0

Sharks defeat Naches swimmers

photo

Sunnyside Sharks Coach Patrick Elerding (L) discusses strategy with assistant coach and 18&U swimmer Kaitlyn Broersma at last night's swim meet.

The Sunnyside Sharks claimed a 509-233 victory over the visiting Naches Barracudas last night (Tuesday).

The win improved the Sharks' Mid-Valley Summer Swim League record to 2-1, 3-1 overall on the season.

200-Meter Medley Relay

Girls 10&U

1st-Sunnyside (E. Banks, S. Salas, E. Maldonado, A. Harrington) 3:51.09

Boys 10&U

1st-Sunnyside (S. Gray, J. Mendoza, C. Rodriguez, P. Zecchino) 4:12.25

Girls 12&U

1st-Sunnyside (K. Banks, K. Bestebreur, J. Rodriguez, P. Sample) 3:08.21

Girls 14&U

1st-Sunnyside (A. Newhouse, T. Van Corbach, B. Broersma, M. Marquez) 2:52.93

Boys 14&U

1st-Naches (S. Sholtys, D. Whitmore, D. Whitmore, A. Brewington) 2:58.31

Girls 18&U

1st-Sunnyside (K. Wedam, K. Broersma, M. Broersma, A. Martin) 2:30.21

Boys 18&U

1st-Sunnyside (T. Stiteler, G. Stutesman, C. Vargas, M. Hatfield) 2:29.18

50-Meter Butterfly

Girls 8&U

1st-Ashlee Maldonado (S) 1:03.90, 2nd-Emily Broersma (S) 1:21.18

Boys 8&U

1st-Parker Van de Graaf (S) 1:25.53, 2nd-Luke Stutesman (S) 1:47.33

Girls 10&U

1st-Kaley Roberts (N) 43.12, 2nd-Aydan Harrington (S) 50.25

Boys 10&U

1st-Aaron George (N) 1:01.50, 2nd-Andrew Diddens (S) 1:12.28

Girls 12&U

1st-Payton Sample (S) 42.09, 2nd-Lindsay Schilperoort (S) 45.12

Boys 12&U

1st-James Simmons (N) 47.35, 2nd-Alex Perez (S) 47.62

Girls 14&U

1st-Brittany Broersma (S) 38.52, 2nd-Micaela Clark (N) 38.53

Boys 14&U

1st-David Whitmore (N) 39.09, 2nd-Daniel Whitmore (N) 42.94

Girls 16&U

1st-Marisa Broersma (S) 35.34, 2nd-McKenzie Andringa (N) 37.78

Boys 16&U

1st-Cristian Vargas (S) 32.72, 2nd-Tim Stiteler (S) 35.78

Girls 18&U

1st-Kaitlyn Broersma (S) 34.65, 2nd-Taylor Ranger (N) 40.59

50-Meter Breaststroke

Girls 8&U

1st-Janessa Frank (S) 1:06.75, 2nd-Gentri Gray (S) 1:09.46

Boys 8&U

1st-Parker Van de Graaf (S) 1:44.73

Girls 10&U

1st-Aydan Harrington (S) 55.43, 2nd-Emily Banks (S) 59.84

Boys 10&U

1st-Jacob Mendoza (S) 1:01.28, 2nd-Andrew Diddens (S) 1:13.13

Girls 12&U

1st-Kalie Bestebreur (S) 50.41, 2nd-Heidi Vergara (S) 51.43

Boys 12&U

1st-Trajen Frank (S) 50.43, 2nd-Fox Rodriguez (S) 52.78

Girls 14&U

1st-Brittany Broersma (S) 43.59, 2nd-Micaela Clark (N) 44.59

Boys 14&U

1st-David Whitmore (N) 46.75, 2nd-Daniel Whitmore (N) 50.19

Girls 16&U

1st-Marisa Broersma (S) 40.37, 2nd-Alissa Martin (S) 48.37

Boys 16&U

1st-Cristian Vargas (S) 41.40, 2nd-Tim Stiteler (S) 42.32

Girls 18&U

1st-Kaitlyn Broersma (S) 38.44, 2nd-Megan Tyler (S) 47.30

50-Meter Backstroke

Girls 8&U

1st-Janessa Frank (S) 59.34, 2nd-Ashlee Maldonado (S) 1:03.72

Boys 8&U

1st-Dylan Roberts (N) 1:17.56, 2nd-Parker Van de Graaf (S) 1:18.00

Girls 10&U

1st-Kaley Roberts (N) 45.50, 2nd-Aydan Harrington (S) 51.46

Boys 10&U

1st-Patrick Zecchino (S) 59.71, 2nd-Aaron George (N) 1:04.40

Girls 12&U

1st-Katelyn Banks (S) 46.12, 2nd-Lindsay Schilperoort (S) 48.00

