazzard (S) 1:16.87

Boys 10&U

1st-Mathew Marquez (S) 1:15.81, 2nd-Aaron Hicks (S) 1:21.34, 3rd-Jacob Mendoza (S) 1:36.34, 4th-Zachary Spidle (S) 1:44.18

Girls 12&U

1st-Brittany Broersma (S) 40.72, 2nd-Katie Klingele (W) 46.12, 3rd-Mikaela Cleveringa (W) 47.28, 4th-Jordan Rodriguez (S) 58.40

Boys 12&U

1st-Tad Tyhuis (S) 44.32, 2nd-Nickolas Ramirez (S) 53.12, 3rd-Alex Perez (S) 55.65, 4th-Cameron Schlenker (S) 55.75

Girls 14&U

1st-Marisa Broersma (S) 36.84, 2nd-Beth Klingele (W) 39.43, 3rd-Alexandra Newhouse (S) 42.37, 4th-Emily Hutchins (S) 47.84

Boys 14&U

1st-(tie) Jared Klingele (W) & Cristian Vargas (S) 37.03, 3rd-Jeremy Klarich (W) 37.22, 4th-Grant Stutesman (S) 41.02

Girls 16&U

1st-Ariel Valdez (W) 41.05, 2nd-Kristen Wedam (S) 42.78, 3rd-Anita Tadlock (S) 56.25

Boys 16&U

1st-Eric Wilson (W) 33.40, 2nd-AdamOrozco (W) 36.18, 3rd-Eric Ihnen (W) 37.50, 4th-Edgar Vargas (S) 37.94

Girls 18&U

1st-Kaitlyn Broersma (S) 36.87, 2nd-Melissa Stamschror (S) 44.86, 3rd-Janelle Mendoza (S) 45.12

Boys 18&U

1st-Joey Elerding (S) 27.07, 2nd-Eliazer Reyes (W) 34.09, 3rd-Eddie Flores (W) 35.18, 4th-Jakob Anderson (S) 39.81

50-METER BREASTSTROKE

Girls 8&U

1st-Emily Banks (S) 1:11.86, 2nd-Alyssa Martin (S) 1:13.66, 3rd-Janessa Frank (S) 1:31.78

Boys 8&U

1st-Skylar Gray (S) 1:16.93, 2nd-Anthony Sanchez (S) 2:10.87

Girls 10&U

1st-Katelyn Banks (S) 57.56, 2nd-Kalie Bestebreur (S) 58.78, 3rd-Ashley Davis (S) 59.34, 4th-Summer Hazzard (S) 1:05.99

Boys 10&U

1st-Jonathon Imperial (W) 50.63, 2nd-Mathew Marquez (S) 1:01.34, 3rd-Tavian Valenzuela (S) 1:12.81, 4th-Jacob Mendoza (S) 1:14.72

Girls 12&U

1st-Brittany Broersma (S) 44.63, 2nd-Katie Klingele (W) 45.35, 3rd-Brook John (W) 53.68, 4th-Katelyn Hazzard (S) 57.18

Boys 12&U

1st-Tad Tyhuis (S) 53.44, 2nd-Joel Martin (S) 53.91, 3rd-Alex Perez (S) 1:03.46, 4th-Cameron Schlenker (S) 1:06.90

Girls 14&U

1st-Marisa Broersma (S) 41.56, 2nd-Beth Klingele (W) 46.72, 3rd-Bethany Imperial (W) 47.06, 4th-Alexandra Newhouse (S) 48.15

Boys 14&U

1st-Cristian Vargas (S) 43.88, 2nd-Jeremy Klarich (W) 44.03, 3rd-Giovanni Rodriguez (S) 44.90, 4th-Grant Stutesman (S) 47.28

Girls 16&U

1st-Alissa Martin (S) 47.90, 2nd-Ariel Valdez (W) 48.93, 3rd-Marisol Garcia (W) 51.30, 4th-Kristen Wedam (S) 52.37

Boys 16&U

1st-Eric Ihnen (W) 40.25, 2nd-AdamOrozco (W) 44.82, 3rd-Eric Wilson (W) 45.31, 4th-Edgar Vargas (S) 45.36

Girls 18&U

1st-Kaitlyn Broersma (S) 38.29, 2nd-Janelle Mendoza (S) 50.93, 3rd-Melissa Stamschror (S) 54.76

