0

Prosser ekes out win in Grandview

photo

Stroke judge Frans Ebbelaar watches the start of the girls 10&U, 40-yard backstroke race between Grandview and Prosser. Closest to camera is Jordan Colson, who finished the race with fourth place honors, clocking 44.55.

GRANDVIEW - Behind Brianna Desmarais' six victories, four-win efforts by Nathaniel Gutierrez and Tavian Valenzuela, and three first-place finishes from both Samanta Castaneda and Fabian Ruiz, the Grandview Neptunes came oh so close last night to avenging an earlier loss to the Prosser Piranhas.

Unfortunately for Grandview, Prosser had the team depth - and firepower in the likes of Danielle McKeirnan, William Burgett, Haden Hicks and Levi Russell - to get by the host Neptunes by a score of 433-386.

Tuesday evening's loss lowered the Neptunes' Mid-Valley Swim League record to 1-7.

Girls 8&U

Prosser's Halle Wright claimed top honors in three of the four events. Teammate Shannon Whiting won the other race, the 40-yard backstroke, by a considerable 8.15-second margin over the second-place finishing Wright.

Boys 8&U

Easton Wright of Prosser was a two-time winner, laying claim to the 40-yard butterfly and breaststroke events. Grandview's Justin Adamson and Damian Smasne notched the two other victories, in the 40-backstroke and freestyle races, respectively.

Girls 10&U

Grandview's Desmarais was nearly unstoppable, as she sped to victory in four of the five individual events and swam on both winning relay squads. Her relay teammates included Kaitlyn Ott, Emma Febus and Jordan Colson. The only blemish for Desmarais came in the 40-yard breaststroke, in which she was DQ'd. That allowed Prosser's Holly Rankin to come away with the victory.

Boys 10&U

The one bright spot for the Neptunes was Nicolas Cortez, who captured top honors in the 40-yard breast.

Prosser's Hicks, a three-time winner, and Coleman Wright, the 40-back victor, got the Piranhas the wins in the four other individual events. The Piranhas also won both of the relay events.

Girls 12&U

Grandview came up empty in terms of nailing down any first-place points. The Prosser quartet of Leah Blakney (breast and IM winner), Jenna Brown (back winner), Ali Cox ('fly winner) and Kaylyn Sanders (freestyle winner) also teamed to win both of the relay races.

Boys 12&U

Grandview's Gutierrez was the class of the field, scoring victories in all of the individual events with the exception of the 40-yard breast, which was claimed by Prosser's Clay Camp.

Girls 14&U

Taylor Ebbelaar of Grandview prevented the Piranhas from making it a clean sweep, as the Neptune easily bested all comers in the 160-yard individual medley. Her margin of victory was 17.09 seconds.

Prosser won the two relay races, however, as well as the four other individual events - Jaiden Hamilton ('fly), Becky Wildman (breast) Autumn Blount (back) and Mariana Perez (free).

Boys 14&U

Prosser's Russell notched wins in the 40-yard 'fly and back, and in the 160-yard IM. He also swam up an age division and was a member of the winning 18&U, 160-yard freestyle relay team.

Grandview's Valenzuela came away with the victories in the 40-yard breast and free, and teamed with Baeley Febus, Jo Jo Cisneros-Valdez and David Wacenske to win the two relay events.

Girls 16&U

McKeirnan of Prosser dominated the action, winning all five individual events.

Boys 16&U

Prosser's Burgett did likewise, making off with all five victories.

Girls 18&U

Castaneda and Tawnya Francis combined to give Grandview all the first-place points in the individual events. Castaneda won the 40-yard back and free, as well as the 160-yard IM. Francis swam off with top honors in the 40-'fly and breast.

Boys 18&U

Grandview's Ruiz, a three-time winner, made his mark in the 40-yard breast and free, and the 160-IM. Teammate Dominic Garza was the fastest swimmer in the 40-back. Prosser's lone win in the individual events was notched by James Wildman in the 40-butterfly.

