0

Piranhas chew up Grandview Neptunes

PROSSER - Claiming victory in 62 of the 74 races staged last night, the host Prosser Piranhas swallowed up the visiting Grandview Neptunes, 558-234.

Leading the Prosser charge were Johnny Mullen and Bre Beierle. Mullen won all five of the boys 10&U individual events. Beierle did likewise in all five of the girls 18&U races.

The Piranhas also got four-win efforts from Jaiden Hamilton at girls 12&U, Ty Hobbick at boys 14&U and from Branden Hobbick at boys 18&U.

Grandview's standout swimmer Thursday evening proved to be girls 16&U competitor Samanta Castaneda. She left the Prosser pool with a pair of wins, those coming in the 40-yard backstroke and 160-yard individual medley.

In the 40-back, Castaneda clocked a time of 30.74 seconds to win the sprint. The Neptunes also earned the second and third place team points in that race. Jessica Morales was the runner-up (33.15), and Amanda Marquez was third (33.27).

In winning the girls 16&U individual medley, Castaneda edged her teammate Morales, the runner-up, by five seconds, tapping the finishing wall in a time of 2:22.27. Morales' clocking in the 160-yard race was 2:27.31.

Kara Phillips also picked up a girls 16&U victory for Grandview last night. She clearly dominated the 40-yard freestyle race, finishing 2.35 seconds ahead of her closest competition, that being Castaneda.

The lone victory earned by Grandview in the boys 16&U races was notched by Fabian Ruiz. Competing in the 40-yard freestyle, he, too, was far out in front of the pack. He had a clocking of 18.86 seconds. Prosser's Nolan Saam, a three-time winner last night, was a distant second to Ruiz in the freestyle sprint with a clocking of 20.98.

The five other Neptunes who garnered wins in the individual events Thursday evening were Kaitlyn Ott in the girls 8&U butterfly, Nicolas Cortez in the boys 8&U breaststroke, Madison Diener in the girls 10&U breaststroke, Tavian Valenzuela in the boys 12&U breaststroke and Madison Trevino in the girls 14&U butterfly.

In the 16 relay races staged last night, the Neptunes were victorious in three of them. Grandview's relay wins came in the boys 10&U medley (Arley Peacock, Jonathan Flores, Brendon McGhan, Angel Barajas); in the girls 18&U medley (Jessica Morales, Raquel Castaneda, Kara Phillips, Ashlyn Sehnert); and in the boys 10&U freestyle (Riley Harris, Tavian Valenzuela, Maurice Prieto, Luis Valdez).

160-Yard Medley Relay

Girls 10&U

1st-Prosser (H. Edwards, M. Bender, J. Knight, K. Sanders) 2:56.57

Boys 10&U

1st-Grandview (A. Peacock, J. Flores, B. McGhan, A. Barajas) 4:35.09

Girls 12&U

1st-Prosser (H. Clark, K. Perkins, J. Fossler, J. Hamilton) 2:07.62

Boys 12&U

1st-Prosser (S. Blakney, L. Russell, B. Smith, C. Baker) 2:28.85

Girls 14&U

1st-Prosser (K. Burnett, H. Tuttle, C. Kawakami, G. Anderson) 2:08.56

Boys 14&U

1st-Prosser (T. Hobbick, W. Burgett, S. Kawakami, I. Sanders) 1:47.24

Girls 18&U

1st-Grandview (J. Morales, R. Casteneda, K. Phillips, A. Sehnert) 2:01.40

Boys 18&U

1st-Prosser (J. Clark, C. Baker, W. Lane, N. Saam) 1:37.61

40-Yard Butterfly

Girls 8&U

1st-Kaitlyn Ott (G) 48.91, 2nd-Sophia Gourley (P) 52.50, 3rd-Holly Rankin (P) 52.89, 4th-Sarah Mullen (P) 56.25

Boys 8&U

1st-Austin Beierle (P) 59.31, 2nd-Nicolas Cortez (G) 1:00.12, 3rd-Haden Hicks (P) 1:04.30, 4th-Coleman Wright (P) 1:09.63

Girls 10&U

1st-Hazel Edwards (P) 38.98, 2nd-Kaylyn Sanders (P) 39.45, 3rd-M. Russel (G) 46:08, 4th-Jenna Knight (P) 47.93

Boys 10&U

1st-Johnny Mullen (P) 45.21, 2nd-Angel Morales (G) 1:02.60, 3rd-Jonathan Flores (G) 1:13.35

Girls 12&U

1st-Jaiden Hamilton (P) 27.99, 2nd-Brittney Smith (P) 32.99, 3rd-Sierra Russell (G) 33.56, 4th-Kaylee Perkins (P) 35.58

