0

Piranhas take a bite out of Neptunes

photo

Zulema Valencia of the Grandview Neptunes competes in the girls 12&U 40-yard butterfly at the Prosser swimming pool.

PROSSER - The Grandview Neptunes were handed a 607-167 defeat last night at Prosser.

The team's first win of the evening was that of the Grandview girls 10&U 160-yard medley relay team, consisting of Cali Castilleja, Kassandra Martinez, Aliyah Graham and Elsa Martinez.

Kassandra Martinez later earned a victory for the Neptunes in the girls 10&U 40-yard breaststroke, clocking a time of 43.69 against her competition. She also earned runner-up honors with a time of 3:36.12 to teammate Elsa Martinez, who won the girls 10&U 160-yard individual medley with a time of 3:22.02.

Neptune 14&U boys swimmer Jared Churchill earned three victories against the Piranhas. He clocked 27.43 in the 40-yard butterfly, 31.13 in the 40-yard backstroke and 2:18.92 in the 160-yard individual medley. He edged out Prosser's Nolan Saam in both the butterfly and the individual medley events.

Fabian Ruiz, another 14&U swimmer for Grandview, won the 40-yard freestyle with a time of 22.99. The runner-up in the event was Prosser's Daniel Barnett, who clocked 23.03. Ruiz was runner-up to Churchill in the backstroke with a time of 31.63 and earned third place honors in the butterfly.

Grandview's Micah Binfet earned top honors in the boys 10&U breaststroke, clocking a time of 35.28, edging out Deyton Cleveringa of the Piranhas.

In the girls 12&U breaststroke, Grandview's Taylor Hall earned the victory with a time of 34.78, and 12&U Neptune girls competitor Tiana Perez earned the 40-yard backstroke win with a time of 32.27.

Grandview's Madison Diener and Jose Castilleja were both consistent in earning runner-up honors for the team.

Diener placed second to Prosser's Leah Blakney in the girls 8&U 40-yard butterfly, the 40-yard breaststroke, the 40-yard backstroke and the 40-yard freestyle events.

Castilleja clocked 27.69 behind Prosser's William Burgett, who won the 12&U 40-yard butterfly with a time of 27.39. He was edged again by Burgett in the 40-yard breaststroke, clocking 33.81. Burgett also stole a win from Castilleja in the 40-yard freestyle. Castilleja's time was 23.73 and Burnett stretched for a final time of 23.23.

Grandview competes again in its home pool against Wapato next Tuesday, July 1.

Grandview 167

Prosser 607

160-Yard MEDLEY RELAY

Girls 10&U

1st-Grandviw (C. Castilleja, K. Martinez, A. Graham, E. Martinez) 3:00.37

Boys 10&U

1st-Prosser (S. Blakney, D. Cleveringa, C. Baker, L. Russell) 2:42.75

Girls 12&U

1st-Prosser (G. Villarreal, J. Courtney, K. Burnett, K. Lusk) 2:16.84

Boys 12&U

1st-Prosser (W. Burgett, S. Kawakami, E. Blakney, T. Gant) 2:06.15

Girls 14&U

1st-Prosser (M. Gant, K. Watts, H. Rankin, B. Cherry) 1:52.94

Boys 14&U

1st-Prosser (N. Saam, P. Burnett, D. Barnett, C. Baker) 2:07.10

Girls 18&U

1st-Prosser (B. Beierle, H. Rankin, R. Watkins, H. Saam) 1:48.47

Boys 18&U

1st-Prosser (T. Burgett, B. Hobick, C. McKinney, C. McClammer) 1:40.38

40-Yard BUTTERFLY

Girls 8&U

1st -Leah Blakney (P) 43.70, 2nd- Madison Diener (G) 52.40, 3rd -Cassandra Ruiz (G) 1:10.59, 4th -Shellbbei Martinez (G) 1:11.65

Girls 10&U

1st-Annie Brouwer (P) 35.68, 2nd-Jaiden Hamilton (P) 42.99, 3rd-Maria Mullen (P) 44.13, 4th-Izzy Thornbrugh (P) 44.86