PROSSER 433

GRANDVIEW 386

160-YARD MEDLEY RELAY

Girls 10&U

1st-Grandview (Kaitlyn Ott, Brianna Desmarais, Emma Febus, Jordan Colson) 2:41.59

Boys 10&U

1st-Prosser (Haden Hicks, Coleman Wright, Joseph Channel, Ian Moreno) 2:28.50

Girls 12&U

1st-Prosser (Jenna Brown, Leah Blakney, Ali Cox, Kaylyn Sanders) 2:07.84

Boys 12&U

1st-Prosser (Zachary Channel, Clay Camp, Christoperh Lane, James Ashton) 2:38.04

Girls 14&U

1st-Prosser (Jaiden Hamilton, Autumn Blount, Becky Wildman, Rylie Burnett) 1:58.57

Boys 14&U

1st-Grandview (Baeley Febus, Jojo Cisneros-Valdez, Tavian Valenzuela, David Wacenske) 1:50.99

Girls 18&U

1st-Grandview (Meghan Marquez, Ashlyn Sehnert, Amanda Marquez, Aaliyah Fonseca) 2:03.18

Boys 18&U

1st-Prosser (William Burgett, James Wildman, Chase Baker, Nolan Samm) 1:41.62

40-YARD BUTTERFLY

Girls 8&U

1st-Halle Wright (P) 46.25, 2nd-Shannon Whiting (P) 47.47, 3rd-Marley Patnode (G) 1:02.80, 4th-Abby Fitgerald (P) 1:09.00

Boys 8&U

1st-Easton Wright (P) 51.37, 2nd-Miguel Flores (G) 57.62, 3rd-Joaquin Cortez (G) 1:00.76, 4th-Blaze Hoffman (P) 1:06.43

Girls 10&U

1st-Brianna Desmarais (G) 32.31, 2nd-Holly Rankin (P) 39.62, 3rd-Sophia Gourley (P) 40.00, 4th-Kaitlyn Ott (G) 40.54

Boys 10&U

1st-Haden Hicks (P) 33.16, 2nd-Coleman Wright (P) 36.54, 3rd-Ian Moreno (P) 40.52, 4th-Brendan Beckwith (P) 41.37

Girls 12&U

1st-Ali Cox (P) 29.25, 2nd-Kaylyn Sanders (P) 31.21, 3rd-Kamryn Serl (G) 31.58, 4th-Jenna Brown (P) 33.24

Boys 12&U

1st-Nathaniel Gutierrez (G) 31.61, 2nd-Clay Camp (P) 34.06, 3rd-James Ashton (P) 41.06, 4th-Zachary Channel (P) 41.71

Girls 14&U

1st-Jaiden Hamilton (P) 26.50, 2nd-Taylor Ebbelaar (G) 27.35, 3rd-Mariana Perez (P) 28.07, 4th-Samantha Bailes (G) 30.84

Boys 14&U

1st-Levi Russell (P) 26.50, 2nd-Jojo Cisneros-Valdez (G) 27.30, 3rd-Baeley Febus (G) 29.89, 4th-Camden Baker (P) 33.20

Girls 16&U

1st-Danielle McKeirnan (P) 24.25, 2nd-Joselina Wacenske (G) 31.33, 3rd-Ellie Lane (P) 31.53, 4th-Meghan Marquez (G) 34.63

Boys 16&U

1st-William Burgett (P) 20.06, 2nd-Brendon Lynch-McGhan (G) 28.14, 3rd-Damieon Garza (G) 28.97, 4th-Malichi Bejar Garcia (G) 36.48

Girls 18&U

1st-Tawnya Francis (G) 28.40, 2nd-Amanda Marquez (G) 29.15, 3rd-Jessica Morales (G) 29.40, 4th-Ashlyn Sehnert (G) 32.62

