0

Sharks improve to 7-1 in league play

NACHES - If 'Most Valuable Swimmer' awards were handed out at each Mid-Valley Swim League meet, the Barracudas' Aaron George and Garrett Rice would have had to share that honor last night.

George, at boys 12&U, and Rice, at boys 18&U, swept to victory in each of the five individual events staged in their age divisions. George and Rice also each were members of a winning relay squad.

As well as the Naches pair performed last night, though, the Barracudas were no match for the visiting Sunnyside Sharks. Of the remaining 60 races, Sunnyside notched victories in 48 of them. The end result was a runaway 552-233 win for the Sharks, who improved their summer swim league record to 7-1.

Sunnyside's heavy hitters included the likes of Marisa Broersma, Payton Sample, Clay Schilperoort, Elissa Hill and Logan Rodriguez, who collectively were in on 20 of the Sharks' victories.

Broersma, at girls 18&U, was never seriously challenged in the four races she swam, winning by margins of 1.96, 2.44, 3.62 and 1.39 seconds in the 50-yard butterfly, breaststroke, backstroke and freestyle, respectively. With the meet well in hand, she elected not to compete in the 200-yard individual medley.

Sample, at girls 16&U, also sat out the 200-yard IM, but like Broersma came away with wins in the four other individual events. Sample's margins of victory weren't quite as impressive, as teammate Madi Marquez, the runner-up all four times, pushed her in each race. The difference between Sample's first-place times and Marquez's second-place clockings ranged from seven one-hundredths of a second in the backstroke to 1.55 seconds in the breaststroke.

At boys 10&U, Schilperoort was the star. He dunked the competition by winning four of the five individual events, only coming up short in the 50-yard breaststroke. In that race, he had to settle for second-place honors behind Maxx Black of Naches, finishing 1.68 seconds back of the Barracuda. Schilperoort added to his fine performance Tuesday evening by being on both of the winning relay squads in his age division.

Hill and Rodriguez, at girls 8&U and boys 8&U, each recorded three victories for Sunnyside.

Naches also had a three-time winner in girls 10&U swimmer Shelby DeVore.

Sunnyside's stiffest test of the season comes this Thursday, when the unbeaten Selah Dolphins roll into town. The two-time defending league champion Dolphins bested Sunnyside back in mid-June at the Selah pool by a score of 475-344. A win by Sunnyside this coming Thursday would avenge that lone defeat of 2012, and would in all likelihood give the Sharks a share of the regular season crown. The overall league title, however, will be decided the weekend of July 27-29 in Naches at the season ending championship meet.

SUNNYSIDE 552-NACHES 233

200-YARD MEDLEY RELAY

Girls 10&U

1st-Sunnyside (Kameran Rodriguez, Aysiah Garza, Bailey Hazzard, Ryen Bonzi) 3:27.56

Boys 10&U

1st-Sunnyside (Clay Schilperoort, Jaden Siller, Patrick Gallagher, Clayton Smeenk) 3:18.97

Girls 12&U

1st-Sunnyside (no names available) 2:30.07

Boys 12&U

1st-Naches (Aaron George, Larson Smith, Ryan Farris, Jett Black) 3:14.32

Girls 14&U

1st-Sunnyside (Lindsay Schilperoort, Aydan Harrington, Ashley Davis, Kalie Bestebreur) 2:20.32

Boys 18&U

1st-Sunnyside (Christopher Martin, Giovanni Rodriguez, Alex Perez, Nate Scheenstra) 2:03.44

25-YARD BUTTERFLY

Girls 8&U

1st-Elissa Hill (S) 27.27, 2nd-Bianca Aguilar (S) 31.22, 3rd-Avery Bonzi (S) 34.57, 4th-Krista Freeze (N) 36.78

Boys 8&U

1st-Logan Rodriguez (S) 24.13, 2nd-Myles Newhouse (S) 24.56, 3rd-Cannon Hauver (S) 35.41, 4th-Benjamin Anderson (S) 38.64

50-YARD BUTTERFLY

Girls 10&U

1st-Shelby DeVore (N) 49.05, 2nd-Bailey Hazzard (S) 51.94, 3rd-Kameran Rodriguez (S) 52.33, 4th-Aysiah Garza (S) 56.91