Boys 10&U

1st-Scott Blakney (P) 34.56, 2nd-Deyton Cleveringa (P) 36.31, 3rd- Micah Binfet (G) 41.18, 4th-Maurice Prieto (G) 50.78

Girls 12&U

1st-Gabby Villarreal (P) 31.88, 2nd-Kate Burnett (P) 31.89, 3rd-Madison Zimmerman (P) 33.12, 4th-Camile Kawakami (P) 33.77

Boys 12&U

1st-William Burgett (P) 27.39, 2nd-Jose Castilleja (G) 27.69, 3rd-Sam Kawakami (P) 33.59, 4th-Taylor Gant (P) 33.76

Girls 14&U

1st-Mackenzie Gant (P) 23.45, 2nd-Hailey Rankin (P) 26.64, 3rd-Tiffany Owens (G) 26.95, 4th-Kendall Watts (P) 27.81

Boys 14&U

1stt-Jared Churchill (G) 27.43, 2nd-Nolan Saam (P) 28.66, 3rd-Fabian Ruiz (G) 28.74, 4th-Chase Baker (P) 28.81

Girls 16&U

1st-Hanna Rankin (P) 25.54, 2nd-Bre Beierle (P) 28.02, 3rd-Tara Esparza (P) 36.03

Boys 16&U

1st-Chris McKinney (P) 21.52, 2nd-Branden Hobbick (P) 22.32, 3rd-Spencer Blanshan (G) 23.91, 4th-William Lane (P) 27.06

Girls 18&U

1st-Ruthie Watkins (P) 25.91

Boys 18&U

1st-Tyler Burgett (P) 19.88, 2nd-Anthony Kim (P) 20.90, 3rd-Keagan Christensen (G) 24.40, 4th-Ryan Waddoups (P) 26.82

40-Yard BREASTSTROKE

Girls 8&U

1st-Leah Blakney (P) 41.02, 2nd-Madison Diener (G) 55.50, 3rd-Kylie Colson (G) 56.01, 4th-Hazel Edwards (P) 1:04.06

Girls 10&U

1st-Kassandra Martinez (G) 43.69, 2nd-Reagan Colson (G) 48.01, Annie Brouwer (P) 48.48.29, 4th-Aliyah Graham (G) 48.44

Boys 10&U

1st-Micah Binfet (G) 35.28, 2nd-Deyton Cleveringa (P) 39.18, 3rd-Scott Blakney (P) 40.94, 4th-Taran Perez (G) 52.75

Girls 12&U

1st-Taylor Hall (G) 34.78, 2nd-Kate Burnett (P) 36.53, 3rd-Veronica Lopez (G) 36.63, 4th-Madison Zimmerman (P) 37.70

Boys 12&U

1st-William Burgett (P) 29.00, 2nd-Jose Castilleja (G) 33.81, 3rd-Taylor Gant (P) 34.28, 4th-Sam Kawakami (P) 38.37

Girls 14&U

1st-Mackenzie Gant (P) 29.18, 2nd-Tiffany Owens (G) 30.43, 3rd-Hailey Rankin (P) 34.31, 4th-Kendall Watts (P) 34.63

Boys 14&U

1st-Chase Baker (P) 30.82, 2nd-Daniel Barnett (P) 30.95, 3rd-Nolan Saam (P) 31.22, 4th-Jared Churchill (G) 33.19

Girls 16&U

1st-Bre Beierle (P) 29.20, 2nd-Hanna Rankin (P) 36.82, 3rd-Tara Esparza (P) 41.48

Boys 16&U

1st-Chris McKinney (P) 27.20, 2nd-Branden Hobbick (P) 27.63, 3rd-William Lane (P) 29.11, 4th-Charles McClammer (P) 30.84

Girls 18&U

1st-Ruthie Watkins (P) 34.94, 2nd-Hayley Saam (P) 37.31

Boys 18&U

1st-Tyler Burgett (P) 25.13, 2nd-Anthony Kim (P) 25.89, 3rd-Keagan Christensen (G) 29.13, 4th-Ryan Waddoups (P) 31.50