Boys 18&U

1st-James Wildman (P) 21.31, 2nd-Fabian Ruiz (G) 21.42, 3rd-Dominic Garza (G) 23.55, 4th-Chase Baker (P) 26.25

40-YARD BREASTSTROKE

Girls 8&U

1st-Halle Wright (P) 49.09

Boys 8&U

1st-Easton Wright (P) 55.90, 2nd-Joaquin Cortez (G) 1:13.62, 3rd-Shaun Diener (G) 1:15.59, 4th-Justin Adamson (G) 1:24.38

Girls 10&U

1st-Holly Rankin (P) 43.87, 2nd-Jordan Colson (G) 44.21, 3rd-Madeleine Whiting (P) 44.48, 4th-Kaitlyn Ott (G) 44.97

Boys 10&U

1st-Nicolas Cortez (G) 35.17, 2nd-Haden Hicks (P) 37.67, 3rd-Coleman Wright (P) 37.84, 4th-Joseph Channel (P) 44.39

Girls 12&U

1st-Leah Blakney (P) 32.65, 2nd-Kylie Colson (G) 32.99, 3rd-Madison Diener (G) 34.36, 4th-Kamryn Serl (G) 35.25

Boys 12&U

1st-Clay Camp (P) 37.40, 2nd-Nathaniel Gutierrez (G) 40.97, 3rd-Christopher Lane (P) 43.25, 4th-Brenton Littleton (G) 44.72

Girls 14&U

1st-Becky Wildman (P) 32.44, 2nd-Mariana Perez (P) 33.59, 3rd-(tie) Reagan Colson (G), Taylor Ebbelaar (G) 33.73

Boys 14&U

1st-Tavian Valenzuela (G) 28.26, 2nd-Micah Binfet (G) 28.56, 3rd-Camden Baker (P) 30.73, 4th-Levi Russell (P) 32.42

Girls 16&U

1st-Danielle McKeirnan (P) 31.65, 2nd-Joselina Wacenske (G) 34.84, 3rd-Ellie Lane (P) 37.90, 4th-Meghan Marquez (G) 39.22

Boys 16&U

1st-William Burgett (P) 24.15, 2nd-Brendon Lynch-McGhan (G) 29.82, 3rd-Damieon Garza (G) 33.00, 4th-Malichi Bejar Garcia (G) 43.50

Girls 18&U

1st-Tawnya Francis (G) 31.10, 2nd-Ashlyn Sehnert (G) 33.71, 3rd-Jessica Morales (G) 33.92, 4th-Samanta Castaneda (G) 34.37

Boys 18&U

1st-Fabian Ruiz (G) 28.28, 2nd-Dominic Garza (G) 29.90

40-YARD BACKSTROKE

Girls 8&U

1st-Shannon Whiting (P) 40.85, 2nd-Halle Wright (P) 49.00, 3rd-Carolyn Whiting (P) 57.00, 4th-Marley Patnode (G) 57.13

Boys 8&U

1st-Justin Adamson (G) 52.25, 2nd-Miguel Flores (G) 59.82, 3rd-Shaun Diener (G) 1:00.75, 4th-Damian Smasne (G) 1:03.33

Girls 10&U

1st-Brianna Desmarais (G) 39.29, 2nd-Kaitlyn Ott (G) 42.71, 3rd-Holly Rankin (P) 43.56, 4th-Jordan Colson (G) 44.55

Boys 10&U

1st-Haden Hicks (P) 34.20, 2nd-Coleman Wright (P) 38.21, 3rd-Ian Moreno (P) 40.23, 4th-Nicolas Cortez (G) 41.89

Girls 12&U

1st-Jenna Brown (P) 35.17, 2nd-Madison Diener (G) 35.45, 3rd-Kamryn Serl (G) 35.57, 4th-Leah Blakney (P) 35.61