Boys 10&U

1st-Clay Schilperoort (S) 53.42, 2nd-Jaden Siller (S) 56.00, 3rd-Braden Stanton (N) 1:03.13, 4th-Maxx Black (N) 1:03.43

Girls 12&U

1st-Emily Banks (S) 36.01, 2nd-Esmi Cerda (S) 41.80, 3rd-Lia Anderson (S) 44.65, 4th-Kylah Bunch (S) 44.88

Boys 12&U

1st-Aaron George (N) 31.03, 2nd-Carlo Rodriguez (S) 42.93, 3rd-Parker Van de Graaf (S) 43.72, 4th-Jace Ziegler (S) 47.19

Girls 14&U

1st-Aydan Harrington (S) 32.07, 2nd-Kalie Bestebreur (S) 36.49, 3rd-Lindsay Schilperoort (S) 36.93, 4th-Hunter Perez (S) 38.61

Boys 14&U

1st-Fox Rodriguez (S) 30.97, 2nd-Zachery Zyskowski (N) 32.72, 3rd-Mathew Marquez (G) 39.60, 4th-Andrew Diddens (S) 46.26

Girls 16&U

1st-Payton Sample (S) 33.53, 2nd-Madi Marquez (S) 34.95, 3rd-Drew Black (N) 50.29

Boys 16&U

1st-Alex Perez (S) 30.59, 2nd-Andrew Brewington (N) 31.27, 3rd-Nate Scheenstra (S) 31.94, 4th-Justin Stanton (N) 33.03

Girls 18&U

1st-Marisa Broersma (S) 29.78, 2nd-Micaela Clark (N) 31.72, 3rd-Tara Van Corbach (S) 31.90, 4th-Charley Beth Rollinger (S) 39.72

Boys 18&U

1st-Garrett Rice (N) 26.67, 2nd-Giovanni Rodriguez (S) 28.20, 3rd-Aaron Roberts (N) 34.09

25-YARD BREASTSTROKE

Girls 8&U

1st-Krista Freeze (N) 32.99, 2nd-Daniella Duran (S) 34.73, 3rd-Kellynn Scott (N) 56.13

Boys 8&U

1st-Logan Rodriguez (S) 30.22, 2nd-Cannon Hauver (S) 34.77, 3rd-Myles Newhouse (S) 37.99

50-YARD BREASTSTROKE

Girls 10&U

1st-Bailey Hazzard (S) 48.00, 2nd-Kameran Rodriguez (S) 50.14, 3rd-Arianna Sanchez (S) 1:02.25, 4th-Aysiah Garza (S) 1:02.31

Boys 10&U

1st-Maxx Black (N) 53.35, 2nd-Clay Schilperoort (S) 55.03, 3rd-Johnathon Lara (N) 57.13, 4th-Levi Newhouse (S) 1:04.34

Girls 12&U

1st-Brielle Newhouse (S) 41.59, 2nd-Emily Banks (S) 41.75, 3rd-Jolissa Mendoza (S) 44.65, 4th-Esmi Cerda (S) 44.66

Boys 12&U

1st-Aaron George (N) 41.37, 2nd-Jace Ziegler (S) 47.73, 3rd-Parker Van de Graaf (S) 48.38, 4th-Carlo Rodriguez (S) 49.19

Girls 14&U

1st-Kalie Bestebreur (S) 39.19, 2nd-Aydan Harrington (S) 39.93, 3rd-Ashley Davis (S) 44.92, 4th-Lindsay Schilperoort (S) 45.25

Boys 14&U

1st-Fox Rodriguez (S) 34.40, 2nd-Zachery Zyskowski (N) 38.50, 3rd-Mathew Marquez (S) 41.61, 4th-Ian Rice (N) 47.95

Girls 16&U

1st-Payton Sample (S) 41.57, 2nd-Madi Marquez (S) 43.12, 3rd-Drew Black (N) 49.49

Boys 16&U

1st-Alex Perez (S) 36.14, 2nd-Justin Stanton (N) 39.37, 3rd-Nate Scheenstra (S) 42.00, 4th-Andrew Brewington (N) 42.25

Girls 18&U

1st-Marisa Broersma (S) 34.86, 2nd-Micaela Clark (N) 37.30, 3rd-Tara Van Corbach (S) 41.84, 4th-Charley Beth Rollinger (S) 45.75