40-Yard BACKSTROKE

Girls 8&U

1st-Leah Blakney (P) 44.06, 2nd-Madison Diener (G) 50.50, 3rd-Jacqueline Jiminez (G) 52.51, 4th-Hazel Edwards (P) 59.24

Boys 8&U

1st-Kord Tuttle (P) 59.80, 2nd-Angel Morales (G) 1:16.48

Girls 10&U

1st-Jaiden Hamilton (P) 35.28, 2nd-Annie Brouwer (P) 37.61, 3rd-Izzy Thornbrugh (P) 40.73, 4th-Courtney Fredricks (P) 43.06

Boys 10&U

1st-Deyton Cleveringa (P) 33.21, 2nd-Scott Blakney (P) 39.06, 3rd-Maurice Prieto (G) 50.23, 4th-Brett Harris (G) 51.18

Girls 12&U

1st-Tiana Perez (G) 32.27, 2nd-Camile Kawakami (P) 32.88, 3rd-Grace Anderson (P) 34.15, 4th-Makensie Forsyth (P) 34.38

Boys 12&U

1st-William Burgett (P) 32.29, 2nd-Sam Kawakami (P) 33.40, 3rd-Riley Lusk (P) 35.07, 4th-Jose Castilleja (G) 35.94

Girls 14&U

1st-Mackenzie Gant (P) 24.90, 2nd-Kendall Watts (P) 29.62, 3rd-Brenna Cherry (P) 30.15, 4th-Hailey Rankin (P) 30.26

Boys 14&U

1st-Jared Churchill (G) 31.13, 2nd-Fabian Ruiz (G) 31.63, 3rd-Nolan Saam (P) 33.60, 4th-Eric Escobar (G) 35.05

Girls 16&U

1st-Hanna Rankin (P) 26.70, 2nd-Bre Beierle (P) 33.92, 3rd-Tara Esparza (P) 42.47

Boys 16&U

1st-Branden Hobbick (P) 24.91, 2nd-Chris McKinney (P) 25.45, 3rd-Spencer Blanshan (G) 25.56, 4th-Charles McClammer (P) 32.41

Girls 18&U

1st-Ruthie Watkins (P) 28.91, 2nd-Hayley Saam (P) 36.18

Boys 18&U

1st-Tyler Burgett (P) 23.06, 2nd-Anthony Kim (P) 23.87, 3rd-Keagan Christensen (G) 27.18, 4th-Tommy Contreras (P) 27.97

40-Yard FREESTYLE

Girls 8&U

1st-Leah Blakney (P) 31.32, 2nd-Madison Diener (G) 41.67, 3rd-Kylie Colson (G) 46.58, 4th-Jacqueline Jiminez (G) 49.77

Boys 8&U

1st-Kord Tuttle (P) 46.52, 2nd-Angel Morales (G) 1:01.66, 3rd-Christopher Lane (P) 1:11.24

Girls 10&U

1st-Jaiden Hamilton (P) 28.30, 2nd-Annie Brouwer (P) 28.93, Kyla Norell (P) 32.08, 4th-Cali Castilleja (G) 34.38

Boys 10&U

1st-Deyton Cleveringa (P) 27.40, 2nd-Scott Blakney (P) 28.28, 3rd-Camden Baker (P) 34.09, 4th-Maurice Prieto (G) 34.66

Girls 12&U

1st-Karlie Lusk (P) 26.45, 2nd-Gabby Villarreal (P) 27.01, 3rd-Camile Kawakami (P) 27.06, 4th-Tiana Perez (G) 27.59

Boys 12&U

1st-William Burgett (P) 23.23, 2nd-Jose Castilleja (G) 23.73, 3rd-Riley Lusk (P) 25.62, 4th-Taylor Gant (P) 26.97

Girls 14&U

1st-Mackenzie Gant (P) 22.36, 2nd-Kendall Watts (P) 24.84, 3rd-Tiffany Owens (G) 24.90, 4th-Hailey Rankin (P) 25.14

Boys 14&U

1st-Fabian Ruiz (G) 22.99, 2nd-Daniel Barnett (P) 23.03, 3rd-Nolan Saam (P) 23.97, 4th-Jared Churchill (G) 4.62