Boys 12&U

1st-Scott Blakney (P) 31.02, 2nd-Levi Russell (P) 34.78, 3rd-Maurice Prieto (G) 36.93, 4th-Orian Blanshan (G) 39.04

Girls 14&U

1st-Madison Trevino (G) 31.39, 2nd-Camille Kawakami (P) 32.21, 3rd-Hayley Tuttle (P) 32.35, 4th-Grace Anderson (P) 32.78

Boys 14&U

1st-Ty Hobbick (P) 22.27, 2nd-William Burgett (P) 22.91, 3rd-Sam Kawakami (P) 24.78, 4th-Eric Blakney (P) 27.77

Girls 16&U

1st-Tawnya Frances (P) 27.26, 2nd-Samanta Castaneda (G) 27.84, 3rd-Jessica Morales (G) 27.93, 4th-Ashlyn Sehnert (G) 30.27

Boys 16&U

1st-Nolan Saam (P) 21.57, 2nd-Fabian Ruiz (G) 22.92, 3rd-Jeremy Clark (P) 23.57, 4th-Jared Churchill (G) 25.47

Girls 18&U

1st-Bre Beierle (P) 26.76, 2nd-Yvette Ornelas (G) 39.19

Boys 18&U

1st-Branden Hobbick (P) 21.21, 2nd-Ryan Contreras (G) 24.54, 3rd-William Lane (P) 25.27

40-Yard Breaststroke

Girls 8&U

1st-Holly Rankin (P) 51.88, 2nd-Sarah Mullen (P) 54.89, 3rd-Sophia Gourley (P) 1:01.74, 4th-Kaitlyn Ott (G) 1:04.95

Boys 8&U

1st-Nicolas Cortez (G) 49.87, 2nd-Angel Morales (G) 1:00.06, 3rd-Haden Hicks (P) 1:07.66, 4th-Austin Beierle (P) 1:11.48

Girls 10&U

1st-Madison Diener (G) 43.67, 2nd-Hannah Rinfet (G) 44.66, 3rd-Kaylyn Sanders (P) 44.84, 4th-Cassandra Ruiz (G) 46.29

Boys 10&U

1st-Johnny Mullen (P) 56.18, 2nd-Macuen Streubel (G) 1:17.29, 3rd-Jonathan Flores (G) 1:45.18

Girls 12&U

1st-Kaylee Perkins (P) 32.04, 2nd-Aliya Graham (P) 35.10, 3rd-Izzy Thornbrugh (P) 38.09, 4th-Brittney Smith (P) 38.10

Boys 12&U

1st-Tavian Valenzela (G) 35.96, 2nd-Scott Blakney (P) 37.02, 3rd-Levi Russell (P) 40.81, 4th-Camden Baker (P) 43.81

Girls 14&U

1st-Hayley Tuttle (P) 34.24, 2nd-Madison Trevino (G) 39.32, 3rd-Meghan Marquez (G) 39.55, 4th-Grace Anderson (P) 40.40

Boys 14&U

1st-TyHobbick (P) 26.99, 2nd-William Burgett (P) 27.48, 3rd-Sam Kawakami (P) 29.77, 4th-Eric Blakney (P) 32.50

Girls 16&U

1st-Tawny Francis (P) 31.50, 2nd-Kara Phillips (G) 32.95, 3rd-Jessica Morales (G) 34.69, 4th-Ashlyn Sehnert (G) 35.13

Boys 16&U

1st-Nolan Saam (P) 24.57, 2nd-Chase Baker (P) 28.54, 3rd-Fabian Ruiz (G) 28.67, 4th-Jared Churchill (G) 30.11

Girls 18&U

1st-Bre Beierle (P) 28.71

Boys 18&U

1st-William Lane (P) 27.02, 2nd-Branden Hobbick (P) 27.07

40-Yard Backstroke

Girls 8&U

1st-Sophia Gourley (P) 41.99, 2nd-Sarah Mullen (P) 46.44, 3rd-Kaitlyn Ott (G) 53.23, 4th-Holly Rankin (P) 53.87

Boys 8&U

1st-Haden Hicks (P) 53.02, 2nd-Angel Morales (G) 1:01.29, 3rd-Nicolas Cortez (G) 1:01.65, 4th-Ian Moreno (P) 1:02.59

Girls 10&U

1st-Hasel Edwards (P) 41.53, 2nd-Madison Diener (G) 42.41, 3rd-Jenna Knight (P) 44.78, 4th-Kaylyn Sanders (P) 45.57

Boys 10&U

1st-Johnny Mullen (P) 48.94, 2nd-Macuen Streubel (G) 1:17.29, 3rd-Jonathan Flores (G) 1:45.18

Girls 12&U

1st-Kaylee Perkins (P) 31.04, 2nd- Aliya Graham (P) 35.10, 3rd-Izzy Thornbrugh (P) 38.09, 4th-Brittney Smith (P) 38.10

