0

Nip-and-tuck affair goes Selah Dolphins' way against visiting Sharks

SELAH - From a nail-biting perspective, swimming fans couldn't have asked for a more entertaining event to watch last night.

With more than 800 team points up for grabs, a back-and-forth affair between Mid-Valley Summer Swim League heavyweights Sunnyside and Selah hung in the balance until the very end. When all the points were finally tallied, it was the host Dolphins who surfaced with an extremely hard fought 428-402 victory.

Oddly, it was the Sunnyside Sharks who swam off with the most wins Thursday evening, however. Sunnyside notched 40 first-place finishes on the night, compared to the 34 victories garnered by Selah.

The Dolphins made up for the deficit with team depth, outscoring the visiting Sharks in second, third and fourth-place team points.

Selah's strength proved to be in the mighty mite division, where the Dolphins walked off with wins in all eight of the boys and girls 8&U races. Trista Hull swept the 8&U girls events, while Jesse Haines picked up three of the boys 8&U victories for Selah, with teammate Tao Larson grabbing the one other win.

The Dolphins also got big-time performances from Nolan Frampton and Garret Borchert, who claimed wins in all five of the boys individual 14&U and 16&U events, respectively.

That's not to say Sunnyside didn't produce some top-notch efforts of its own last night. The Sharks tacked down victories in all of the girls individual 10&U, 16&U and 18&U events.

At girls 10&U, it was Ashlee Maldonado who got the job done for the Sharks. In the three meets the Sharks have competed in this season, Maldonado is yet to be defeated.

At girls 16&U and 18&U, Sunnyside sisters Brittany and Marisa Broersma carried the scoring load, each hitting the finishing wall in all of their races before any of their competitors did.

Sunnyside, too, received a pair of nifty four-win performances last night from Aydan Harrington at girls 12&U and from Payton Sample at girls 14&U.

On the boys side last night, Sunnyside's Parker Van de Graaf was the lone Shark to come away with more than one win in the individual events. A 10&U swimmer, Van de Graaf was victorious in the 40-yard butterfly and the 160-yard individual medley.

Sunnyside (2-1) returns to action next Tuesday, June 28, at home against the Toppenish Tarpons.

SUNNYSIDE 402.5

SELAH 428.5

160-YARD MEDLEY RELAY

Girls 10&U

1st-Sunnyside (J. Scheenstra, B. Hazzard, A. Maldonado, K. Bunch) 2:18.25

Boys 10&U

1st-Sunnyside (C. Schilperoort, J. Heffron, P. Van de Graaf, I. Gonzalez) 2:34.00

Girls 12&U

1st-Sunnyside (J. Mendoza, S. Salas, A. Harrington, H. Perez) 2:03.71

Boys 12&U

1st-Selah (J. Frampton, C. Vick, J. Bayle, S. Hepner) 2:13.65

Girls 14&U

1st-Sunnyside (T. Perez, H. Vergara, P. Sample, K. Banks) 1:51.43

Boys 14&U

1st-Sunnyside (T. Frank, C. Martin, A. Perez, M. Marquez) 1:51.45

Girls 18&U

1st-Sunnyside (M. Marquez, M. Broersma, B. Broersma, A. Newhouse) 1:46.09

Boys 18&U

1st-Selah (G. Borchert, K. Raschko, C. Petrea, B. Newland) 1:33.66

40-YARD BUTTERFLY

Girls 8&U

1st-Trista Hull (Se) 43.15, 2nd-Arianna Sanchez (Su) 55.31, 3rd-McKenna Swindell (Se) 55.84, 4th-Tanna Bond (Se) 55.96

Boys 8&U

1st-Jesse Haines (Se) 49.00, 2nd-Giovanni DeLoza (Se) 54.71, 3rd-Jack Swindell (Se) 57.06, 4th-Cesar Vargas (Su) 1:24.34

Girls 10&U

1st-Ashlee Maldonado (Su) 29.46, 2nd-Jesse Rees (Se) 32.59, 3rd-Jessica Scheenstra (Su) 37.71, 4th-Kylah Bunch (Su) 39.62

Boys 10&U

1st-Parker Van de Graaf (Su) 37.87, 2nd-Will Richardson (Se) 38.43, 3rd-Eli Ziegler (Se) 45.25, 4th-Adrian Escamilla (Se) 49.50

Girls 12&U

1st-Aydan Harrington (Su) 25.78, 2nd-Jolissa Mendoza (Su) 27.71, 3rd-Emilee Maldonado (Su) 28.90, 4th-Elyse Kuebler (Se) 28.91

