0

Neptunes pull off first win of summer

GRANDVIEW - The Grandview Rotary swim team this past Tuesday earned its first win of the season, 538-281 over the visiting Naches Barracudas.

The Neptunes are 1-5 on the season, leaving Naches at the bottom of the Mid-Valley Swim League standings.

Brianna Desmarais, a newcomer to the Neptunes this year, was the sole swimmer to win all of her races. The 10&U swimmer clocked a time of 32.01 in the 40-yard butterfly, was more than six seconds faster than her closest competitor in the breaststroke, tagged the end of the pool nearly eight seconds sooner than teammate Kaitlyn Ott in the backstroke, was nearly three seconds faster in the freestyle race and completed the 160-yard individual medley 19 seconds sooner than her nearest competitor.

Samanta Castaneda and Fabian Ruiz (18&U) both earned four victories apiece for Grandview.

Castaneda defeated the competition in the 40-yard butterfly, the back, the free and the IM. Teammate Tawnya Francis earned top honors in the breaststroke, earned runner-up honors in the 'fly and was third in the backstroke and freestyle races.

Castaneda and Francis also contributed to victories secured by the girls 18&U medley and freestyle relay teams.

Ruiz's one hiccup was in the backstroke. Teammate Jared Churchill tagged the end of the pool nearly one second faster than he did. Ruiz was also a member of the winning boys medley and freestyle relay teams.

Churchill was runner-up in the 'fly, breast and freestyle races, while Eric Escobar of Grandview earned runner-up honors in the individual medley.

Neptune Aaliyah Fonseca (16&U) was the fastest swimmer in three of her races. She tagged the end of the pool faster than the competition in the backstroke, freestyle and individual medley races, while teammate Taylor Colson earned the victory for Grandview in the 40-yard butterfly.

Drew Black of Naches secured the victory in the breaststroke, tagging the end of the pool nearly four seconds faster than Fonseca and the remaining competitors.

Another Grandview swimmer to earn three victories was 8&U competitor Damian Smasne, who raced to the end of the pool first in the butterfly, breaststroke and freestyle. Smasne was disqualified in the backstroke, giving the win to teammate Shaun Diener. Smasne didn't compete in the IM.

Earning two victories each for the Neptunes were Jessamyn Hellner-Gomez (8&U), Nicolas Cortez (10&U), Angel Morales (10&U) and Micah Binfet (14&U).

The Neptunes were also able to capitalize on single victories secured by 8&U competitors Marley Patnode, and 12&U swimmers Kamryn Serl, Kylie Colson and Madison Diener.

In the girls 14&U races, it was Naches' Kaley Roberts who dogged the Neptunes with a total of five victories.

Also for the Barracudas, 16&U boys competitors Andrew Brewington and Justin Stanton exchanged wins. Brewington won three of the races, while Stanton secured the other two victories.

Tonight (Thursday) the Grandview Rotary swim team will compete against the Sharks in Sunnyside.

Naches 281

Grandview 583

160-yard MEDLEY RELAY

Girls 10&U

1st-Grandview (Emma Febus, Brianna Desmarais, Kaitlyn Ott, Jordan Colson) 2:45.05

Boys 10&U

1st-Grandview (Nicolas Cortez, Jaxson Lakins, Angel Morales, Raymond Dawson) 2:55.25

Girls 12&U

1st-Grandview (Kamryn Serl, Madison Diener, Cassandra Ruiz, Kylie Colson) 2:19.07

Boys 12&U

1st-Naches (Aaron George, Jett Black, Ryan Farris, Larson Smith) 2:35.58

Girls 14&U

1st-Grandview (Kassandra Martinez, Reagan Colson, Taylor Ebbelaar, Samantha Bailes) 2:08.65

Boys 14&U

1st-Grandview (Tavian Valenzuela, David Wacenske, Micah Binfet, Maurice Prieto) 1:54.46

Girls 18&U

1st-Grandview (Samanta Castaneda, Tawyna Francis, Jessica Morales, Ashlyn Senhert) 2:07.57

Boys 18&U

1st-Grandview (Dameon Garza, Fabian Ruiz, Brendon Lynch-McGhan, Jared Churchill) 1:50.25

40-Yard BUTTERFLY

Girls 8&U

1st- Jessamyn Hellner-Gomez (G) 53.46, 2nd-Esther Simmons (N) 1:02.38, 3rd-Kellynn Scott (N) 1:11.37, 4th-Krista Freeze (N) 1:22.83.