Boys 12&U

1st-Tavian Valenzela (G) 35.96, 2nd-Scott Blakney (P) 37.02, 3rd-Levi Russell (P) 40.81, 4th-Camden Baker (P) 43.81

Girls 14&U

1st-Haley Tuttle (P) 34.24, 2nd-Madison Trevino (G) 39.32, 3rd-Meghan Marquez (G) 39.55, 4th-Grace Anderson (P) 40.40

Boys 14&U

1st-Ty Hobbick (P) 26.99, 2nd-William Burgett (P) 27.48, 3rd-Sam Kawakami (P) 29.77, 4th-Eric Blakney (P) 32.50

Girls 16&U

1st-Tawnya Francis (P) 31.50, 2nd- Kara Phillips (G) 32.95, 3rd-Jessica Morales (G) 34.69, 4th-Ashlyn Sehnert (G) 35.13

Boys 16&U

1st-Nolan Saam (P) 24.57, 2nd-Chase Baker (P) 28.54, 3rd-Fabian Ruiz (G) 28.67, 4th-Jared Churchill (G) 30.11

Girls 18&U

1st-Bre Beierle (P) 28.71

Boys 18&U

1st-William Lane (P) 27.02, 2nd-Branden Hobbick (P) 27.07

40-Yard Backstroke

Girls 8&U

1st-Sophia Gourley (P) 41.99, 2nd-Sarah Mullen (P) 46.44, 3rd-Kaitlyn Ott (G) 53.23, 4th-Holly Rankin (P) 53.87

Boys 8&U

1st-Haden Hicks (P) 53.02, 2nd-Angel Morales (G) 1:01.29, 3rd-Nicolas Cortez (G) 1:01.65, 4th-Ian Moreno (P) 1:02.59

Girls 10&U

1st-Hasel Edwards (P) 41.53, 2nd-Madison Diener (G) 42.41, 3rd-Jenna Knight (P) 44.78, 4th-Kaylyn Sanders (P) 45.57

Boys 10&U

1st-Johnny Mullen (P) 48.94, 2nd-Macuen Streubel (G) 59.86, 3rd-Jonathan Flores (G) 1:09.23, 4th-Arley Peacock (G) 1:19.04

Girls 12&U

1st-Jaiden Hamilton (P) 31.40, 2nd-Izzy Thornbrugh (P) 33.72, 3rd-Aliya Graham (P) 34.34, 4th-Hanna Clark (P) 35.25

Boys 12&U

1st-Levi Russell (P) 33.12, 2nd-Scott Blakney (P) 34.93, 3rd-Bryan Smith (P) 36.21, 4th-Tavian Valenzela (G) 39.25

Girls 14&U

1st-Camille Kawakami (P) 31.93, 2nd-Kassidy Burnett (P)32.20, 3rd-Grace Anderson (P) 35.09, 4th-Hayley Tuttle (P) 35.41

Boys 14&U

1st-Ty Hobbick (P) 26.55, 2nd-William Burgett (P) 27.71, 3rd-Sam Kawakami (P) 27.71, 4th-Riley Lusk (P) 32.44

Girls 16&U

1st-Samanta Castaneda (G) 30.74, 2nd-Jessica Morales (G) 33.15, 3rd-Amanda Marquez (G) 33.27, 4th-Tawnya Francis (P) 34.30

Boys 16&U

1st-Jeremy Clark (P) 25.25, 2nd-Nolan Saam (P) 28.93, 3rd-Jared Churchill (G) 29.64, 4th-Fabian Ruiz (G) 30.44

Girls 18&U

1st-Bre Beierle (P) 34.17, 2nd-Yvette Ornelas (G) 42.73

Boys 18&U

1st-Branden Hobbick (P) 24.00, 2nd-Ryan Gontreras (G) 27.43

40-Yard Freestyle

Girls 8&U

1st-Sophia Gourley (P) 35.99, 2nd-Holly Rankin (P) 41.05, 3rd-Sarah Mullen (P) 41.17, 4th-Kaitlyn Ott (G) 52.32

Boys 8&U

1st-Haden Hicks (P) 38.05, 2nd-Austin Beierle (P) 41.41, 3rd-Ian Moreno (P) 43.05, 4th-A. Perez (G) 46.21

Girls 10&U

1st-Kaylyn Sanders (P) 32.71, 2nd-Madison Diener (G) 32.76, 3rd-Hasel Edwards (P) 33.78, 4th-Kamryn Serl (G) 35.21

Boys 10&U

1st-Johnny Mullen (P) 40.43, 2nd-Jonathan Flores (G) 52.68, 3rd-Macuen Streubel (G) 54.70, 4th-Forres Heard (P) 1:05.38

