0

Neptunes no match for Sunnyside swimmers

Photo by Julia Hart.
Clayton Robert-Hill of Sunnyside attempts to shake the water from the inside of his goggles. The youngster last night garnered second-place finishes in the boys 12&U 50-meter breaststroke and 200-meter individual medley events, and finished third in the 50-freestyle.

SWIMMING

photo

Grandview’s Mercedes Mendoza waits anxiously for a timer to give her the official time after competing in a girls 14&U 50-meter butterfly heat. She clocked a time of 57.52 seconds.

Limiting the visiting Grandview Neptunes to just five wins in the 69 races staged last night, Sunnyside rolled to its third straight victory in Mid-Valley Summer Swim League play.

The Sharks, scheduled to trek to Othello this coming Thursday, are now 3-0 on the young season following Tuesday evening’s 626-112 victory.

Sunnyside’s usual cast of stalwarts came through as expected – such as Lindsay Schilperoort, Matthew Marquez and Brittany Broersma with four wins apiece; and Avery Bonzi, Janessa Frank, Parker Van de Graaf and Clay Schilperoort each with three victories.

The four familiar names of Bailey Hazzard, Daniella Duran, Gage Newhouse and Chamelle Abringe surfaced to the top for Sunnyside, as well, as each of those four collected two wins.

Other Sharks who aren’t all that unfamiliar with stepping to the top of the podium notched victories last night, too. Those one-time winners included Myles Newhouse, Johnny Heffron, Kalie Bestebreur, Fox Rodriguez, Benjamin Anderson, Ryen Bonzi, Logan Rodriguez and Emily Broersma.

But, the Sharks had a few other swimmers who stole a rare moment in the limelight. Those first-place standouts Tuesday evening included Kaiden Frank in the boys 8&U butterfly, Riley Pasicaran in the boys 10&U ‘fly, Syrina Arevalo in the girls 8&U breaststroke, Kameran Rodriguez in the girls 12&U breast, Eriberto Rivera in the boys 8&U backstroke, Kylah Bunch in the girls 14&U back, Chase Yanez in the boys 10&U freestyle, Patrick Gallagher in the boys 12&U free and Arianna Sanchez in the girls 12&U individual medley.

Of the five victories garnered by the Neptunes, one was picked up by the Grandview boys 18&U 200-meter medley relay squad.

Another Grandview win was notched by Nathaniel Gutierrez in the boys 14&U 200-meter individual medley. He clipped Sunnyside’s Parker Van de Graaf by less than a tenth of a second, posting a winning time of 3:23.05.

Also in the 200-IM, Grandview’s Jessamyn Hellner-Gomez was nearly a minute faster than the rest of the field at girls 10&U.

Nicolas Cortez, too, emerged as a winner for the Neptunes, capturing top honors in the boys 12&U 50-meter breast. He won by an approximate half-second margin over the runner-up, Sunnyside’s Clayton Robert-Hill.

The fifth and final win the Neptunes managed came from Josie Trevino, who swam unopposed in the girls 18&U 50-meter ‘fly.

In terms of nail biters, the race of the night may have been the boys 14&U 50-meter backstroke. Parker Van de Graaf edged Grandview’s Nathaniel Gutierrez by four one-hundreds of a second to pick up the win for the Sharks.

There was also another close one-two finish in the girls 14&U 50-meter back. Sunnyside’s Kylah Bunch nipped her teammate, Janessa Frank, for top honors by less than a quarter of a second.

The Grandview swim team (0-3) is scheduled to host the likewise winless Naches Barracudas this coming Thursday.