Boys 8&U

1st-Damian Smasne (G) 58.09, 2nd-Lucas Diener (G) 1:08.67, 3rd-Cadin Houge (N) 1:13.40, 4th-Wyatt Anderson (N) 1:13.97

Girls 10&U

1st-Brianna Desmarais (G) 32.01, 2nd-Shelby DeVore (N) 35.62, 3rd-Kaitlyn Ott (G) 42.92, 4th-Juanita Martinez (G) 47.52

Boys 10&U

1st-Nicolas Cortez (G) 43.15, 2nd-Angel Morales (G) 44.25, 3rd-Braden Stanton (N) 45.72, 4th-Maxx Black (N) 49.60

Girls 12&U

1st-Maggie Simmons (N) 30.53, 2nd-Cassandra Ruiz (G) 33.55, 3rd-Madison Diener (G) 33.59, 4th-Kamryn Serl (G) 33.64

Boys 12&U

1st-Aaron George (N) 24.07, 2nd-Nathaniel Gutierrez (G) 32.70, 3rd-Jett Black (N) 45.19, 4th-Westly Lakins (G) 46.58

Girls 14&U

1st-Kaley Roberts (N) 26.82, 2nd-Taylor Ebbelaar, (G) 29.02, 3rd-Samantha Bailes (G) 31.26, 4th-Viannei Perez (G) 31.85

Boys 14&U

1st-Micah Binfet (G) 25.26, 2nd-David Wacenske (G) 25.62, 3rd-Zachery Zyskowski (N) 26.19, 4th-Maurice Prieto (G) 29.00

Girls 16&U

1st-Taylor Colson (G) 35.73, 2nd-Drew Black (N) 35.75

Boys 16&U

1st-Andrew Brewington (N) 23.41, 2nd-Justin Stanton (N) 25.01, 3rd-Brendon Lynch-McGhan 2 (G) 7.53, 4th-Dameon Garza (G) 27.87

Girls 18&U

1st-Samanta Castaneda (G) 26.36, 2nd-Tawnya Francis (G) 28.67, 3rd-Jessica Morales (G) 29.91, 4th-Ashlyn Senhert (G) 31.96

Boys 18&U

1st-Fabian Ruiz (G) 20.92, 2nd-Jared Churchill (G) 22.85, 3rd-Dominic Garza (G) 24.58, 4th-Eric Escobar (G) 27.96

40-Yard BREASTSTROKE

Girls 8&U

1st-Krista Freeze (N) 1:00.76, 2nd-Marley Patnode (G) 1:01.46, 3rd--Jessamyn Hellner-Gomez 1:01.76, 4th-Esther Simmons (N) 1:11.98

Boys 8&U

1st-Damian Smasne (G) 59.60, 2nd-Lucas Diener (G) 1:18.50, 3rd-Wyatt Anderson (N) 1:24.04

Girls 10&U

1st-Brianna Desmarais (G) 39.90, 2nd-Shelby DeVore (N) 46.27, 3rd-Jordon Colson (G) 47.35, 4th-Kaitlyn Ott (G) 48.09

Boys 10&U

1st- Nicolas Cortez (G) 38.76, 2nd-Angel Morales (G) 44.52, 3rd-Jonathon Lara (N) 47.92, 4th-Raymond Dawson (G) 53.28

Girls 12&U

1st-(tie) Kamryn Serl (G) 33.50, Kylie Colson (G) 33.50, 3rd-Madison Diener (G) 34.52, 4th-Cassandra Ruiz (G) 37.36

Boys 12&U

1st-Aaron George (N) 33.00, 2nd-Westly Lakins (G) 43.79, 3rd-Jett Black (N) 48.04, 4th-Larson Smith (N) 48.31

Girls 14&U

1st-Kaley Roberts (N) 33.37, 2nd-Mickayla Long (G) 34.63, 3rd-Reagan Colson (G) 35.25, 4th-Taylor Ebbelaar (G) 35.53

Boys 14&U

1st-Micah Binfet (G) 27.44, 2nd-Tavian Valenzuela (G) 29.57, 3rd-Zachery Zyskowski (N) 33.03, 4th-David Wacenske (G) 33.07

Girls 16&U

1st-Drew Black (N) 36.73, 2nd-Aaliyah Fonseca (G) 40.14, 3rd-Meghan Marquez (G) 41.92

Boys 16&U

1st-Justin Stanton (N) 31.27, 2nd-Brendon Lynch-McGhan (G) 31.43, 3rd-Dameon Garza (G) 32.57, 4th-Andrew Brewington (N) 34.56

Girls 18&U

1st-Tawnya Francis (G) 32.40, 2nd-Ashlyn Senhert (G) 34.21, 3rd-Jessica Morales (G) 34.22, 4th-Samanta Castaneda (G) 35.27