Boys 18&U

1st-Joey Elerding (S) 35.25, 2nd-Eddie Flores (W) 46.09, 3rd-Eliazer Reyes (W) 47.90, 4th-Jakob Anderson (S) 49.09

50-METER BACKSTROKE

Girls 8&U

1st-Emily Banks (S) 1:02.92, 2nd-Jolissa Mendoza (S) 1:12.09, 3rd-Gentri Gray (S) 1:12.59, 4th-Alyssa Martin (S) 1:14.03

Boys 8&U

1st-Skylar Gray (S) 1:09.46, 2nd-Patrick Zecchino (S) 1:12.03, 3rd-Parker Van de Graaf (S) 1:48.03, 4th-Anthony Sanchez (S) 1:55.20

Girls 10&U

1st-Katelyn Banks (S) 53.31, 2nd-Summer Hazzard (S) 1:04.72, 3rd-Autumn Blount (S) 1:05.19, 4th-Kalie Bestebreur (S) 1:05.59

Boys 10&U

1st-Jonathon Imperial (W) 49.43, 2nd-Bryce Murphy (S) 58.87, 3rd-Vincent Gonzalez (S) 1:06.73, 4th-Mathew Marquez (S) 1:14.09

Girls 12&U

1st-Brittany Broersma (S) 41.35, 2nd-Katie Klingele (W) 48.25, 3rd-Brook John (W) 48.81, 4th-Eileen Redhorn (W) 57.00

Boys 12&U

1st-Tad Tyhuis (S) 44.38, 2nd-Nickolas Ramirez (S) 53.19, 3rd-Christian Murphy (S) 57.15, 4th-Cody Stiltner (S) 57.85

Girls 14&U

1st-Marisa Broersma (S) 40.53, 2nd-Alexandra Newhouse (S) 41.50, 3rd-Bethany Imperial (W) 45.60, 4th-Beth Klingele(W) 49.06

Boys 14&U

1st-Cristian Vargas (S) 38.40, 2nd-Kanine John (W) 44.43, 3rd-Jeremy Klarich (W) 45.81, 4th-Jared Klingele (W) 47.88

Girls 16&U

1st-Ariel Valdez (W) 40.72, 2nd-Kristen Wedam (S) 41.31, 3rd-Alissa Martin (S) 42.29, 4th-Marisol Garcia (W) 51.53

Boys 16&U

1st-Eric Wilson (W) 38.15, 2nd-Joshua Groves (W) 43.03, 3rd-(tie) Eric Ihnen (W) & Edgar Vargas (S) 43.65

Girls 18&U

1st-Kaitlyn Broersma (S) 38.93, 2nd-Janelle Mendoza (S) 48.90, 3rd-Melissa Stamschror (S) 49.78

Boys 18&U

1st-Joey Elerding (S) 32.75, 2nd-Eliazer Reyes (W) 38.40, 3rd-Eddie Flores (W) 41.90, 4th-Sam Bardell (S) 45.00

50-METER FREESTYLE

Girls 8&U

1st-Jolissa Mendoza (S) 56.47, 2nd-Emily Banks (S) 57.19, 3rd-Allison Davis (S0 1:07.40, 4th-Alyssa Martin (S) 1:08.66

Boys 8&U

1st-Skylar Gray (S0 1:08.66, 2nd-Patrick Zecchino (S) 1:11.75, 3rd-Parker Van de Graaf (S) 1:32.62, 4th-Patrick Bushman (W) 1:55.30

Girls 10&U

1st-Katelyn Banks (S) 43.05, 2nd-Kalie Bestebreur (S) 47.07, 3rd-Summer Hazzard (S) 50.68, 4th-Ashley Davis (S) 50.96

Boys 10&U

1st-Jonathon Imperial (W) 41.91, 2nd-Vincent Gonzalez (S) 48.07, 3rd-Tavian Valenzuela (S) 57.66, 4th-Mathew Marquez (S) 57.81

Girls 12&U

1st-Brittany Broersma (S) 35.03, 2nd-Katie Klingele (W) 37.72, 3rd-Mikaela Cleveringa (W) 37.88, 4th-Brook John (W) 42.57

Boys 12&U

1st-Tad Tyhuis (S) 35.03,2nd-Cody Stiltner (S) 42.12, 3rd-Alex Perez (S) 42.90, 4th-Joel Martin (S) 45.25