Boys 12&U

1st-Nathaniel Gutierrez (G) 33.23, 2nd-Clay Camp (P) 38.90, 3rd-James Ashton (P) 41.25, 4th-Westly Lakins (G) 46.69

Girls 14&U

1st-Autumn Blount (P) 30.10, 2nd-Izzy Thornbrugh (P) 30.13, 3rd-Jaiden Hamilton (P) 30.31, 4th-Taylor Ebbelaar (G) 31.21

Boys 14&U

1st-Levi Russell (P) 26.62, 2nd-Bryan Smith (P) 30.60, 3rd-Baeley Febus (G) 32.91, 4th-Camden Baker (P) 35.08

Girls 16&U

1st-Danielle McKeirnan (P) 29.12, 2nd-Aaliyah Fonseca (G) 34.20, 3rd-Meghan Marqez (G) 36.70, 4th-Josie Fool (P) 36.72

Boys 16&U

1st-William Burgett (P) 24.13, 2nd-Brendon Lynch-McGhan (G) 33.55, 3rd-Damieon Garza (G) 33.90, 4th-Malichi Bejar Garcia (G) 1:00.52

Girls 18&U

1st-Samanta Castaneda (G) 29.72, 2nd-Jessica Morales (G) 32.71, 3rd-Tawnya Francis (G) 33.09, 4th-Amanda Marquez (G) 38.44

Boys 18&U

1st-Dominic Garza (G) 27.90, 2nd-Fabian Ruiz (G) 28.52

40-Yard FREESTYLE

Girls 8&U

1st-Halle Wright (P) 32.66, 2nd-Shannon Whiting (P) 35.96, 3rd-Abby Fitgerald 45.68, 4th-Sierra Gourley (P) 54.54

Boys 8&U

1st-Damian Smasne (G) 41.43, 2nd-Logan Shultz (P) 44.30, 3rd-Easton Wright (P) 48.87, 4th-Shaun Diener (G)

Girls 10&U

1st-Brianna Desmarais (G) 27.18, 2nd-Holly Rankin (P) 31.90, 3rd-Sophia Gourley (P) 32.56, 4th-Jordan Colson (G) 34.92

Boys 10&U

1st-Haden Hicks (P) 27.13, 2nd-Ian Moreno (P) 29.17, 3rd-Coleman Wright (P) 31.18, 4th-Angel Morales (G) 31.22

Girls 12&U

1st-Kaylun Saunders (P) 26.20, 2nd-Madison Diener (G) 26.35, 3rd-Ali Cox (P) 27.00, 4th-Kylie Colson (G) 27.88

Boys 12&U

1st- Nathaniel Gutierrez (G) 28.55, 2nd-Clay Camp (P) 30.22, 3rd-Westly Lakins (G) 33.65, 4th-James Ashton (P) 34.06

Girls 14&U

1st-Mariana Perez (P) 23.64, 2nd-Taylor Ebbelaar (G) 24.60, 3rd-Becky Wildman (P) 25.43, 4th-Izzy Thornbrugh (P) 26.54

Boys 14&U

1st-Tavian Valenzuela (G) 22.19, 2nd-Levi Russell (P) 22.58, 3rd-David Wacenske (G) 23.41, 4th-Bryan Smith (P) 24.17

Girls 16&U

1st-Danielle McKiernan (P) 23.84, 2nd-Kassidy Burnett (P) 24.44, 3rd-Aaliyah Fonseca (G) 27.82, 4th-Ellie Lane (P) 29.14

Boys 16&U

1st-William Burgett (P) 18.58, 2nd-Damieon Garza (G) 22.36, 3rd-Brendon Lynch-McGhan (G) 22.54, 4th-Malichi Bejar Garcia (G) 28.37

Girls 18&U

1st-Samanta Castaneda (G) 27.37, 2nd-Jessica Morales, (G) 25.70, 3rd-Tawnya Francis (G) 26.56, 4th-Amanda Marquez (G) 27.29