Boys 18&U

1st-Fabian Ruiz (G) 27.29, 2nd-Jared Churchill (G) 28.75, 3rd-Dominic Garza (G) 30.90, Eric Escobar (G) 36.13

40-Yard BACKSTROKE

Girls 8&U

1st-Marley Patnode (G) 58.41, 2nd-Esther Simmons (N) 1:23.15, 3rd-Laynie Matheny (G) 1:28.24, 4th-Kellynn Scott (N) 1:33.31

Boys 8&U

1st-Shaun Diener (G) 1:10.59, 2nd-Cadin Houge (N) 1:24.67, 3rd-Wyatt Anderson (N) 1:29.28

Girls 10&U

1st-Brianna Desmarais (G) 36.80, 2nd-Kaitlyn Ott (G) 43.41, 3rd-Shelby DeVore (N) 45.57, 4th-Jordan Colson (G) 45.91

Boys 10&U

1st-Angel Morales (G) 44.44, 2nd-Braden Stanton (N) 45.75, 3rd- Nicolas Cortez (G) 48.68, 4th-Jonathan Lara (N) 55.70

Girls 12&U

1st-Maggie Simmons (N) 32.38, 2nd-Madison Diener (G) 36.43, 3rd-Kylie Colson (G) 36.90, 4th-Maxine Ocampo (G) 38.22

Boys 12&U

1st-Aaron George (N) 27.06, 2nd-Nathaniel Gutierrez (G) 34.94, 3rd-Westly Lakins (G) 48.50, 4th-Jett Black (N) 49.30

Girls 14&U

1st-Kaley Roberts (N) 29.31, 2nd-Olivia Smith (N) 32.43, 2nd-Taylor Ebbelaar (G) 32.63, 4th-Jennifer Castaneda (G) 34.30

Boys 14&U

1st-Zachery Zyskowski (N) 25.44, 2nd-Micah Binfet (G) 30.51, 3rd-David Wacenske (G) 31.72, 4th-Baeley Febus (G) 31.10

Girls 16&U

1st-Aaliyah Fonseca (G) 36.88, 2nd-Drew Black (N) 39.90, 3rd-Meghan Marquez (G) 40.24

Boys 16&U

1st-Andrew Brewington (N) 27.90, 2nd-Justin Stanton (N) 28.59, 3rd-Brendon Lynch-McGhan (G) 33.50, 4th-Dameon Garza (G) 36.73

Girls 18&U

1st-Samanta Castaneda (G) 31.59, 2nd- Jessica Morales (G) 33.65, 3rd-Tawnya Francis (G) 34.17, 4th-Ashlyn Senhert (G) 34.99

Boys 18&U

1st-Jared Churchill (G) 26.24, 2nd-Fabian Ruiz, (G) 27.21, 3rd-Dominic Garza (G) 29.13, 4th-Eric Escobar (G) 34.02

40-Yard FREESTYLE

Girls 8&U

1st-Jessamyn Hellner-Gomez (G) 41.43, 2nd-Esther Simmons (N) 46.13, 3rd-Marley Patnode (G) 50.17, 4th-Krista Freeze (N) 1:10.50

Boys 8&U

1st-Damian Smasne (G) 43.17, 2nd-Lucas Diener (G) 54.88, 3rd-Shaun Diener (G) 58.00, 4th-Wyatt Anderson (N) 1:00.37

Girls 10&U

1st-Brianna Desmarais (G) 27.42, 2nd-Shelby DeVore (N) 30.55, 3rd-Kaitlyn Ott (G) 36.56, 4th-Jordan Colson (G) 37.28

Boys 10&U

1st-Maxx Black (N) 36.81, 2nd-Braden Stanton (N) 37.44, 3rd-Jonathan Lara (N) 42.61, 4th-Juanito Martinez (G) 46.75

Girls 12&U

1st-Maggie Simmons (N) 23.81, 2nd-Madison Diener (G) 27.21, 3rd-Kylie Colson (G) 29.38, 4th-Kaylin Cortez (G) 29.97

Boys 12&U

1st-Aaron George (N) 22.06, 2nd-Nathaniel Gutierrez (N) 28.17, 3rd-Jett Black (N) 31.33, 4th-Westly Lakins (G) 35.62

Girls 14&U

1st-Kaley Roberts (N) 23.49, 2nd-Taylor Ebbelaar (G) 24.51, 3rd-Samantha Bailes (G) 27.37, 4th-Olivia Smith (N) 27.39

Boys 14&U

1st-Zachery Zyskowski (N) 22.34, 2nd-Maurice Prieto (G) 22.35, 3rd-Micah Binfet (G) 23.64, 4th-Tavian Valenzuela (G) 23.76.