GRANDVIEW 112 – SUNNYSIDE 626

200-Meter Medley Relay Girls 10&U

1st-Sunnyside 4:04.53

Boys 10&U

1st-Sunnyside 3:50.96

Girls 12&U

1st-Sunnyside 3:15.17

Boys 12&U

1st-Sunnyside 3:03.19

Girls 14&U

1st-Sunnyside 2:51.36

Boys 14&U

1st-Sunnyside 3:18.35

Girls 18&U

1st-Sunnyside 2:39.27

Boys 18&U

1st-Grandview 2:38.14

50-Meter Butterfly Girls 8&U

1st-Avery Bonzi (S) 1:22.73, 2nd-Syrina Arevalo (S) 1:24.53, 3rd-Allie Cromwell (G) 1:36.93

Boys 8&U

1st-Kaiden Frank (S) 1:28.79, 2nd-Garrett Wagner (S) 1:36.43, 3rd-Carter Hauver (S) 1:41.21, 4th-Kyle Clough (S) 1:42.10

Girls 10&U

1st-Daniella Duran (S) 59.67, 2nd-Chamelle Abringe (S) 1:00.34, 3rd-Jessamyn Hellner-Gomez (G) 1:08.85, 4th-Lilian Campos (S) 1:09.57

Boys 10&U

1st-Riley Pasicaran (S) 1:00.26, 2nd-Logan Rodriguez (S) 1:02.56, 3rd-Leif Van Doren (S) 1:08.36, 4th-Cannon Hauver (S) 1:15.58

Girls 12&U

1st-Bailey Hazzard (S) 46.73, 2nd-Ryen Bonzi (S) 48.54, 3rd-Arianna Sanchez (S) 50.77, 4th-Kameran Rodriguez (S) 54.07

Boys 12&U

1st-Clay Schilperoort (S) 47.83, 2nd-Jaden Siller (S) 50.26, 3rd-Austin Villanueva (S) 53.43, 4th-Levi Newhouse (S) 59.13

Girls 14&U

1st-Janessa Frank (S) 37.48, 2nd-Jolissa Mendoza (S) 37.97, 3rd-Makilie Hernandez (S) 42.47, 4th-Lexi Leon (S) 43.99

Boys 14&U

1st-Parker Van de Graaf (S) 38.41, 2nd-Nathaniel Gutierrez (G) 39.10, 3rd-Johnny Heffron (S) 48.81, 4th-Jonathan Flores (G) 52.27

Girls 16&U

1st-Lindsay Schilperoort (S) 38.26, 2nd-Aidan Hudgens (S) 40.52, 3rd-Abby Cromwell (G) 45.19

Boys 16&U

1st-Matthew Marquez (S) 33.39, 2nd-Baeley Febus (G) 35.01, 3rd-Michael Gallagher (S) 35.23, 4th-Tavian Valenzuela (G) 35.33

Girls 18&U

1st-Josie Trevino (G) 44.00

50-Meter Breaststroke Girls 8&U

1st-Syrina Arevalo (S) 1:19.67, 2nd-Avery Bonzi (S) 1:20.61, 3rd-Allie Cromwell (G) 1:37.35, 4th-Nadia Stroh (S) 1:40.09

Boys 8&U

1st-Gage Newhouse (S) 1:21.19, 2nd-Jayden Lopez (S) 1:22.80, 3rd-Carter Hauver (S) 1:22.87, 4th-Jasiah Van Doren (S) 1:24.09

Girls 10&U

1st-Chamelle Abringe (S) 1:06.05, 2nd-Jessamyn Hellner-Gomez (G) 1:09.56, 3rd-Tayler Bonzi (S) 1:16.46, 4th-Daniella Duran (S) 1:16.47

Boys 10&U

1st-Myles Newhouse (S) 58.73, 2nd-Chase Yanez (S) 1:01.19, 3rd-Logan Rodriguez (S) 1:07.97, 4th-Riley Pasicaran (S) 1:12.29

Girls 12&U

1st-Kameran Rodriguez (S) 49.55, 2nd-Bailey Hazzard (S) 49.97, 3rd-Abigail Albrecht (S) 55.66, 4th-Arizona Rodriguez (S) 56.37

Boys 12&U

1st-Nicolas Cortez (G) 51.43, 2nd-Clayton Robert-Hill (S) 51.96, 3rd-Austin Villanueva (S) 55.39, 4th-Clay Schilperoort (S) 55.53

Girls 14&U

1st-Janessa Frank (S) 45.09, 2nd-Chloe Messmore (S) 46.87, 3rd-Maxine Ocampo (G) 50.03, 4th-Jolissa Mendoza (S) 50.64