Boys 18&U

1st-Fabian Ruiz (G) 18.70, 2nd-Dominic Garza (G) 21.74, 3rd-Chase Baker (P) 22.55

160-Yard FREESTYLE RELAY

Girls 10&U

1st-Grandview (Brianna Desmarais, Kaitlyn Ott, Jordan Colson, Emma Febus) 2:22.83

Boys 10&U

1st-Prosser (Brendan Beckwith, Coleman Wright, Ian Moreno, Haden Hicks) 2:06.43

Girls 12&U

1st-Prosser (Jenna Brown, Leah Blakney, Ali Cox, Kaylyn Sanders) 1:55.84

Boys 12&U

1st-Prosser (Christopher Lane, James Ashton, Zachary Channel, Clay Camp) 2:22.51

Girls 14&U

1st-Prosser (Autumn Blount, Mariana Perez, Becky Wildman, Jaiden Hamilton) 1:40.43

Boys 14&U

1st-Grandview (David Wacenske, Tavian Valenzuela, Jojo Cisneros- Valdez, Baeley Febus) 1:38.60

Girls 18&U

1st-Grandview (Joselina Wacenske, Aaliyah Fonseca, Meghan Marquez, Ashlyn Sehnert) 1:46.41

Boys 18&U

1st-Prosser (William Burgett, Sam Kawakami, Chase Baker, Levi Russell) 1:26.60

160-Yard INDIVIDUAL MEDLEY

Girls 10&U

1st-Brianna Desmarais (G) 3:01.15, 2nd-Holly Rankin (P) 3:05.75, 3rd-Grace Bestebreuer (P) 3:44.50, 4th-Brooke Bennett (P) 4:34.78

Boys 10&U

1st-Haden Hicks (P) 2:41.53, 2nd-Angel Morales (G) 3:17.84, 3rd-Nicolas Cortez (G) 3:20.01, 4th-Raymond Dawson (G) 4:00.99

Girls 12&U

1st-Leah Blakney (P) 2?39.03, 2nd-Ali Cox (P) 2:39.37, 3rd-Kaylyn Sanders (P) 2:42.72, 4th-Kylie Colson (G) 2:51.10

Boys 12&U

1st-Nathaniel Gutierrez (G) 2:35.92, 2nd-Clay Camp (P) 2:59.53, 3rd-James Ashton (P) 3:29.36, 4th-Westly Lakins (G) 3:36.33

Girls 14&U

1st-Taylor Ebbelaar (G) 2:22.41, 2nd-Izzy Thornbrugh (P) 2:39.50, 3rd-Samantha Bailes (G) 2:43.99, 4th-Kaylee Perkins (P) 2:45.52

Boys 14&U

1st-Levi Russell (P) 2:13.81, 2nd-Tavian Valenzuela (G) 2:26.93, 3rd-Jojo Cisneros-Valdez (G) 2:34.36, 4th-Camden Baker (P) 2:37.45

Girls 16&U

1st-Danielle McKiernan (P) 2:14.38, 2nd-Kassidy Burnett (P) 2:20.30, 3rd-Aaliyah Fonseca (G) 2:49.83, 4th-Joselina Wacenske (G) 2:52.68

Boys 16&U

1st-William Burgett (P) 1:48.81, 2nd-Brendon Lynch-McGhan (G) 2:32.48, 3rd-Damieon Garza (G) 2:33.79, 4th-Malichi Bejar Garcia (G) 3:31.12

Girls 18&U

1st-Samanta Castaneda (G) 2:20.10, 2nd-Jessica Morales (G) 2:25.86, 3rd-Tawnya Francis (G) 2:32.81, 4th-Amanda Marquez (G) 2:52.86

Boys 18&U

1st-Fabian Ruiz (G) 2:07.56, 2nd-Chase Baker (P) 2:14.80, 3rd-Dominic Garza (G) 2:19.05

Comments

Use the comment form below to begin a discussion about this content.

Sign in to comment