Girls 12&U

1st-Jaiden Hamilton (P) 23.59, 2nd-Izzy Thornbrugh (P) 26.18, 3rd-Samaya Shafer (P) 28.17, 4th-Jamie Fassler (P) 28.35

Boys 12&U

1st-Scott Blakney (P) 25.80, 2nd-Levi Russell (P) 26.44, 3rd-Maurice Prieto (G) 28.30, 4th-Camden Baker (P) 29.25

Girls 14&U

1st-Camille Kawakami (P) 24.34, 2nd-Madison Trevino (G) 25.56, 3rd-Kassidy Burnett (P) 26.57, 4th-Grace Anderson (P) 27.67

Boys 14&U

1st-William Burgett (P) 20.27, 2nd-Sam Kawakami (P) 21.46, 3rd-Ty Hobbick (P) 21.65, 4th-Eric Blakney (P) 24.22

Girls 16&U

1st-Kara Phillips (G) 23.60, 2nd-Samanta Castaneda (G) 25.95, 3rd-Tawnya Francis (P) 26.08, 4th-Jenalee Mariotti (G) 26.86

Boys 16&U

1st-Fabian Ruiz (G) 18.86, 2nd-Nolan Saam (P) 20.98, 3rd-Jared Churchill (G) 21.80, 4th-Jeremy Clark (P) 21.93

Girls 18&U

1st-Bre Beierle (P) 24.98

Boys 18&U

1st-Branden Hobbick (P) 19.40, 2nd-Ryan Contreras (G) 21.63, 3rd-William Lane (P) 22.28

40 Yard Freestyle Relay

Girls 10&U

1st-Prosser (H. Edwards, J. Knight, M. Bender, K. Sanders) 2:30.15

Boys 10&U

1st-Grandview (R. Harris, T. Valenzela, M. Prieto, L. Valdez) 2:14.05

Girls 12&U

1st-Prosser (A. Shafer, B. Smith, J. Fassler, J. Hamilton) 1:54.84

Boys 12&U

1st-Prosser (B. Smith, S. Blakney, C. Baker, L. Russell) 1:57.94

Girls 14&U

1st-Prosser (G. Anderson, K. Burnett, C. Kawakami, H. Tuttle) 1:47.22

Boys 14&U

1st-Prosser (E. Blakney, W. Burgett, T. Hobbick, S. Kawakami) 1:32.84

Girls 18&U

1st-Prosser (B. Beierle, T. Francis, S. Contreras, C. Kawakami) 1:47.45

Boys 18&U

1st-Prosser (C. Baker, N. Saam, W. Lane, J. Clark) 1:27.76

40-Yard Individual Medley

Girls 10&U

1st-Hazel Edwards (P) 3:18.28, 2nd-Cassandra Ruiz (G) 2.48.52, 3rd-Madison Manley (G) 3:56.47, 4th- Kaylin Cortez (G) 4:16.03

Boys 10&U

1st-Johnny Mullen (P) 3:49.48, 2nd-Jonathan Flores (G) 5:43.82

Girls 12&U

1st-Jaiden Hamilton (P) 2:35.52, 2nd-Kaylec Perkins (P) 2:53.68, 3rd- Hayley Clark (P) 2:56.47, 4th-Izzy Thornbrugh (P) 3:00.93

Boys 12&U

1st-Scott Blakney (P) 2:41.45, 2nd-Levi Russell (P) 2:52.81, 3rd-Tavian Valenzela (G) 3:14.15, 4th-Maurice Prieto (G) 3:16.89

Girls 14&U

1st-Grace Anderson (P) 2:44.81, 2nd-Kassiday Burnett (P) 2:45.74, 3rd-Camille Kawakami (P) 2.55.31

Boys 14&U

1st- Ty Hobbick (P) 2:03.11, 2nd-William Burgett (P) 2:03.60, 3rd-Sam Kawakami (P) 2:14.88, 4th-Isaiah Sanders (P) 2:39.09

Girls 16&U

1st-Samanta Castaneda (G) 2:22.27, 2nd-Jessica Morales (G) 2:27.31, 3rd- Tawnya Francis (P) 2:32.12, 4th-Ashlyn Sehnert (G) 2:41.46

Boys 16&U

1st-Nolan Saam (P) 2:02.03,

2nd-Fabian Ruiz (G) 2:10.06, 3rd-Jarden Churchill (G) 2:10.09, 4th-Jeremy Clark (P) 2:10.66

Girls 18&U

1st-Bre Beierle

Boys 18&U

1st-Branden Hobbick (P) 1:58.67, 2nd-Ryan Contreras (G) 2:10.74, 3rd-William Lane (P) 2:18.31

Comments

Use the comment form below to begin a discussion about this content.

Sign in to comment