Girls come out on top at tournaments

Toppenish’s Joanna Valdez performs an armbar on Prosser’s Eddelyn Ramangmou.

Photo by Jennie McGhan
Toppenish’s Joanna Valdez performs an armbar on Prosser’s Eddelyn Ramangmou.



— Teams from throughout the region competed in the Grandview Girls Wrestling Invitational on Saturday.

Grandview, Granger, Mabton, Prosser, Sunnyside JV and Toppenish were among the wrestlers from 35 teams.

Othello won the tournament with 192 points, Grandview was second with 121, Toppenish was fifth with 77.5, Mabton was ninth with 58 points, Granger scored 52 points for 13th, Prosser scored 29 for 20th and Toppenish was 24th with 24 points.

Grandview’s titlists were Maria Reyes (105), Adri Graf (115) and Jasel Perez (130).

Reyes pinned Liliana Luna of Granger in the championship bout, Graf won the title by fall against Jackie Peguero, and Perez won the title against teammate Mollee Weddle, who was wrestling unattached by forfeit.

Reyna Huecias of Mabton won the 190-pound title with a 1-3 decision against Jaquiline Luna of Toppenish.

Sandra Urbina (170) of the Vikings was second to Othello’s Kaitlin Goodman, having lost the title match by fall in 3:40.

A third wrestler, Victoria Valencia, for the Vikings tied for third place with Adriana Bonner of Richland in the 145-pound weight class.

Nizhoni Tallman of the Spartans won the 100-pound title with an 8-4 decision against Melanie Flores of Moses Lake.

For Sunnyside, Roxana Cisneros tied for third with Unique Orozco of Wapato in the 100-pound classification.

Jennifer Ramos of the Greyhounds tied for fifth in the 125-pound bracket, and Toppenish’s Naida Vergara tied for third in the 130-pound bracket.

Prosser’s Martha Akinbade tied for third with Toppenish’s Savannah Maltos in the 135-pound classification, and Anna Madrigal of Grandview tied for fifth in the same weight class.

Another fifth place for the Greyhounds was secured by 140-pound Jairi Perez.

Sunnyside Varsity

The Grizzlies varsity girls traveled to the Girls Dream Duals in Spokane, winning the tournament with a finals dual against Warden, 42-36.

There aren’t any individual titles.

Sunnyside defeated East Valley (Yakima) 63-18, Washougal 45-33, Newport 66-15, Kelso 42-24 and finished with the title match against Warden.

White River was third in the tournament.



Comments

Comments are subject to moderator review and may not appear immediately on the site.

Please read our commenting policy before posting.

Any comment violating the site's commenting guidelines will be removed and the user could be banned from the site.

Use the comment form below to begin a discussion about this content.

Sign in to comment