Boys 18&U

1st-Garrett Rice (N) 32.36, 2nd-Giovanni Rodriguez (S) 33.29, 3rd-Aaron Roberts (N) 40.69

25-YARD BACKSTROKE

Girls 8&U

1st-Elissa Hill (S) 26.31, 2nd-Daniella Duran (S) 28.57, 3rd-Tayler Bonzi (S) 30.83, 4th-Bianca Aguilar (S) 32.40

Boys 8&U

1st-Logan Rodriguez (S) 25.91, 2nd-Myles Newhouse (S) 27.56, 3rd-Cannon Hauver (S) 34.95, 4th-Riley Pasicaran (S) 35.09

50-YARD BACKSTROKE

Girls 10&U

1st-Shelby DeVore (N) 51.80, 2nd-Arizona Rodriguez (S) 52.43, 3rd-Bailey Hazzard (S) 54.10, 4th-Amerie Stroh (S) 54.92

Boys 10&U

1st-Clay Schilperoort (S) 46.99, 2nd-Patrick Gallagher (S) 56.36, 3rd-Levi Newhouse (S) 1:03.14, 4th-Vincent Ross (N) 1:05.34

Girls 12&U

1st-Emily Banks (S) 38.19, 2nd-Jolissa Mendoza (S) 38.21, 3rd-Kylah Bunch (S) 43.47, 4th-Esmi Cerda (S) 46.91

Boys 12&U

1st-Aaron George (N) 33.92, 2nd-Parker Van de Graaf (S) 46.83, 3rd-Carlo Rodriguez (S) 50.08, 4th-Izaiah Gonzalez (S) 53.78

Girls 14&U

1st-Aydan Harrington (S) 35.46, 2nd-Lindsay Schilperoort (S) 35.47, 3rd-Kalie Bestebreur (S) 37.84, 4th-Olivia Smith (N) 39.53

Boys 14&U

1st-Zachery Zyskowski (N) 32.76, 2nd-Fox Rodriguez (S) 36.00, 3rd-Mathew Marquez (S) 42.28, 4th-Mathew Gallagher (S) 42.53

Girls 16&U

1st-Payton Sample (S) 39.22, 2nd-Madi Marquez (S) 39.29, 3rd-Drew Black (N) 49.67

Boys 16&U

1st-Christopher Martin (S) 32.17, 2nd-Andrew Brewington (N) 34.50, 3rd-Justin Stanton (N) 36.43, 4th-Alex Perez (S) 36.77

Girls 18&U

1st-Marisa Broersma (S) 33.72, 2nd-Michaela Clark (N) 37.34, 3rd-Tara Van Corbach (S) 40.57, 4th-Charley Beth Rollinger (S) 40.62

Boys 18&U

1st-Garrett Rice (N) 29.47, 2nd-Aaron Roberts (N) 34.59, 3rd-Giovanni Rodriguez (S) 38.28

25-YARD FREESTYLE

Girls 8&U

1st-Elissa Hill (S) 21.50 2nd-Tayler Bonzi (S) 23.43, 3rd-Daniella Duran (S) 23.66, 4th-Bianca Aguilar (S) 29.88

Boys 8&U

1st-Myles Newhouse (S) 19.29, 2nd-Logan Rodriguez (S) 20.03, 3rd-Cannon Hauver (S) 27.09, 4th-Riley Pasicaran (S) 28.34

50-YARD FREESTYLE

Girls 10&U

1st-Arizona Rodriguez (S) 41.16, 2nd-Ryen Bonzi (S) 41.84, 3rd-Bailey Hazzard (S) 43.72, 4th-Kameran Rodriguez (S) 44.45

Boys 10&U

1st-Clay Schilperoort (S) 37.82, 2nd-Patrick Gallagher (S) 43.80, 3rd-Jaden Siller (S) 44.44, 4th-Maxx Black (N) 46.91

Girls 12&U

1st-(tie) Jolissa Mendoza (S) Emily Banks (S) 32.23, 3rd-Esmi Cerda (S) 34.83, 4th-Brielle Newhouse (S) 38.19

Boys 12&U

1st-Aaron George (N) 28.69, 2nd-Carlo Rodriguez (S) 35.28, 3rd-Parker Van de Graaf (S) 37.04, 4th-Jett Black (N) 38.94