Boys 14&U

1st-Johnny Heffron (S) 44.23, 2nd-Parker Van de Graaf (S) 50.21, 3rd-Jace Ziegler (S) 51.18, 4th-Nathaniel Gutierrez (G) 53.73

Girls 16&U

1st-Kalie Bestebreur (S) 44.14, 2nd-Abby Cromwell (G) 45.77, 3rd-Lindsay Schilperoort (S) 51.32, 4th-Aidan Hudgens (S) 51.99

Boys 16&U

1st-Fox Rodriguez (S) 37.22, 2nd-Tavian Valenzuela (G) 37.73, 3rd-Matthew Marquez (S) 41.37, 4th-Baeley Febus (G) 47.76

Girls 18&U

1st-Brittany Broersma (S) 42.15, 2nd-Josie Trevino (G) 50.17

50-Meter Backstroke Girls 8&U

1st-Avery Bonzi (S) 1:06.07, 2nd-Syrina Arevalo (S) 1:06.53, 3rd-Nadia Stroh (S) 1:20.63, 4th-Jentry Simpson (S) 1:21.37

Boys 8&U

1st-Eriberto Rivera (S) 1:05.19, 2nd-Gage Newhouse (S) 1:20.44, 3rd-Kaiden Frank (S) 1:23.23, 4th-Erwin Abringe (S) 1:26.74

Girls 10&U

1st-Daniella Duran (S) 58.28, 2nd-Chamelle Abringe (S) 1:00.40, 3rd-Ella Alseth (S) 1:04.89, 4th-Jnaya Siller (S) 1:06.10

Boys 10&U

1st-Benjamin Anderson (S) 1:00.87, 2nd-Logan Rodriguez (S) 1:03.17, 3rd-Leif Van Doren (S) 1:04.62, 4th-Colton Berg (S) 1:04.69

Girls 12&U

1st-Bailey Hazzard (S) 50.46, 2nd-Ryen Bonzi (S) 51.15, 3rd-Arianna Sanchez (S) 52.56, 4th-Eternity Yanez (S) 54.41

Boys 12&U

1st-Clay Schilperoort (S) 44.50, 2nd-Austin Villanueva (S) 55.18, 3rd-Alex Alaniz (S) 56.06, 4th-Levi Newhouse (S) 58.44

Girls 14&U

1st-Kylah Bunch (S) 43.36, 2nd-Janessa Frank (S) 43.59, 3rd-Jolissa Mendoza (S) 44.05, 4th-Chloe Messmore (S) 46.80

Boys 14&U

1st-Parker Van de Graaf (S) 42.10, 2nd-Nathaniel Gutierrez (G) 42.14, 3rd-Jace Ziegler (S) 51.69, 4th-Jonathan Flores (G) 54.97

Girls 16&U

1st-Lindsay Schilperoort (S) 40.94, 2nd-Kalie Bestebreur (S) 41.21, 3rd-Aidan Hudgens (S) 44.82, 4th-Abby Cromwell (G) 50.85

Boys 16&U

1st-Matthew Marquez (S) 38.71, 2nd-Tavian Valenzuela (G) 39.37, 3rd-Baeley Febus (G) 40.03, 4th-Fox Rodriguez (S) 43.49

Girls 18&U

1st-Brittany Broersma (S) 38.19, 2nd-Josie Trevino (G) 56.29

50-Meter Freestyle Girls 8&U

1st-Avery Bonzi (S) 55.14, 2nd-Syrina Arevalo (S) 1:07.87, 3rd-Jedida Ramos (G) 1:18.75, 4th-Alianna Garcia (S) 1:24.72

Boys 8&U

1st-Gage Newhouse (S) 56.36, 2nd-Kaiden Frank (S) 1:03.27, 3rd-Efran Hurtado (S) 1:09.74, 4th-Jayden Lopez (S) 1:11.64

Girls 10&U

1st-Chamelle Abringe (S) 43.50, 2nd-Elissa Hill (S) 46.52, 3rd-Daniella Duran (S) 47.90, 4th-Jessamyn Hellner-Gomez (G) 49.35

Boys 10&U

1st-Chase Yanez (S) 43.83, 2nd-Logan Rodriguez (S) 44.65, 3rd-Myles Newhouse (S) 47.82, 4th-Riley Pasicaran (S) 50.34