Boys 12&U

1st-Carson Vick (Se) 32.59, 2nd-Adrian Heffron (Su) 32.68, 3rd-Jacob Frampton (Se) 35.55, 4th-Carlo Rodriguez (Su) 36.15

Girls 14&U

1st-Payton Sample (Su) 24.31, 2nd-Katelyn Banks (Su) 25.50, 3rd-Melanie Garza (Se) 27.50, 4th-Lindsay Schilperoort (Su) 27.71

Boys 14&U

1st-Nolan Frampton (Se) 24.59, 2nd-Alex Perez (Su) 24.90, 3rd-Ivan Lancaster (Se) 27.53, 4th-Fox Rodriguez (Su) 29.05

Girls 16&U

1st-Brittany Broersma (Su) 23.75, 2nd-Aricka Smith (Se) 25.515, 3rd-Alexandra Newhouse (Su) 25.74, 4th-Tara Van Corbach (Su) 26.58

Boys 16&U

1st-Garret Borchert (Se) 21.68, 2nd-Giovanni Rodriguez (Su) 22.91, 3rd-Carson Petrea (Se) 23.23, 4th-Collin Hudson (Se) 25.56

Girls 18&U

1st-Marisa Broersma (Su) 23.03, 2nd-Rainan Viernes (Se) 26.31, 3rd-Kelsey Clifton (Se) 27.46, 4th-Taylor Jones (Se) 31.28

Boys 18&U

1st-Kyle Raschko (Se) 20.87, 2nd-Bryce Newland (Se) 21.27, 3rd-Cristian Vargas (Su) 22.03, 4th-Omar Vergara (Su) 23.28

40-YARD BREASTSTROKE

Girls 8&U

1st-Trista Hull (Se) 43.31, 2nd-Arianna Sanchez (Su) 50.93, 3rd-Aline Anderson (Su) 54.36, 4th-Tanna Bond (Se) 58.21

Boys 8&U

1st-Tao Larson (Se) 1:00.25, 2ND-Logan Rodriguez (Su) 1:03.59, 3rd-Walker Brown (Se) 1:10.57, 4th-Cesar Vargas (Su) 1:31.31

Girls 10&U

1st-Ashlee Maldonado (Su) 38.93, 2nd-Jesse Rees (Se) 39.90, 3rd-Bailey Hazzard (Su) 40.62, 4th-Kameran Rodriguez (Su) 41.93

Boys 10&U

1st-Johnny Heffron (Su) 36.84, 2nd-Parker Van de Graaf (Su) 43.71, 3rd-Will Richardson (Se) 45.59, 4th-Alex Johnson (Se) 45.62

Girls 12&U

1st-Aydan Harrington (Su) 35.34, 2nd-Sadie Salas (Su) 35.53, 3rd-Tori Skelton (Se) 35.71, 4th-Jolissa Mendoza (Su) 36.09

Boys 12&U

1st-Jeffrey Bayle (Se) 36.39, 2nd-Carson Vick (Se) 36.84, 3rd-Adrian Heffron (Su) 36.97, 4th-Jacob Frampton (Se) 37.09

Girls 14&U

1st-Payton Sample (Su) 32.15, 2nd-Heidi Vergara (Su) 32.28, 3rd-Katelyn Banks (Su) 33.21, 4th-Kalie Bestebreur (Su) 34.20

Boys 14&U

1st-Nolan Frampton (Se) 28.65, 2nd-Ivan Lancaster (Se) 29.44, 3rd-Alex Perez (Su) 29.71, 4th-Nate Scheenstra (Su) 32.71

Girls 16&U

1st-Brittany Broersma (Su) 29.90, 2nd-Rachel Krawczyk (Se) 30.37, 3rd-Alexandra Newhouse (Su) 32.13, 4th-Brittany Borchert (Se) 32.34

Boys 16&U

1st-Garret Borchert (Se) 27.09, 2nd-Giovanni Rodriguez (Su) 27.21, 3rd-Breyden Newland (Se) 28.59, 4th-Caleb Danforth (Se) 31.90

Girls 18&U

1st-Marisa Broersma (Su) 27.90, 2nd-Kelsey Clifton (Se) 31.18, 3rd-Rainan Viernes (Se) 31.37, 4th-Lauren Allan (Se) 35.56

Boys 18&U

1st-Bryce Newland (Se) 25.51, 2nd-Kyle Raschko (Se) 25.81, 3rd-Cristian Vargas (Su) 26.59, 4th-Edgar Vargas (Su) 31.65

40-YARD BACKSTROKE

Girls 8&U

1st-Trista Hull (Se) 38.15, 2nd-Katie Ramos (Se) 46.62, 3rd-Ellie Richardson (Se) 48.78, 4th-Tanna Bond (Se) 50.84