Girls 14&U

1st-Aydan Harrington (S) 31.09, 2nd-Kalie Bestebreur (S) 32.44, 3rd-Ashley Davis (S) 32.66, 4th-Lindsay Schilperoort (S) 32.97

Boys 14&U

1st-Zachery Zyskowski (N) 27.72, 2nd-Fox Rodriguez (S) 29.83, 3rd-Mathew Marquez (S) 33.28, 4th-Mathew Gallagher (S) 35.13

Girls 16&U

1st-Payton Sample (S) 30.35, 2nd-Madi Marquez (S) 30.62, 3rd-Drew Black (N) 39.07

Boys 16&U

1st-Andrew Brewington (N) 25.93, 2nd-Alex Perez (S) 26.34, 3rd-Justin Stanton (N) 27.65, 4th-Nate Scheenstra (S) 27.93

Girls 18&U

1st-Marisa Broersma (S) 27.42, 2nd-Micaela Clark (N) 28.81, 3rd-Tara Van Corbach (S) 30.26, 4th-Charley Beth Rollinger (S) 33.90

Boys 18&U

1st-Garrett Rice (N) 25.27, 2nd-Giovanni Rodriguez (S) 26.23, 3rd-Aaron Roberts (N) 28.94

200-YARD FREESTYLE RELAY

Girls 10&U

1st-Sunnyside (Arianna Sanchez, Kameran Rodriguez, Sydney Banks, Aysiah Garza) 3:03.49

Boys 10&U

1st-Sunnyside (Clay Schilperoort, Patrick Gallagher, Alex Alaniz) 3:16.05

Girls 12&U

1st-Sunnyside (Esmi Cerda, Jolissa Mendoza, Brielle Newhouse, Emily Banks) 2:20.50

Boys 12&U

1st-Sunnyside (Parker Van de Graaf, Izaiah Gonzalez, Jace Ziegler, Carlo Rodriguez) 2:39.83

Girls 14&U

1st-Sunnyside (Aidan Hudgens, Ashley Davis, Lindsay Schilperoort, Aydan Harrington) 2:11.50

Boys 14&U

1st-Sunnyside (Mathew Marquez, Michael Gallagher, Mathew Gallagher, Fox Rodriguez) 2:15.96

Boys 18&U

1st-Naches (Garrett Rice, Andrew Brewington, Aaron Roberts, Justin Stanton) 1:47.34

200-YARD INDIVIDUAL MEDLEY

Girls 10&U

1st-Shelby DeVore (N) 3:59.34, 2nd-Ryen Bonzi (S) 4:30.77, 3rd-Meirabelle Brown (N) 5:12.37, 4th-Talia Perez (S) 5:13.67

Boys 10&U

1st-Clay Schilperoort (S) 3:44.05, 2nd-Levi Newhouse (S) 4:39.60, 3rd-Jonathon Lara (N) 4:47.53, 4th-Maxx Black (N) 4:48.78

Girls 12&U

1st-Esmi Cerda (S) 3:27.72, 2nd-Brielle Newhouse (S) 3:39.47, 3rd-Madison Bowen (S) 3:44.18, 4th-Lia Anderson (S) 3:44.26

Boys 12&U

1st-Aaron George (N) 2:37.91, 2nd-Carlo Rodriguez (S) 3:36.29, 3rd-Jace Ziegler (S) 3:40.69

Girls 14&U

1st-Hunter Perez (S) 3:23.86, 2nd-Emily Paulinski (N) 3:39.86, 3rd-Jessica Linde (S) 3:40.77, 4th-Olivia Smith (N) 3:47.86

Boys 14&U

1st-Zachery Zyskowski (N) 2:39.36, 2nd-Fox Rodriguez (S) 2:45.13

Girls 16&U

1st-Drew Black (N) 3:44.37

Boys 16&U

1st-Justin Stanton (N) 2:34.40, 2nd-Andrew Brewington (N) 2:47.93

Girls 18&U

1st-Micaela Clark (N) 2:52.93

Boys 18&U

1st-Garrett Rice (N) 2:28.88, 2nd-Aaron Roberts (N) 2:42.67

Comments

Use the comment form below to begin a discussion about this content.

Sign in to comment