0

Sunnyside swimmers dominate visiting Othello

photo

Cristian Vargas of Sunnyside powers his way through the water enroute to winning the boys 16&U, 50-meter butterfly race last night against visiting Othello.

Winners of 54 of the 65 races staged last night, the Sunnyside Sharks swept past visiting Othello, 541-162.

The non-league victory boosted the Sunnyside summer swim team's overall record to 7-1.

The Sharks' next competition isn't until next Tuesday, July 21, when they travel to Naches to take on the Barracudas, whom Sunnyside defeated handily two weeks ago.

Othello 162 - Sunnyside 541

200-Meter Medley Relay

Girls 10&U

1st-Sunnyside (H. Perez, E. Maldonado, G. Gray, J. Brown) 4:14.37

Boys 10&U

1st-Othello (H. Sparks, D. Carlson, K. Dockins, S. Azevedo) 4:10.90

Girls 12&U

1st-Sunnyside (K. Banks, H. Vergara, P. Sample, J. Rodriguez) 3:10.37

Boys 12&U

1st-Sunnyside (C. Murphy, M. Marquez, F. Rodriguez, A. Perez) 3:23.60

Girls 14&U

1st-Sunnyside (C. Rollinger, T. Van Corbach, M. Marquez, A. Bestebreur) 3:08.25

Girls 18&U

1st-Sunnyside (A. Martin, K. Broersma, M. Tyler, K. Bridges) 2:42.43

Boys 18&U

1st-Sunnyside (T. Stiteler, G. Stutesman, C. Vargas, J. Villegas) 2:28.75

50-Meter Butterfly

Girls 8&U

1st-Ashlee Maldonado (S) 1:00.45, 2nd-Bailey Hazzard (S) 1:16.78, 3rd-Allison Davis (S) 1:18.59, 4th-Kassidy Cram (S) 1:27.56

Boys 8&U

1st-Parker Van de Graaf (S) 1:09.18, 2nd-Johnny Heffron (S) 1:11.31, 3rd-Clay Schilperoort (S) 1:33.53, 4th-Luke Stutesman (S) 1:35.60

Girls 10&U

1st-Aydan Harrington (S) 50.87, 2nd-Emilee Maldonado (S) 54.22, 3rd-Hunter Perez (S) 57.40, 4th-Jolissa Mendoza (S) 57.62

Boys 10&U

1st-Hunter Sparks (O) 57.37, 2nd-Kameron Dockins (O) 1:03.12, 3rd-Adrian Heffron (S) 1:03.96, 4th-Carlo Rodriguez (S) 1:04.37

Girls 12&U

1st-Payton Sample (S) 41.84, 2nd-Lindsay Schilperoort (S) 45.68, 3rd-Tatum Sparks (O) 47.15, 4th-Katelyn Banks (S) 48.59

Boys 12&U

1st-Fox Rodriguez (S) 48.18, 2nd-Alex Perez (S) 50.18, 3rd-Ben Azevedo (O) 54.59, 4th-Mathew Marquez (S) 54.71

Girls 14&U

1st-Tara Van Corbach (S) 38.81, 2nd-Madi Marquez (S) 41.46, 3rd-Charley Beth Rollinger (S) 53.61, 4th-Kayden Cram (S) 1:01.12

Boys 14&U

1st-Austin Taylor (O) 45.18, 2nd-Hunter Hamilton (O) 47.84, 3rd-Ethan Partch (S) 50.65, 4th-Tanner Sparks (O) 54.52

Girls 16&U

1st-Marisa Broersma (S) 36.18, 2nd-Alissa Martin (S) 40.93, 3rd-Emily Hutchins (S) 47.66, 4th-Estrella Marroquin (O) 58.84

Boys 16&U

1st-Cristian Vargas (S) 32.50, 2nd-Michael Taff (O) 35.43, 3rd-Michael Rattray (O) 36.92, 4th-Tim Stiteler (S) 37.84

Girls 18&U

1st-Megan Tyler (S) 42.72

50-Meter Breaststroke

Girls 8&U

1st-Bailey Hazzard (S) 1:07.40, 2nd-Allison Davis (S) 1:07.56, 3rd-Arizona Rodriguez (S) 1:18.60, 4th-Ashlee Maldonado (S) 1:18.65

Boys 8&U

1st-Johnny Heffron (S) 59.69, 2nd-Luke Stutesman (S) 1:21.53, 3rd-Parker Van de Graaf (S) 1:23.84, 4th-Alec Bazaldua (S) 2:07.78

Girls 10&U

1st-Aydan Harrington (S) 56.34, 2nd-Emilee Maldonado (S) 1:01.02, 3rd-Sadie Salas (S) 1:02.93, 4th-Meghan Ramon (O) 1:07.21