Boys 12&U

1st-Fox Rodriguez (S) 50.28, 2nd-Christian Murphy (S) 53.81

Girls 14&U

1st-Brittany Broersma (S) 41.43, 2nd-Micaela Clark (N) 43.56

Boys 14&U

1st-David Whitmore (N) 44.25, 2nd-Nickolas Ramirez (S) 45.59

Girls 16&U

1st-Marisa Broersma (S) 40.12, 2nd-Kristen Wedam (S) 41.69

Boys 16&U

1st-Cristian Vargas (S) 36.68, 2nd-Tim Stiteler (S) 37.37

Girls 18&U

1st-Kaitlyn Broersma (S) 39.13, 2nd-Bailey Deckker (N) 43.25

50-Meter Freestyle

Girls 8&U

1st-Janessa Frank (S) 55.70, 2nd-Ashlee Maldonado (S) 56.94

Boys 8&U

1st-Parker Van de Graaf (S) 1:05.21, 2nd-Dylan Roberts (N) 1:06.10

Girls 10&U

1st-Kaley Roberts (N) 36.59, 2nd-Aydan Harrington (S) 44.57

Boys 10&U

1st-Aaron George (N) 47.97, 2nd-Patrick Zecchino (S) 48.09

Girls 12&U

1st-Payton Sample (S) 38.31, 2nd-Katelyn Banks (S) 40.46

Boys 12&U

1st-Alex Perez (S) 39.34, 2nd-Trajen Frank (S) 42.53

Girls 14&U

1st-Brittany Broersma (S) 32.81, 2nd-Micaela Clark (N) 33.59

Boys 14&U

1st-David Whitmore (N) 34.68, 2nd-Daniel Whitmore (N) 36.78

Girls 16&U

1st-Marisa Broersma (S) 30.35, 2nd-McKenzie Andringa (N) 34.44

Boys 16&U

1st-Tim Stiteler (S) 30.15, 2nd-Cristian Vargas (S) 32.09

Girls 18&U

1st-Kaitlyn Broersma (S) 31.69, 2nd-Bailey Deckker (N) 34.97

200-Meter Freestyle Relay

Girls 10&U

1st-Sunnyside (A. Harrington, E. Banks, S. Salas, H. Perez) 3:46.18

Boys 10&U

1st-Sunnyside (S. Gray, C. Rodriguez, P. Zecchino, J. Mendoza) 3:41.42

Girls 12&U

1st-Sunnyside (P. Sample, J. Rodriguez, L. Schilperoort, K. Banks) 2:54.28

Boys 12&U

1st-Naches (K. Cappa, R. Sholtys, J. Stanton, S. Lemieux) 3:25.87

Girls 14&U

1st-Sunnyside (B. Broersma, M. Marquez, T. Van Corbach, A. Newhouse) 2:31.40

Boys 14&U

1st-Naches (D. Whitmore, D. Whitmore, A. Brewington, S. Sholtys) 2:40.65

Girls 18&U

1st-Sunnyside (K. Broersma, M. Broersma, K. Wedam, M. Tyler) 2:18.21

Boys 18&U

1st-Sunnyside (T. Stiteler, C. Vargas, M. Hatfield, D. Graybeal) 2:17.06

200-Meter Individual Medley

Girls 10&U

1st-Kaley Roberts (N) 3:44.75, 2nd-Emily Banks (S) 4:31.90

Boys 10&U

1st-Patrick Zecchino (S) 5:07.94, 2nd-Aaron George (N) 5:11.50

Girls 12&U

1st-Payton Sample (S) 3:42.40, 2nd-Katelyn Banks (S) 3:44.34

Boys 12&U

1st-Fox Rodriguez (S) 3:57.94, 2nd-Alex Perez (S) 4:02.20

Girls 14&U

1st-Brittany Broersma (S) 3:13.21, 2nd-Micaela Clark (N) 3:31.87

Boys 14&U

1st-David Whitmore (N) 3:48.78, 2nd-Daniel Whitmore (N) 3:48.98

Girls 16&U

1st-Marisa Broersma (S) 2:58.93, 2nd-Rachel Andringa (N) 3:32.40

Boys 16&U

1st-Cristian Vargas (S) 3:04.87, 2nd-Garrett Rice (N) 3:24.50

Girls 18&U

1st-Katie Andringa (N) 3:34.43

Comments

Comments are subject to moderator review and may not appear immediately on the site.

Please read our commenting policy before posting.

Any comment violating the site's commenting guidelines will be removed and the user could be banned from the site.

Use the comment form below to begin a discussion about this content.

Sign in to comment