Boys 8&U

1st-Jessie Haines (Se) 42.17, Giovanni DeLoza (Se) 48.97, 3rd-Levi Middlebrook (Se) 50.68, 4th-Tao Larson (Se) 52.46

Girls 10&U

1st-Ashlee Maldonado (Su) 33.90, 2nd-Rachel Lyons (Se) 36.25, 3rd-Lily Lancaster (Se) 36.93, 4th-Kylah Bunch (Su) 37.18

Boys 10&U

1st-Alex Johnson (Se) 40.00, 2nd-Parker Van de Graaf (Su) 40.25, 3rd-Eli Ziegler (Se) 40.93, 4th-Clay Schilperoort (Su) 42.40

Girls 12&U

1st-Aydan Harrington (Su) 30.28, 2nd-Tori Skelton (Se) 31.46, 3rd-Jolissa Mendoza (Su) 32.06, 4th-Elyse Kuebler (Se) 32.19

Boys 12&U

1st-Jacob Frampton (Se) 32.18, 2nd-Carson Vick (Se) 34.50, 3rd-Adrian Heffron (Su) 35.12, 4th-Jeffrey Bayle (Se) 39.15

Girls 14&U

1st-Katelyn Banks (Su) 29.53, 2nd-Lindsay Schilperoort (Su) 29.75, 3rd-Payton Sample (Su) 30.00, 4th-Melanie Garza (Se) 30.73

Boys 14&U

1st-Nolan Frampton (Se) 24.77, 2nd-Ivan Lancaster (Se) 26.71, 3rd-Alex Perez (Su) 27.37, 4yh-Christopher Martin (Su) 28.03

Girls 16&U

1st-Brittany Broersma (Su) 26.88, 2nd-Aricka Smith (Se) 27.31, 3rd-Madi Marquez (Su) 29.53, 4th-Dalainee Viernes (Se) 30.49

Boys 16&U

1st-Garret Borchert (Se) 25.93, 2nd-Giovanni Rodriguez (Su) 29.46, 3rd-Breyden Newland (Se) 30.46, 4th-Collin Hudson (Se) 30.50

Girls 18&U

1st-Marisa Broersma (Su) 25.59, 2nd-Rainan Viernes (Se) 27.02, 3rd-Kelsey Clifton (Se) 30.37, 4th-Lauren Allan (Se) 30.40

Boys 18&U

1st-Bryce Newland (Se) 23.34, 2nd-Kyle Raschko (Se) 25.09, 3rd-Cristian Vargas (Su) 25.25, 4th-Omar Vergara (Su) 30.46

40-YARD FREESTYLE

Girls 8&U

1st-Trista Hull (Se) 34.09, 2nd-Katie Ramos (Se) 42.75, 3rd-Tanna Bond (Se) 43.00, 4th-Arriana Sanchez (Su) 43.46

Boys 8&U

1st-Jesse Haines (Se) 38.37, 2nd-Giovanni DeLoza (Se) 41.25, 3rd-Logan Rodriguez (Su) 41.78, 4th-Cooper Vick (Se) 44.50

Girls 10&U

1st-Ashlee Maldonado (Su) 27.06, 2nd-Jeese Rees (Se) 27.84, 3rd-Lily Lancaster (Se) 29.65, 4th-Ryann Johnson (Se) 30.06

Boys 10&U

1st-Izaiah Gonzalez (Su) 31.09, 2nd-Parker Van de Graaf (Su) 31.56, 3rd-Levi Newhouse (Su) 33.65, 4th-Johnny Heffron (Su) 33.74

Girls 12&U

1st-Elyse Kuebler (Se) 24.11, 2nd-Aydan Harrington (Su) 25.34, 3rd-Jolissa Mendoza (Su) 26.71, 4th-Tori Skelton (Se) 27.29

Boys 12&U

1st-Adrian Heffron (Su) 24.31, 2nd-Carson Vick (Se) 27.62, 3rd-Jacob Frampton (Se) 27.83, 4th-Carlo Rodriguez (Su) 29.37

Girls 14&U

1st-Payton Sample (Su) 23.00, 2nd-Melanie Garza (Se) 23.46, 3rd-Lindsay Schilperoort (Su) 23.94, 4th-Aiden Hudgen (Su) 24.02

Boys 14&U

1st-Nolan Frampton (Se) 20.84, 2nd-Alex Perez (Su) 21.43, 3rd-Ivan Lancaster (Se) 23.21, 4th-Christopher Martin (Su) 23.62