Boys 10&U

1st-Jacob Mendoza (S) 57.03, 2nd-Adrian Heffron (S) 1:00.03, 3rd-Kameron Dockins (O) 1:01.05, 4th-Samuel Azevedo (O) 1:10.78

Girls 12&U

1st-Heidi Vergara (S) 49.71, 2nd-Katelyn Hazzard (S) 50.43, 3rd-Ashley Davis (S) 51.14, 4th-Kalie Bestebreur (S) 52.06

Boys 12&U

1st-Fox Rodriguez (S) 52.81, 2nd-Mathew Marquez (S) 54.52, 3rd-Alex Perez (S) 54.87, 4th-Michael Lebacken (O) 59.12

Girls 14&U

1st-Tara Van Corbach (S) 47.25, 2nd-Madi Marquez (S) 49.12, 3rd-Amanda Bestebreur (S) 55.59, 4th-Charley Beth Rollinger (S) 56.43

Boys 14&U

1st-Michael Gerber (O) 45.93, 2nd-Austin Taylor (O) 54.15, 3rd-Hunter Hamilton (O) 56.03, 4th-Ethan Partch (S) 57.06

Girls 16&U

1st-Marisa Broersma (S) 40.68, 2nd-Alissa Martin (S) 47.15, 3rd-Emily Hutchins (S) 54.60, 4th-Estrella Marroquin (O) 56.98

Boys 16&U

1st-Cristian Vargas (S) 39.78, 2nd-Michael Taff (O) 41.16, 3rd-Tim Stiteler (S) 41.31, 4th-Michael Rattray (O) 41.52

Girls 18&U

1st-Megan Tyler (S) 46.78

50-Meter Backstroke

Girls 8&U

1st-Ashlee Maldonado (S) 1:04.50, 2nd-Arizona Rodriguez (S) 1:08.47, 3rd-Kassidy Cram (S) 1:10.40, 4th-Emily Broersma (S) 1:13.60

Boys 8&U

1st-Johnny Heffron (S) 1:05.12, 2nd-Parker Van de Graaf (S) 1:09.13, 3rd-Clay Schilperoort (S) 1:19.15, 4th-Luke Stutesman (S) 1:25.50

Girls 10&U

1st-Aydan Harrington (S) 50.56, 2nd-Emily Banks (S) 54.12, 3rd-Jolissa Mendoza (S) 54.56, 4th-Isabel Vasquez (O) 56.28

Boys 10&U

1st-Bryce Murphy (S) 53.09, 2nd-Kameron Dockins (O) 56.37, 3rd-Adrian Heffron (S) 56.71, 4th-Patrick Zecchino (S) 57.50

Girls 12&U

1st-Lindsay Schilperoort (S) 45.56, 2nd-Katelyn Banks (S) 45.93, 3rd-Brenda Fleshman (O) 52.58, 4th-Ashley Davis (S) 52.81

Boys 12&U

1st-Ethan Johnson (O) 49.66, 2nd-Fox Rodriguez (S) 50.84, 3rd-Chad Stiltner (S) 52.30, 4th-Alex Perez (S) 54.40

Girls 14&U

1st-Madi Marquez (S) 43.25, 2nd-Tara Van Corbach (S) 49.09, 3rd-Mikala Parris (O) 49.62, 4th-Charley Beth Rollinger (S) 50.06

Boys 14&U

1st-Michael Gerber (O) 39.44, 2nd-Hunter Hamilton (O) 49.40, 3rd-Austin Taylor (O) 51.21, 4th-Ethan Partch (S) 54.12

Girls 16&U

1st-Marisa Broersma (S) 39.21, 2nd-Alissa Martin (S) 42.62, 3rd-Estrella Marroquin (O) 48.69, 4th-Emily Hutchins (S) 49.43

Boys 16&U

1st-Cristian Vargas (S) 35.60, 2nd-Michael Rattray (O) 37.91, 3rd-Tim Stiteler (S) 38.21, 4th-Michael Taff (O) 41.75

Girls 18&U

1st-Megan Tyler (S) 46.46

50-Meter Freestyle

Girls 8&U

1st-Ashlee Maldonado (S) 54.17, 2nd-Arizona Rodriguez (S) 57.78, 3rd-Shaya Parrish (O) 58.75, 4th-(tie) Emily Broersma (S) & Allison Davis (S) 59.03

Boys 8&U

1st-Johnny Heffron (S) 57.27, 2nd-Parker Van de Graaf (S) 1:02.68, 3rd-Clay Schilperoort (S) 1:17.50, 4th-Luke Stutesman (S) 1:35.60