Girls 12&U

1st-Ryen Bonzi (S) 38.24, 2nd-Bailey Hazzard (S) 40.65, 3rd-Arianna Sanchez (S) 40.68, 4th-Clarisa Calderon (S) 42.06

Boys 12&U

1st-Patrick Gallagher (S) 37.87, 2nd-Clay Schilperoort (S) 39.00, 3rd-Clayton Robert-Hill (S) 42.43, 4th-Austin Villanueva (S) 44.00

Girls 14&U

1st-Janessa Frank (S) 32.38, 2nd-Jolissa Mendoza (S) 36.00, 3rd-Makilie Hernandez (S) 37.33, 4th-Emily Broersma (S) 37.73

Boys 14&U

1st-Parker Van de Graaf (S) 32.33, 2nd-Nathaniel Gutierrez (G) 32.90, 3rd-Johnny Heffron (S) 38.13, 4th-Jonathan Flores (G) 40.97

Girls 16&U

1st-Lindsay Schilperoort (S) 33.87, 2nd-Kalie Bestebreur (S) 35.45, 3rd-Aidan Hudgens (S) 35.63, 4th-Abby Cromwell (G) 39.45

Boys 16&U

1st-Matthew Marquez (S) 29.29, 2nd-Tavian Valenzuela (G) 30.13, 3rd-Robert Berger (S) 31.32, 4th-Fox Rodriguez (S) 32.45

Girls 18&U

1st-Brittany Broersma (S) 30.29, 2nd-Josie Trevino (G) 39.97

200-Meter Freestyle Relay Girls 10&U

1st-Sunnyside 3:29.65

Boys 10&U 1st-Sunnyside 3:26.57

Girls 12&U

1st-Sunnyside 2:50.98

Boys 12&U

1st-Sunnyside 2:55.04

Girls 14&U

1st-Sunnyside 2:28.47

Boys 14&U

1st-Sunnyside 2:43.83

Girls 18&U

1st-Sunnyside 2:19.87

Boys 18&U

1st-Sunnyside 2:16.18

200-Meter Individual Medley Girls 10&U

1st-Jessamyn Hellner-Gomez (G) 4:59.06, 2nd-Malloree Simpson (S) 5:44.59, 3rd-Tayler Bonzi (S) 6:10.84

Boys 10&U

1st-Logan Rodriguez (S) 4:25.97, 2nd-Myles Newhouse (S) 4:29.39, 3rd-Chase Yanez (S) 4:38.99, 4th-Cannon Hauver (S) 5:1.68

Girls 12&U

1st-Arianna Sanchez (S) 3:57.42, 2nd-Kameran Rodriguez (S) 4:21.27, 3rd-Lala Campos (S) 4:22.76, 4th-Emma Febus (G) 5:06.61

Boys 12&U

1st-Clay Schilperoort (S) 3:59.85, 2nd-Clayton Robert-Hill (S) 4:25.74, 3rd-Nicolas Cortez (G) 4:27.16, 4th-Levi Newhouse (S) 4:28.66

Girls 14&U

1st-Emily Broersma (S) 3:46.29, 2nd-Makilie Hernandez (S) 3:49.13, 3rd-Kendall Roberson (G) 4:07.75, 4th-Jaelei Grant (G) 4:08.05

Boys 14&U

1st-Nathaniel Gutierrez (G) 3:23.05, 2nd-Parker Van de Graaf (S) 3:23.13

Girls 16&U

1st-Lindsay Schilperoort (S) 3:12.39, 2nd-Kalie Bestebreur (S) 3:23.45, 3rd-Abby Cromwell (G) 3:58.11

Boys 16&U

1st-Matthew Marquez (S) 2:59.51, 2nd-Tavian Valenzuela (G) 3:04.06, 3rd-Robert Berger (S) 4:06.34

Girls 18&U

1st-Brittany Broersma (S) 3:05.98

Comments

Comments are subject to moderator review and may not appear immediately on the site.

Please read our commenting policy before posting.

Any comment violating the site's commenting guidelines will be removed and the user could be banned from the site.

Use the comment form below to begin a discussion about this content.

Sign in to comment