Girls 16&U

1st-Brittany Broersma (Su) 21.71, 2nd-Aricka Smith (Se) 23.48, 3rd-Madi Marquez (Su) 23.56, 4th-Rachel Krawczyk (Se) 24.11

Boys 16&U

1st-Garret Borchert (Se) 19.68, 2nd-Giovanni Rodriguez (Su) 21.30, 3rd-Caleb Danforth (Se) 22.56, 4th-Collin Hudson (Se) 23.20

Girls 18&U

1st-Marisa Broersma (Su) 21.56, 2nd-Kelsey Clifton (Se) 23.65, 3rd-Rainan Viernes (Se) 24.06, 4th-Brianna Yager (Se) 24.12

Boys 18&U

1st-Kyle Raschko (se) 19.32, 2nd-Bryce Newland (Se) 19.56, 3rd-Omar Vergara (Su) 22.40, 4th-Edgar Vargas (Su) 23.31

160-YARD FREESTYLE RELAY

Girls 10&U

1st-Sunnyside (J. Scheenstra, K. Bunch, E. Broersma, A. Maldonado) 2:04.84

Boys 10&U

1st-Sunnyside (names unavailable) 2:20.40

Girls 12&U

1st-Selah (G. DeLoza, L. Alderman, E. Kuebler, T. Skelton) 1:51.09

Boys 12&U

1st-Selah (S. Hepner, C. Vick, J. Frampton, J. Bayle) 1:59.05

Girls 14&U

1st-Sunnyside (K. Banks, K. Bestebreur, A. Davis, P. Sample) 1:42.18

Boys 14&U

1st-Sunnyside (C. Martin, M. Marquez, N. Scheenstra, A. Perez) 1:37.37

Girls 18&U

1st-Sunnyside (B. Broersma, M. Marquez, A. Newhouse, M.Broersma) 1:32.87

Boys 18&U

1st-Selah (G. Borchert, B. Newland, K. Raschko, C. Danforth) 1:21.49

160-YARD INDIVIDUAL MEDLEY

Girls 10&U

1st-Ashlee Maldonado (Su) 2:42.45, 2nd-Jeese Rees (Se) 2:42.90, 3rd-Lily Lancaster (Se) 3:08.21, 4th-Jessica Scheenstra (SU) 3:14.28

Boys 10&U

1st-Parker Van de Graaf (Su) 3:11.15, 2nd-Johnny Heffron (Su) 3:15.23, 3rd-Eli Ziegler (Se) 3:16.81, 4th-Clay Schilperoort (Su) 3:20.68

Girls 12&U

1st-Aydan Harrington (Su) 2:18.71, 2nd-Jolissa Mendoza (Su) 2:25.21, 3rd-Tori Skelton (Se) 2:30.84, 4th-Elyse Kuebler (Se) 2:33.12

Boys 12&U

1st-Carson Vick (Se) 2:37.21, 2nd-Jacob Frampton (Se) 2:38.84, 3rd-Adrian Heffron (Su) 2:48.53, 4th-Carlo Rodriguez (Su) 2:50.;87

Girls 14&U

1st-Payton Sample (Su) 2:17.75, 2nd-Lindsay Schilperoort (Su) 2:23.13, 3rd-Katelyn Banks (Su) 2:23.68, 4th-Melanie Garza (Se) 2:25.81

Boys 14&U

1st-Nolan Freampton (Se) 2:02.65, 2nd-Alex Perez (Su) 2:06.40, 3rd-Ivan Lancaster (Se) 2:13.06, 4th-Fox Rodriguez (Su) 2:27.03

Girls 16&U

1st-Brittany Broersma (Su) 2:06.81, 2nd-Aricka Smith (Se) 2:15.81, 3rd-Madi Marquez (Su) 2:21.40, 4th-Alexandra Newhouse (Su) 2:24.34

Boys 16&U

1st-Garret Borchert (Se) 2:01.25, 2nd-Giovanni Rodriguez (Su) 2:10.93, 3rd-Breyden Newland (Se) 2:13.34, 4th-Collin Hudson (Se) 2:24.37

Girls 18&U

1st-Marisa Broersma (Su) 2:03.34, 2nd-Rainan Viernes (Se) 2:13.59, 3rd-Kelsey Clifton (Se) 2:17.85, 4th-Taylor Jones (Se) 2:27.90

Boys 18&U

1st-Bryce Newland (Se) 1:56.06, 2nd-Kyle Raschko (Se) 2:05.34

Comments

Comments are subject to moderator review and may not appear immediately on the site.

Please read our commenting policy before posting.

Any comment violating the site's commenting guidelines will be removed and the user could be banned from the site.

Use the comment form below to begin a discussion about this content.

Sign in to comment