Girls 16&U

1st-Aaliyah Fonseca (G) 27.47, 2nd-Drew Black (N) 29.40, 3rd-Meghan Marquez (G) 34.30

Boys 16&U

1st-Andrew Brewington (N) 20.40, 2nd-Justin Stanton (N) 22.13, 3rd-Brendon Lynch-McGhan (G) 23.46, 4th-Dameon Garza (G) 24.55

Girls 18&U

1st-Samanta Castaneda (G) 24.14, 2nd-Amanda Marquez (G) 26.23, 3rd-Tawnya Francis (G) 26.60, 4th-Jessica Morales (G) 27.00

Boys 18&U

1st-Fabian Ruiz (G) 19.40, 2nd-Jared Churchill (G) 19.91, 3rd-Dominic Garza (G) 22.12, 4th-Eric Escobar (G) 25.62

160-Yard FREESTYLE RELAY

Girls 10&U

1st-Grandview (Brianna Desmarais, Kaitlyn Ott, Jordan Colson, Emma Febus) 2:31.25

Boys 10&U

1st-Grandview (Raymond Dawson, Angel Morales, Daniel McGhan, Nicolas Cortez) 2:53.75

Girls 12&U

1st-Grandview (Kayline Cortez, Madison Diener, Caitlin McGhan, Maxine Ocampo) 2:19.32

Boys 12&U

1st-Naches (Aaron George, Ryan Farris, Jett Black, Larson Smith) 2:21.68

Girls 14&U

1st-Naches (Emily Paulinski, Kaley Roberts, Olivia Smith, Maggie Simmons) 1:52.25

Boys 14&U

1st-Grandview (Maurice Prieto, Micah Binfet, Tavian Valenzuela, David Wacenske) 1:40.87

Girls 18&U

1st-Grandview (Tawnya Franics, Aaliyah Fonseca, Jessica Morales, Samanta Castaneda) 1:54.41

Boys 18&U

1st-Grandview (Jared Churchill, Fabian Ruiz, Brendon Lynch-McGhan, Dominic Garza) 1:34.15

160-Yard INDIVIDUAL MEDLEY

Girls 10&U

1st-Brianna Desmarais (G) 2:58.08, 2nd-Shelby DeVore (N) 3:17.07, 3rd-Jordon Colson (G) 3:33.21, 4th-Kaitlyn Ott (G) 3:46.45

Boys 10&U

1st-Angel Morales, (G) 3:16.17, 2nd-Braden Stanton (N) 3:53.92, 3rd-Raymond Dawson (G) 4:01.14, 4th-Jaxson Lakins (G) 4:08.11

Girls 12&U

1st-Madison Diener (G) 2:03.88, 2nd-Maggie Simmons (N) 2:37.68, 3rd-Kaylin Simmons (G) 3:01.08, Kylie Colson (G) 3:02.45

Boys 12&U

1st-Aaron George (N) 2:07.96, 2nd-Nathaniel Gutierrez (G) 2:53.97, 3rd-Westly Lakins (G) 3:36.70, 4th-Jonathan Flores (G) 3:49.87

Girls 14&U

1st-Kaley Roberts (N) 2:19.72, 2nd-Taylor Ebbelaar (G) 2:29.14, 3rd-Samantha Bailes (G) 2:47.66, 4th-Kassandra Martinez (G) 2:52.77

Boys 14&U

1st-Zachery Zyskowski (N) 2:16.20, 2nd-Maurice Prieto (G) 2:34.56, 3rd-Tavian Valenzuela (G) 2:36.39, 4th-Baeley Febus (G) 2:55.62

Girls 16&U

1st-Aaliyah Fonseca (G) 2:55.77, 2nd-Drew Black (N) 2:56.15

Boys 16&U

1st-Justin Stanton (N) 2:12.08, 2nd-Andrew Brewington (N) 2:13.43, 3rd-Brendon Lynch-McGhan (G) 2:37.83, 4th-Dameon Garza (G0 2:40.21

Girls 18&U

1st-Samanta Castaneda (G) 2:26.71, 2nd-Jessica Morales (G) 2:30.67, 3rd-Ashlyn Senhert (G) 2:46.05

Boys 18&U

1st-Fabian Ruiz (G) 2:15.91, 2nd-Eric Escobar (G) 2:39.51

Comments

Use the comment form below to begin a discussion about this content.

Sign in to comment