0

Invite draws nearly 30 schools

Prep Cross Country

TIETON – Last Saturday’s Apple Ridge Run Invitational drew nearly 30 prep cross-country teams.

Three separate courses were used at the Highland High School-sponsored invite, all measuring three miles in length.

The winners from each of the races, as well as the finishes of the harriers from the Sunnyside, Grandview, Mabton and Bickleton squads are listed below.

Figure 8 Course for boys – 3 miles (139 runners)

Winner: Justin Irvine (W. Valley) 16:01.3

Sunnyside

22nd-Joe Rodriguez III 18:20.3, 31st-Julio Gaspar 19:03.6, 36th-Julian Naranjo 19:08.5, 54th-Zachary Salinas 20:26.7, 98th-Javier Tapia 23:07.6, 120th-Jorge Villegas 24:57.1

Grandview

30th-Jose Cisneros-Valdez 19:00.7, 70th-Victor Hernandez 21:12.3, 79th-Ricky Avelos 21:48.2, 109th-Nathaniel Lopez 24:14.2

Bickleton

14th-Troy Roberts 17:23.7, 16th-Andrew Gannon 17:35.1, 46th-Joey Cardenas 19:38.2, 48th-Joseph Cummings 19:48.2, 94th-Kenny Allenton 22:59.1, 115th-Cody Allenton 24:40.1

Race Course for boys – 3 miles (154 runners)

Winner: Setty Pryor (W. Valley) 16:13.1

Sunnyside

33rd-Griffey Sarmiento 18:18.0, 50th-Robert Rodriguez 18:50.6, 94th-Anthony Castelleja 20:03.2, 106th-Benjamin Montelongo 20:26.6, 107th-Drew Scheenstra 20:27.6, 152nd-Guillermo Aguilar 24:57.6

Grandview

12th-Samuel Cuevas 17:22.7, 100th-Sabastian Raucamp 20:20.3

Mabton

63rd-Alex Jaramillo 19:16.6, 95th-William Ziakawsky 20:04.1

Horseshoe Course for boys – 3 miles (73 runners)

Winner: Cameron Johnston (Southridge) 16:36.1

Sunnyside

28th-Ignacio Portillo 19:37.1, 31st-Jesse Torres 19:48.3, 44th-Drew Gallardo 21:06.8, 48th-Jose Reyna 21:20.4, 55th-Juan Villegas-Zaragoza 22:29.5, 73rd-Jorge Estrada 31:27.7

Grandview

15th-Carlos Granados 18:52.9, 26th-Jose Velasquez 19:33.0

Figure 8 Course for girls – 3 miles (86 runners)

Winner: Emily Kump (Southridge) 18:32.3

Sunnyside

16th-Jeniya Guillen 22:36.0, 44th-Angela Montes 26:12.8

Grandview

24th-Marie Olson 24:01.9, 48th-Desiree Zavala 26:20.3, 63rd-Keanna Maki 28:23.6, 85th-Alicia Gonales 33:45.2

Mabton

24th-Cassandra Moreno 25:16.0

Race Course for girls – 3 miles (74 runners)

Winner: Amelia Anderson (Cedarcrest) 19:32.2

Sunnyside

19th-Kayla Gonzalez 22:39.5, 66th-Briseida Soberanes 27:41.7

Horseshoe Course for girls – 3 miles (40 runners)

Winner: Olivia Waterman (Cedarcrest) 19:34.2

Sunnyside

30th-Samantha Herrera 26:39.4, 31st-Sierra Gonzalez 27:07.6

Comments

Use the comment form below to begin a discussion about this content.

Sign in to comment