Girls 14&U

1st-Marisa Broersma (S) 32.50, 2nd-Beth Klingele (W) 33.75, 3rd-Bethany Imperial (W) 36.84, 4th-Alexandra Newhouse (S) 38.09

Boys 14&U

1st-Jared Klingele (W) 31.13, 2nd-Jeremy Klarich (W) 33.71, 3rd-Cristian Vargas (S) 34.76, 4th-Grant Stutesman (S) 37.63

Girls 16&U

1st-Ariel Valdez (W) 34.21, 2nd-Alissa Martin (S) 34.29, 3rd-Kristen Wedam (S) 37.87, 4th-Danielle Newhouse (S) 42.60

Boys 16&U

1st-Eric Ihnen (W) 31.34, 2nd-AdamOrozco (W) 31.60, 3rd-Eric Wilson (W) 32.53, 4th-Edgar Vargas (S) 34.08

Girls 18&U

1st-Kaitlyn Broersma (S) 33.53, 2nd-Melissa Stamschror (S) 41.09

Boys 18&U

1st-Joey Elerding (S) 26.60, 2nd-Eliazer Reyes (W) 29.78, 3rd-Eddie Flores (W) 33.21, 4th-Sam Bardell (S) 36.47

200-METER FREESTYLE RELAY

Boys 10&U

1st-Sunnyside (M. Marquez, B. Murphy, T. Valenzuela, A. Hicks) 4:05.31

Girls 12&U

1st-Wapato (M. Cleveringa, M. Greenwood, B. John, E. Redhorn) 2:49.68

Boys 12&U

1st-Sunnyside (J. Martin, C. Stiltner, A. Perez, T. Tyhuis) 2:53.91

Girls 14&U

1st-Sunnyside (A. Newhouse, E. Hutchins, C. Rollinger, M. Broersma) 2:34.38

Boys 14&U

1st-Sunnyside (G. Rodriguez, C. Vargas, G. Stutesman) 2:43.88

Girls 18&U

1st-Sunnyside (A. Martin, J. Mendoza, K. Wedam, K. Broersma) 2:30.81

Boys 18&U

1st-Wapato (E. Wilson, E. Flores, E. Reyes, E. Ihnen) 2:13.00

200-METER INDIVIDUAL MEDLEY

Girls 10&U

1st-Katelyn Banks (S) 4:15.27, 2nd-Summer Hazzard (S) 4:50.25, 3rd-Ashley Davis (S) 5:04.20

Boys 10&U

1st-Jonathon Imperial (W) 4:15.19, 2nd-Mathew Marquez (S) 5:15.00, 3rd-Bryce Murphy (S) 5:29.81, 4th-Jacob Mendoza (S) 6:00.19

Girls 12&U

1st-Brittany Broersma (S) 3:20.06, 2nd-Katie Klingele (W) 3:53.02, 3rd-Jordan Rodriguez (S) 4:43.65, 4th-Eileen Redhorn (W) 4:52.93

Boys 12&U

1st-Tad Tyhuis (S) 3:24.84, 2nd-Christian Murphy (S) 4:22.00, 3rd-Joel Martin (S) 4:31.97

Girls 14&U

1st-Marisa Broersma (S) 3:10.53, 2nd-Alexandra Newhouse (S) 3:33.43, 3rd-Beth Klingele (W) 3:44.63, 4th-Emily Hutchins (S) 3:48.57

Boys 14&U

1st-Jeremy Klarich (W) 3:14.09, 2nd-Jared Klingele (W) 3:31.53, 3rd-Giovanni Rodriguez (S) 3:48.93

Girls 16&U

1st-Ariel Valdez (W) 3:25.41, 2nd-Alissa Martin (S) 3:26.00

Boys 16&U

1st-Eric Wilson (W) 2:58.81, 2nd-Eric Ihnen (W) 3:21.84, 3rd-Adam Orozco (W) 3:29.62, 4th-Joshua Groves (W) 3:41.12

Girls 18&U

1st-Kaitlyn Broersma (S) 3:09.32, 2nd-Melissa Stamschror (S) 3:51.78

Boys 18&U

1st-Joey Elerding (S) 2:25.59, 2nd-Eddie Flores (W) 3:20.68

Comments

Use the comment form below to begin a discussion about this content.

Sign in to comment