Girls 10&U

1st-Shayla Michel (O), 2nd-Aydan Harrington (S) 43.25, 3rd-Meghan Ramon (O) 45.99, 4th-Emily Banks (S) 46.78

Boys 10&U

1st-Adrian Heffron (S) 40.37, 2nd-Dusty Carlson (O) 44.90, 3rd-Patrick Zecchino (S) 45.50, 4th-Hunter Sparks (O) 46.85

Girls 12&U

1st-Payton Sample (S) 37.81, 2nd-Katelyn Banks (S) 39.53, 3rd-Lindsay Schilperoort (S) 40.56, 4th-Tatum Sparks (O) 40.59

Boys 12&U

1st-Alex Perez (S) 38.40, 2nd-Michael Lebacken (O) 42.34, 3rd-Ethan Johnson (O) 42.97, 4th-Tyler Amoruso (O) 44.34

Girls 14&U

1st-Madi Marquez (S) 34.25, 2nd-Tara Van Corbach (S) 34.50, 3rd-Mikayla Parris (O) 41.30, 4th-Charley Beth Rollinger (S) 41.94

Boys 14&U

1st-Michael Gerber (O) 30.01, 2nd-Austin Taylor (O) 33.96, 3rd-Hunter Hamilton (O) 37.28, 4th-Tanner Sparks (O) 43.84

Girls 16&U

1st-Marisa Broersma (S) 32.28, 2nd-Alissa Martin (S) 37.56, 3rd-Emily Hutchins (S) 39.15, 4th-Kendra Hollmeyer (S) 40.36

Boys 16&U

1st-Tim Stiteler (S) 29.84, 2nd-Michael Rattray (O) 30.69, 3rd-Cristian Vargas (S) 31.28, 4th-Michael Taff (O) 31.71

Girls 18&U

1st-Megan Tyler (S) 37.90, 2nd-Danielle Newhouse (S) 39.59

200-Meter Freestyle Relay

Girls 10&U

1st-Sunnyside (E. Maldonado, H. Perez, J. Brown, J. Mendoza) 3:29.78

Boys 10&U

1st-Sunnyside (P. Zecchino, B. Murphy, A. Heffron, J. Mendoza) 3:20.47

Girls 12&U

1st-Sunnyside (K. Bestebreur, J. Rodriguez, P. Sample, K. Hazzard) 2:55.84

Boys 12&U

1st-Sunnyside (F. Rodriguez, C. Murphy, M. Marquez, A. Perez) 3:03.53

Girls 14&U

1st-Sunnyside (T. Van Corbach, C. Rollinger, A. Bestebreur, M. Marquez) 2:51.46

Boys 14&U

1st-Othello (T. Sparks, K. Dockins, B. Azevedo, A. Taylor) 2:57.25

Boys 18&U

1st-Sunnyside (G. Stutesman, J. Villegas, C. Vargas, T. Stiteler) 2:12.49

200-Meter Individual Medley

Girls 10&U

1st-Meghan Ramon (O) 4:18.97, 2nd-Hunter Perez (S) 4:40.40

Boys 10&U

1st-Adrian Heffron (S) 4:25.21, 2nd-Jacob Mendoza (S) 4:26.94, 3rd-Carlo Rodriguez (S) 4:27.21, 4th-Kameron Dockins (O) 4:35.78

Girls 12&U

1st-Tatum Sparks (O) 3:51.97, 2nd-Brenda Fleshman (O) 4:01.35, 3rd-Ashley Davis (S) 4:04.15, 4th-Jordan Rodriguez (S) 4:12.00

Boys 12&U

1st-Fox Rodriguez (S) 3:54.84, 2nd-Alex Perez (S) 4:00.69, 3rd-Christian Murphy (S) 4:11.81, 4th-Ben Azevedo (O) 4:17.56

Girls 14&U

1st-Madi Marquez (S) 3:27.46, 2nd-Tara Van Corbach (S) 3:36.93, 3rd-Kendra Dockins (O) 5:32.38

Girls 16&U

1st-Marisa Broersma (S) 2:57.76, 2nd-Emily Hutchins (S) 3:49.06, 3rd-Kendra Hollmeyer (S) 4:23.28

Boys 16&U

1st-Cristian Vargas (S) 3:00.78, 2nd-Grant Stutesman (S) 3:26.43, 3rd-Dylan Graybeal (S) 3:40.25

1 Bob Story 7/15/2009 4:37 PM

Comments

Comments are subject to moderator review and may not appear immediately on the site.

Please read our commenting policy before posting.

Any comment violating the site's commenting guidelines will be removed and the user could be banned from the site.

Use the comment form below to begin a discussion about this content.

Sign in to comment