Girls 16&U

1st-Hanna Rankin (P) 23.18, 2nd-Bre Beierle (P) 25.55, 3rd-Tara Esparza (P) 28.08

Boys 16&U

1st-Chris McKinney (P) 19.46, 2nd-Branden Hobbick (P) 20.16, 3rd-Spencer Blanshan (G) 22.34, 4th-William Lane (P) 23.00

Girls 18&U

1st-Ruthie Watkins (P) 24.53, 2nd-Hayley Saam (P) 25.38

Boys 18&U

1st-Anthony Kim (P) 18.87, 2nd-Tyler Burgett (P) 19.66, 3rd-Keagan Christensen (G) 22.13, 4th-Tommy Contreras (P) 22.16

160-Yard FREESTYLE RELAY

Girls 10&U

1st-Prosser (J. Hamilton, A. Shafer, B. Smith, A. Brouwer) 2:12.72

Boys 10&U

1st-Prosser (C. Baker, S. Blakney, D. Cleveringa, L. Russell) 2:13.06

Girls 12&U

1st-Prosser (G. Villarreal, R. Suhadolnik, M. Forsyth, K. Lusk) 1:57.84

Boys 12&U

1st-Prosser (W. Burgett, E. Blakney, R. Lusk, S. Kawakami) 1:47.36

Girls 14&U

1st-Prosser (M. Gant, K. Watts, H. Rankin, K. Carrigan) 1:45.74

Boys 14&U

1st-Prosser (D. Barnett, N. Saam, P. Burnett, C. Baker) 1:47.12

Girls 18&U

1st-Prosser (R. Watkins, B. Beierle, H. Rankin, H. Saam) 1:54.83

Boys 18&U

1st-Prosser (B. Hobbick, C. McKinney, T. Burgett, C. McClammer) 1:25.82

160-Yard INDIVIDUAL MEDLEY

Girls 10&U

1st-Elsa Martinez (G) 3:22.02, 2nd-Kassandra Martinez (G) 3:36.12, 3rd-Brittney Smith (P) 3:44.18, 4th-Courtney Fredricks (P) 3:55.42

Boys 10&U

1st-Scott Blakney (P) 2:48.01, 2nd-Deyton Cleveringa (P) 2:50.84, 3rd-Micah Binfet (G) 3:28.76, 4th-Maurice Prieto (G) 3;59.27

Girls 12&U

1st-Rylee Suhadolnik (P) 2:43.77, 2nd-Karlie Lusk (P) 2:46.88, 3rd-Tiana Perez (G) 2:47.05, 4th-Makensie Forsyth (P) 2:49.37

Boys 12&U

1st-William Burgett (P) 2:29.81, 2nd-Sam Kawakami (P) 2:36.14, 3rd-Taylor Gant (P) 2:36.87, 4th-Jose Castilleja (G) 2:44.96

Girls 14&U

1st-Mackenzie Gant (P) 1:57.77, 2nd-Hailey Rankin (P) 2:17.37, 3rd-Kendall Watts (P) 2:26.84, 4th-Tiffany Owens (G) 2:27.66

Boys 14&U

1st-Jared Churchill (G) 2:18.92, 2nd-Nolan Saam (P) 2:25.36, 3rd-Chase Baker (P) 2:37.40, 4th-Daniel Barnett (P) 2:38.85

Girls 16&U

1st-Hanna Rankin (P) 2:16.26, 2nd-Bre Beierle (P) 2:24.31

Boys 16&U

1st-Chris McKinney (P) 1:58.43, 2nd-Branden Hobbick (P) 1:58.65, 3rd-William Lane (P) 2:21.74, 4th-Spencer Blanshan (G) 2:24.27

Girls 18&U

1st-Hailey Saam (P) 2:42.81

Boys 18&U

1st-Tyler Burgett (P) 1:52.42, 2nd-Anthony Kim (P) 1:59.41, 3rd-Tommy Contreras (P) 2:15.06, 4th-Keagan Christensen (G) 2:23.23

Comments

Use the comment form below to begin a discussion about this content.

Sign in to comment